foto: Landsat 8/NASA/NOAA

Napriek snahám o zlepšenie kvality vody v Erijskom jazere opäť nastal veľmi nebezpečný fenomén.

Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zelenkastý nádych tohto jazera zdať ako vizuálne zaujímavý, priam až ohromný úkaz, nenechajte sa zmiasť. Krásne fotky z vtáčej perspektívy nič nemenia na tom, že v skutočnosti je toto sfarbenie dielom procesov, ktoré prebiehajú ako následok znečistenia.

Na týchto fotografiách ide o Erijské jazero, ktoré sa nachádza v Severnej Amerike, na hranici Kanady a USA. Zelenkavý nádych je spôsobený nebezpečným rozkvetom rias.

Landsat 8/NASA/NOAA

Satelitné snímky pochádzajú z 26. septembra 2017. Boli vyhotovené zo satelitu Landsat 8, so zariadením Operational Land IMager (OLI), ktoré je určené na snímkovanie zemského povrchu vo vysokom rozlíšení. Celkom slušné fotky tohto fenoménu však zachytili aj piloti letiaci ponad štát Ohio.

Tohtoročný rozkvet bol pôvodne zaznamenaný v Maumee Bay, no začal sa šíriť na juhovýchod, popri brehu Michiganu, Ohia a Ontária.

Maumee River HABs Sept 22 2017 2312

Kto je však za tento nebezpečný rozkvet zodpovedný? Predpokladá sa, že ide o vypúšťanie fosforu do jazera z agrárnych a industriálnych zdrojov. Pri nadbytku fosforu sa riasam nadpriemerne darí. Tento proces sa inak nazýva aj eutorfikácia.

Lake Erie HABs Sept 25 2017 2738

Podľa amerického Národného úradu pre oceány a ovzdušie (NOAA) tento rozkvet obsahuje cyanobaktérie s názvom Microcystis. Takže pokým tieto obrázky vyzerajú veľmi pekne, v skutočnosti sa jedná o jazero kontaminované toxínmi, ktoré znečisťujú vodu a sú zdravotným hazardom ako pre ľudí, tak aj zvieratá. Medzi nepriaznivé účinky takýmto spôsobom kontaminovanej vody patria kožné reakcie a dýchacie problémy. Okrem toho proces eutrofikácie z vody vyciciava kyslík. No a nakoniec tento vizuálne atraktívny proces ešte aj veľmi nepríjemne páchne.

Landsat 8/NASA/NOAA

Takáto vec sa však v Erijskom jazere nedeje po prvýkrát. Podobné problémy boli zaznamenané už od roku 1960. V tomto období sa kvôli kvalite vody hovorilo, že toto jazero umiera. Odvtedy bola dlhdobá a intenzívna snaha Erijské jazero vyčistiť, no stále zostáva v katastrofálnom stave.

Pozri aj: Objavili svet, o ktorom sa nám ani nesnívalo. Vedci zistili, že v našom mozgu sa ukrýva celý multidimenzionálny svet, ktorý môže tvoriť až 11 dimenzií

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy