Henrieta Balázsová / /
Naozaj by ich povedali, keby bolo komu…

Nie je pravda, že človek trpiaci úzkosťou či depresiou sa stráni spoločnosti. Pravda je skôr taká, že spoločnosť sa stráni ľudí, ktorí týmito ochoreniami trpia. Väčšina ľudí je žiaľ nastavená tak, že o problémoch druhých počúvať nechce. A tak sa ľudia s týmito ochoreniami len trápia a dusia v sebe myšlienky, ktoré by najradšej niekomu povedali. Veľmi často pritom ide o týchto 7 viet. 

#1 “Zdravá strava či cvičenie mi naozaj nepomáhajú.”

Možno z krátkodobého hľadiska áno. Možno na chvíľu. Ale ani jedno, ani druhé nedokáže úzkosť či depresiu vyliečiť.

#2 “Viem, že nerozumieš tomu, prečo sa takto cítim. Problém je v tom, že tomu nerozumiem ani ja sám…”

Ani depresia a ani úzkosť nevzniknú zo dňa na deň či z večera do rána. Ide o dlhodobý proces, kedy si človek na plecia neustále len nakladá a nakladá nové problémy a povinnosti, až napokon dlhodobý stres či dlhodobý smútok prepuknú v tieto ochorenia. Niekedy je preto ťažké, možno až nemožné identifikovať jedinú príčinu.

pixabay.com

#3 “Niekedy nemám žiadne emócie, niekedy ich mám priveľa. A niekedy oboje naraz.”

Myslíte si, že sa to nedá? Omyl. Dá. A opäť nemusí nikomu byť jasné, prečo je to vlastne tak.

#4 “Ja naozaj chcem, aby mi bolo lepšie. Prosím, prestaň mi neustále opakovať, že sa nesnažím.”

Žiaľ, veľa ľudí s týmito ochoreniami od svojho okolia neustále dookola počúva, ako málo sa snažia. Oni sa snažia veľmi, no liečba je behom na dlhú na trať.

#5 “Nechcem ťa zraniť.”

Žiť s depresiou či s úzkosťou niekedy naozaj pripomína prechádzku peklom. Je to náročné a bolestivé. Práve preto sa títo ľudia veľakrát boja, že svojím ochorením zraňujú aj iných.

pixabay.com

#6 “Cením si každú tvoju pomoc, naozaj.”

Možno o ňu nikdy nepožiadajú, pretože aj tak už majú pocit, že sú vám na príťaž. No ak im ju ponúknete vy a bude úprimná, bude to pre nich znamenať naozaj veľa.

#7 “Neviem, čo chcem. Ale tvoja prítomnosť mi pomôže.”

Niekedy sa o svojich problémoch budú chcieť porozprávať, inokedy nie. Niekedy im však úplne postačí len vaša tichá prítomnosť. Vedieť, že ste pri nich aj v tom najhoršom ich naozaj nesmierne posilní.

Pozri aj: 13 znakov, ktoré hovoria o tom, že váš smútok môže byť v skutočnosti začínajúcou depresiou

psych2go
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)