Foto: Photo by Tim Gouw from Pexels

Michaela Galambošová / /
Dostať výpoveď nie je niečo, čím sa chcete pochváliť pred ostatnými. Podľa odborníkov si však za "padáka" vo väčšine prípadov môžeme my sami.

Ľudia dostávajú výpoveď z rôznych dôvodov. Častou príčinou sú ekonomické dôvody, kedy firma musí prepustiť zamestnancov, ktorých si nemôže finančne dovoliť. Sú však aj zabehnuté a ekonomicky stabilné firmy, ktoré nemusia nutne redukovať počet zamestnancov. Tie dávajú výpoveď neraz z oveľa pikantnejších dôvodov. Dnes vám prezradíme tie najčastejšie z nich.

Určite nám aj vy dáte za pravdu, keď povieme, že ich hlavná príčina tkvie predovšetkým v ľudskej hlúposti.

#1 Kradnutie drobností

Photo by Tim Gouw on Unsplash

Z kancelárie nemusí nutne zmiznúť notebook či tlačiareň. Firemní „zlodejíčkovia“ zriedkakedy kradnú vo veľkom. Väčšinu majú obľubu v kancelárskych potrebách, papieroch, rôznych prepisovačkách, no nepohrdnú ani toaletným papierom. A zlodeja, hoci aj drobného, nikto nemá rád. Preto ak na to príde šéf, neraz to končí výpoveďou. Tentoraz už bývalý zamestnanec dostane aj nepekný bonus navyše. Všetci o ňom budú vedieť, že sa mu veci lepia na prsty. Zlé správy sa šíria rýchlo, no klebety ešte rýchlejšie. Ak máte o niečo z firmy záujem, skúste sa radšej spýtať, či si to môžete zobrať. Predídete tak zbytočným komplikáciám.

#2 Klamanie nadriadenému či zákazníkom

Lož ma krátke nohy. A klamať šéfovi sa rozhodne nevypláca. Raz, maximálne dvakrát sa vám to prepečie. No nakoniec vás klamstvo nepekne dobehne a vy budete ten s navždy naštrbenou dôveryhodnosťou. Klamstvo v profesijnej oblasti je neodpustiteľné. Preto ak vás pri ňom niekto pristihne, môžete sa s vaším pracovným miestom rozlúčiť.

#3 Šikana

Photo by Annie Spratt on Unsplash

So šikanou sa bohužiaľ nestretávame len na základných či stredných školách. Udomácnila sa aj v rôznych spoločnostiach, kde si silnejší robia srandu zo slabších. Sexuálne obťažovanie, slovná či dokonca fyzická šikana takmer stopercentne končí okamžitým padákom. Chvalabohu.

#4 Pracovný výkon? Čistá bieda

Nie každý deň je nedeľa, a tak sa občas každému z nás stane, že v práci neukážeme stopercentný výkon. Avšak ak budete do práce chodiť sústavne nepripravení a úplne sa vykašlete na pracovné povinnosti, váš zamestnávateľ s vami asi nebude mať priveľkú trpezlivosť. Kariéra nezodpovedného človeka nikdy nemá dlhé trvanie. Aj nezodpovednosť a ľahkovážny postoj k práci bývajú častou príčinou výpovede.

#5 Neustále meškanie

Photo by Andy Beales on Unsplash

Ani na zápchu na ceste či osobné problémy sa nedá vyhovárať donekonečna. Ak chodíte do práce neskoro priam s neoblomnou pravidelnosťou, u šéfa vaše sústavné meškanie asi nezanechá dobrý dojem. Všetko sa dá stihnúť. A presnosť je výsada kráľov. Ak budete neustále meškať, skôr či neskôr môžete miesto uznania dostať výpoveď. A to celkom zaslúžene.

goalcast
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)