Foto: wikimedia.org/twitter.com(Nancy D'Santos)

Nech je váš názor na homosexuálov akýkoľvek, všetci sa zhodneme, že homosexualita nie je „choroba, ktorá sa dá vyliečiť“. V Brazílii sa však podarilo do zákonov pretlačiť opačný názor.

V Brazílii vyhrali názory, ktoré nie sú podložené vedeckými faktami ale jedine presvedčeniami určitých skupín. Takéto terapie, ktoré nič nevyriešia, no práve naopak oveľa zhoršia psychický stav a sebaobraz „liečených“ ľudí, boli v Brazílii zakázané už celých 18 rokov. V dnešných dňoch však rozhodli v prospech značne regresívneho kroku, ktorý zhoršil podmienky pre LGBT komunitu, ktorá je už beztak v tejto krajne značne prenasledovaná.

Sudca Waldemar Claudio de Carvalho obnovil zákon postavený na predpoklade, že homosexualita je „choroba“. LGBT komunita je v Brazílii značne potláčaná. Len približne pred týždňom musela istá banka kvôli protestom evanjelických skupín zrušiť výstavu umenia LGBT. Brazílske telenovely, v ktorých sa nachádzali homosexuálne postavy si zas užili vlnu kritiky. Sudca de Carvalho rozhodol v prospech evanjelickej psychologičky Rozangely Justino.

Justino prišla o svoju licenciu už v roku 2016 po tom, ako odporúčala svojim pacientom, aby vyhľadali náboženskú pomoc ako liečbu pre ich „chorobu“ homosexuality. Justino verí, že Boh od nej chce, aby pomáhala liečiť homosexualitu.

Wikipedia/ Ludovic Bertron

David Miranda, jeden z mála politikov v Brazílii, ktorí sa otvorene priznávajú k homosexuálnej orientácii, sa rozhodol vyjadriť svoj názor na tieto udalosti: „Toto rozhodnutie je veľkým regresom, kontrastujúcim so všetkými úspechmi, ktoré sa LGBT komunite v posledných rokoch podarili. Tak ako mnohé iné krajiny na svete, Brazília trpí konzervatívnou vlnou.

Federálna rada psychológov však sľúbila, že proti tomuto rozhodnutiu bude bojovať. Zákaz konverznej liečby homosexuálov počas svojej platnosti čelil rôznym právnym opletačkám. Rada psychológov však verí, že toto rozhodnutie môže byť veľmi rýchlo opäť zrušené.

Predseda rady, Rogério Giannini, sa o tom vyjadril takto: „Neexistuje spôsob, akým sa dá vyliečiť niečo, čo nie je choroba. Nejde tu o serióznu akademickú debatu, ale debatu, ktorá je spojená s náboženskými a konzervatívnymi názormi.

Nezáležiac teda od diverzity názorov, návrat k nefunkčnej a diskutabilnej „liečbe“ niečoho, čo nie je chorobou, nie je spiatočníctvo len čo sa týka práv LGBT, ale aj vedy či zdravého rozumu ako takého.

Pozri aj: Homofóbni ľudia majú väčšiu šancu byť gaymi. Nová štúdia odhalila, prečo tomu tak je

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články