Henrieta Balázsová / /
Vedcom sa opäť podarilo prísť na jedno veľmi zaujímavé zistenie.

Tentokrát sa psychológovia pozreli na to, čo je naozaj kľúčové vo vzťahoch, ktoré fungujú aj vo svojej hĺbke – nielen navonok či na sociálnych sieťach. Čo teda robia inak ľudia, ktorí sú spolu dlho, no stále sa úprimne milujú a sú spolu šťastní?

Ako už určite viete – všetko začína v našej hlave. Dokazuje to aj tento výskum, ktorý prišiel k naozaj zaujímavému zisteniu.

Psychológom sa totiž podarilo prísť na to, že kľúčovým je spôsob, akým o vzťahu premýšľame. Toto tvrdenie je však priveľmi všeobecné a “abstraktné”, poďme si ho preto rozmeniť na drobné.

Výsledky tohto výskumu prišli na to, že vo vzťahoch platia nasledovné 2 “vzorce”:

  • Ľudia, ktorí do vzťahu prinášajú nejaké obete, pretože chcú, sú vo vzťahu oveľa šťastnejší a spokojnejší.
  • Ľudia, ktorí do vzťahu prinášajú nejaké obete, pretože sa k tomu cítia byť dotlačení, sú vo vzťahu nešťastní a nespokojní.
Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Tieto výsledky vyplynuli zo štúdie, ktorej sa zúčastnilo 266 ľudí. Tí po dobu 2 týždňov podrobne dokumentovali a analyzovali svoje správanie sa k partnerovi, ale aj správanie sa ich partnera k nim.

Výsledky jasne preukázali, že láska partnerov, ktorí voči sebe prejavili nesebecké správanie a kvôli tomu druhému priniesli nejakú tú obetu (no absolútne dobrovoľne), bola oveľa oddanejšia, úprimnejšia a silnejšia.

Vôbec pritom nemusí ísť o nič veľké. Pokojne napríklad s partnerom skúste ísť do kina na nejaký film, ktorý vás vôbec neláka – len aby ste mu urobili radosť. Alebo pozvite partnerku do tej reštaurácie, ktorá sa vám vôbec nepáči (a nemajú v nej žiadne mäso).

Ak to spravíte dobrovoľne, nebudete pritom otrávení a bude cítiť radosť z radosti toho druhého, uvidíte, kam až to môže váš vzťah posunúť.

Pozri aj: Toto je 8 znamení, že už onedlho sa vo vašom živote objaví láska, akú ste doteraz nezažili

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)