Henrieta Balázsová / /
Ak je chronický klamár vo svojom zvyku, teda v klamaní poriadne zabehnutí, odhaliť ho môže byť poriadne ťažké. Týchto 5 tipov vám však môže pomôcť nenaletieť mu.

Určite aj vy máte vo svojom okolí niekoho, o kom by sa dalo povedať, že klamanie je priam jeho záľubou. Klame tak často, až sa do spleti svojich klamstiev zamotáva čoraz viac a viac. Ak sú však jeho lži premyslené, odhaliť ich môže byť problém – nie však neriešiteľný. Stačí, ak si začnete všímať, či dotyčný vo svojej reči používa týchto 5 fráz. Ak áno a ak ich dokonca používa viacero, určite by ste mali zbystriť pozornosť. Je totiž veľmi pravdepodobné, že niekto sa vás snaží chytiť do svojej pavučiny klamstiev…

#1 „Aby som k tebe bol/a úprimný/á…“

Ak človek začne vetu touto frázou, dúfali by sme, že bude skutočne úprimný… Žiaľ, väčšinou to tak nie je. Táto veta je totiž chronickými klamármi používaná veľmi často, a to preto, aby zdôraznili, že oni hovoria len pravdu. Niekto, kto je naozaj úprimný a je to preňho prirodzené, to predsa nemá potrebu zdôrazňovať pred každou vetou.

#2 „Ja nikdy…“ / „Ja vždy…“

Ak niekto použije slovo „nikdy“ alebo „vždy“, môžete si byť takmer na 100% istí, že klame. Klamári tieto slová používajú veľmi často, aby dali vetám citový dôraz a zvýšili tak jej dôveryhodnosť. Inteligentní a úprimní ľudia však vedia, že je minimum situácií, pri ktorých môžete slová „nikdy“ a „vždy“ použiť bez toho, aby ste klamali.

flickr.com

#3 Slová ako „oni/ony“, „on/ona“, „my“ alebo „vy“ používajú oveľa častejšie, než slovo „ja“

Jedna zo štúdií Americkej psychologickej asociácie dokázala, že chronickí klamári vo svojom vyjadrovaní používajú minimum viet, kde používajú slovo „ja“. Psychológovia vysvetľujú, že tento zaujímavý jav je spôsobený tým, že klamár sa snaží vyhýbať sa zodpovednosti, a tak oveľa radšej poukazuje na iných.

#4 Akúkoľvek vetu dokážu rozviť do najmenších detailov

Chronickí klamári sa každú svoju lož snažia „prešpikovať“ do najmenších detailov, preto vám aj z banálneho príbehu (ktorý je klamstvom) spravia príbeh, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani J.K.Rowlingová. Sú si totiž vedomí toho, že ľudia sú náchylnejší uveriť čomukoľvek, ak o tom majú k dispozícii dostatok detailov.

#5 Neustále odôvodňovanie

Možno ste si už pri klamároch niekedy všimli, že vám nejakú situáciu alebo svoje konanie začali zdôvodňovať a vysvetľovať bez toho, aby ste ich o nejaké vysvetlenie požiadali. Nakoľko však klamú, môžu pociťovať pocit viny, a práve ten ich vedie k neustálemu zdôvodňovaniu a ospravedlňovaniu ich správania.

Pozri aj: Tieto signály okamžite prezradia, či vám človek klame. Budete prekvapení, koľkí vám už klamali

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)