Ak ste alebo ste v minulosti boli vo vzťahu s niekým narcistickým, sami viete, že môže byť ťažké vysvetliť okoliu, čo sa to vlastne medzi vami dvomi deje. Výkyvy nálad a vaše výčitky však do zdravého vzťahu nepatria, preto by ste sa mali zamyslieť, či vám vzťah s takým človekom viac dáva alebo berie.

Pokiaľ neviete s istotou posúdiť alebo opísať, či je váš partner narcis, prejdite si nasledovné znaky, ktoré vám pomôžu posúdiť, či sa v takomto nezdravom vzťahu nachádzate. Keď o tom začnete hovoriť so svojim okolím, uvedomíte si, že spôsob, akým sa k vám váš narcistický partner správa, nie je v poriadku a nemôžete za to obviňovať seba. Radšej čo najrýchlejšie vycúvajte.

Pexels

Namotávanie

Keď prvýkrát stretnete narcistického človeka, môže vás zahŕňať záujmom. Pravdepodobne vám hovorí, že sa nepodobáte na ostatných, s ktorými predtým chodil, že ste si súdení. Zahŕňa vás komplimentmi, darčekmi, možno aj dovolenkami. V skutočnosti však nie je taký šarmantný ako sa zdá. Podľa psychológov je jediný dôvod takéhoto správania to, aby vás namotal. Nie je to však spôsob, akým by mal postupovať bežný vzťah, a on všetko využil, aby ste sa cítili ako najdôležitejší na svete. Chcel, aby ste si mysleli, že on je ten pravý, pretože vyzerá byť dokonalý. Ak sa vám zdá, že vzťah postupuje príliš rýchlo, pravdepodobne máte pravdu. Pokiaľ vám niekto hovorí, že vás miluje, že ste pre neho ten pravý partner a vy sa pri tom necítite príjemne, tak záujem pravdepodobne neprúdi od toho správneho človeka.

Predátorstvo

Predtým, než ulovil vás, pravdepodobne hľadal po okolí nový cieľ. Nelíši sa tým až tak veľmi od predátorov, ktorí takisto hľadajú slabšiu obeť, ktorú môžu ľahko zneužiť. Narcistickí ľudia takisto dôkladne hľadajú ďalšiu osobu, ktorú by zbalili a sú v tom veľmi dobrí. Musí to byť niekto, o kom vedia, že z neho dostanú veľa, no zároveň niekto zraniteľný a preto sa často zameriavajú na ľudí s nízkym sebavedomím. Ale takisto to býva milá osoba, ktorá je ochotná spraviť veľa pre druhých, často naviazaná na svoju rodinu, priateľov alebo kariéru. Ak máte tieto vlastnosti, znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou si nebudete chcieť pripustiť, čo je narcista zač a budete v ňom hľadať to dobré. Niekedy vás pozná už predtým, než sa zoznámite, možno vás našiel na sociálnej sieti alebo vás videl niekde vonku a zisťoval, či budete pre neho dobrý cieľ.

pexels.com

Hra na súcit

Najspoľahlivejší spôsob, akým spoznáte narcistov keď ich stretnete je, že vo vás nevyvolávajú strach, ale snažia sa vyvolať súcit – najčastejšie tým, že hovoria, akú mali za sebou hroznú minulosť, že boli týraní, alebo že majú za sebou zlý vzťah. Neznamená to, že to nie je pravda, ale je múdre zostať v pozore. Narcisti poznajú empatických ľudí a vedia, že zverenie sa so súkromnou informáciou spôsobí, že sa na nich naviažete. V skutočnosti len vyvolajú falošný pocit zblíženia a neskôr to použijú proti vám.

Manipulácia

Používajú ju, aby nad vami získali moc a manipulujú s vami ako s bábkou. Manipulovať s vami môžu hneď na niekoľkých úrovniach a časom sa to stupňuje, preto môže byť pre obeť niekedy ťažké identifikovať to skôr, než bude neskoro. Môže to začať nevinným klamstvom, sem tam sarkastickou poznámkou, až kým sa to nevystupňuje. Je to ako analógia žaby v hrnci: voda sa zohrieva tak pomaly, že si žaba neuvedomí, že voda začala vrieť a ona sa uvarila k smrti. Narcisti vám môžu hovoriť úplne klamstvá, ale vy im aj tak budete veriť. Takisto môžu popierať veci, ktoré vám dávnejšie povedali, aj keď budete s istotou vedieť, že ich naozaj vyslovili. Chcú len to, aby ste boli zmätení a stratili vlastný úsudok. Môžu proti vám použiť aj vašu rodinu a kamarátov, ktorí vám budú hovoriť, že ste sa zbláznili, zatiaľ čo oni vám budú hovoriť, aby ste sa s nimi už nestýkali a budú vytvárať vzdialenosť medzi nimi a vami.

pexels.com

Jekyll & Hyde

Neviete pochopiť, prečo je váš partner v jednej chvíli milý a slušný a za minútu násilnícky a obviňujúci? Takéto správanie je u narcistických ľudí bežné a používajú ho, aby si svojich partnerov udržali. Môže sa stať aj to, že je milý pred vašou rodinou a kamarátmi, ale keď ste doma sami, tak je z neho doslova monštrum. Časom môže byť ponižovanie, nadávanie a urážanie ešte horšie a preváži jeho horšia stránka. Obete takýchto sociopatov často obviňujú samé seba za ich správanie, ale je dôležité uvedomiť si, že milá, starajúca sa a romantická tvár doktora Jekylla v skutočnosti nikdy ani neexistovala a bola to len maska.

Ponižovanie a odkopnutie

Môžete sa cítiť ako najdôležitejšia osoba v živote narcistu, no keď ho prestanete baviť, pošle vás preč. Narcisti si od vás zoberú všetku lásku, rešpekt a často aj peniaze a nemajú problém vás odkopnúť a nájsť si nový zdroj. Keď už vám nič nezostane, im nezostane žiaden dôvod na to, aby s vami boli. Môže sa stať, že takto zneužijú aj vašu rodinu a priateľov, dokonca sa môže stať, že neuveria vášmu príbehu, pretože ním sú očarení rovnako, ako vy na začiatku.

pexels.com

Falošnosť

Či už sa na vás narcistický človek vykašľal alebo sa vám od neho podarilo utiecť, pravdepodobne sa vráti. Buďte preto ostražití, zablokujte si ho na  sociálnych sieťach, zablokujte si jeho číslo a rovnako ukončite kontakt so všetkými, ktorí sú mu blízki. Presne toho sa totiž obávajú – odmietnutia. Image je pre nich dôležitý a túžia po pozornosti, či už dobrej alebo zlej, no pokiaľ ich budete ignorovať, pochopia, že už nad vami moc nemajú. Môžu vám hovoriť, akú chybu spravili, že im je ľúto, ako sa správali, a že sa to už nikdy nestane. Nemôžete tomu podľahnúť, lebo ďalší pokus s narcistickým človekom by dopadol presne tak isto.

Ak ste spoznali v tomto článku svojho partnera, mali by ste vzťah čo najskôr ukončiť a ubrániť sa trápeniu, pretože v žiadnom prípade takýto vzťah nemôže dopadnúť dobre. Ak sa vám podarilo narcistickému partnerovi utiecť z „pazúrov“, sami viete, že to síce nebolo ľahké, ale bolo to jediné rozumné východisko.

interez.sk (Ivana G.), iflscience.com
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )