Branislav Blaško / /
Podľa nosa poznáš kosa, alebo skôr klamára? Koľkokrát vám niekto klamal do očí a vy ste mu na to skočili?

Ľudia klamú často, niekedy je to maličkosť, no inokedy to je cielené, či už sa jedná o peniaze, citlivé témy alebo čokoľvek iné. Po zistení, že vás niekto oklamal, radi určite nebudete. Viete ako podľa držania tela zistíte, či vás niekto klame? Nie je to veľmi ťažké, stačí si na človeku odsledovať týchto pár vecí a budete v tom mať jasno!

Často sa v konverzácii stane, že človek, s ktorým sa rozprávate, použije sarkazmus alebo malú lož. Tieto dve veci idú ruka v ruke v opisovaní príbehov. Sú to akési malé klamstvá, ktoré prikrášľujú dej, no nie často sú pochopené a mnoho ľudí má problém ich rozoznať či im porozumieť. Práve ľudia s neurodegeneratívnymi chorobami, ako sú Alzhaimer alebo Parkinson, majú problém tieto veci rozlíšiť a pochopiť ich. Podľa štatistík mávajú väčší problém identifikovať sarkazmus najmä muži, no skôr naň dokážu zareagovať a naviazať.

wikihow.com
wikihow.com

Ak niekto klame, celé jeho telo odpovedá na fakt, že niečo nie je v poriadku s tým, čo hovorí. Mozog klamajúceho myslí na dej, ktorý sa naozaj stal, a zároveň myslí na kompletne inú informáciu, takže vlastne keď klame, mätie sám seba a celé jeho telo „protestuje“.

Ak sa človek usmieva, využíva takmer všetky svaly na tvári vrátane tých okolo očí, no ak klame a snaží sa byť zdvorilý, jeho úsmev bude silený. Takýto úsmev rozoznáte jednoducho – dotyčná osoba nepoužije všetky svaly na tvári, ale iba tie v oblasti úst. Môžete si pozrieť porovnanie úprimného úsmevu a klamlivého úsmevu. Na obrázku A vidíte úprimný úsmev, kde človek zapája všetky svaly na tvári, kdežto na obrázku B človek zapája len svaly v oblasti úst.

Lie Spotting
Lie Spotting

Jeden z najdôležitejších znakov toho, že vám niekto klame, je fakt, že si nedokáže udržať očný kontakt. Väčšinou ak nemáte problém pozerať inému počas rozhovoru do očí a zrazu ten druhý sa obzerá všade naokolo, len nie na vás, je jasné, že sa pred vami snaží niečo schovať. Väčšinou nervozitu. Ale pozor na profíkov, ktorí naozaj nemajú problém vám zaklamať a neodkloniť zrak.

bigthink.com
bigthink.com

Poznáte rozprávku o Pinocchiovi? Bohužiaľ nie je možné, aby človeku, ktorý nehovorí pravdu, narástol nos, no môže sa vám stať veľkým pomocníkom. Ak si všimnete, že sa  veľmi často dotýka nosa, krku či úst, je to znak toho, že je nervózny.

wiki How
wiki How

Takisto dobrý znak klamstva je to, že osoba, ktorá nie je zvyknutá „ťukať“ po akomkoľvek povrchu, to zrazu robí a jej prsty sú v nepokoji.

Lifehack
Lifehack

Taktiež si môžete všimnúť aj to, ako človek hýbe s hlavou. Ak vykonáva náhle pohyby hlavou, keď žiadate o priamu odpoveď na vašu otázku, snaží sa jej vyhnúť. Človek to robí väčšinou predtým, ako na otázku odpovie. U človeka môžete klamstvo rozpoznať aj podľa jeho dýchania. Klamanie spôsobuje dýchavičnosť v dôsledku zvýšenej frekvencii a zmene prietoku krvi. Ľudia, ktorí klamú, sú proste viac nervózni a napätí a tým pádom sa im aj zvýši frekvencia dýchania.

Giphy
Giphy

Klamári zo seba zvyknú chrliť množstvo informácii, aby vás zmiatli alebo aby ste si nestihli všetko zapamätať a spozorovať klamstvo. Množstvo informácii vás taktiež dostatočne presvedčí o tom, že má daný človek pravdu aj keď v skutočnosti klame.

Asheville Strength
Asheville Strength

Niektorí ľudia si zakrývajú ústa, keď sa zdráhajú odpovede. Aj keď klamú, ich podvedomie to robiť nechce a dajú to najavo takýmto gestom, ktoré hneď naznačuje klamstvo. Je to jasná správa, že nemajú v úmysle hovoriť pravdu.

Body Language Trainer
Body Language Trainer

Ak si všimnete, že človek, ktorý sa s vami rozpráva, si rôzne prekrižuje nohy, nie je to vôbec pozitívny znak. Je to znak nervozity a ukazuje, že človek sa necíti vôbec pohodlne a že je v nepríjemnej situácii. Ďalší možný znak klamania.

Wonder How To
Wonder How To

Taktiež sa môže stať, že človek sa pri rozprávaní zvykne zakoktať alebo sa nevie správne vyjadriť. Pod tlakom klamstiev sa vyjadruje oveľa horšie. Je to spôsobené nervovou sústavou, ktorá znižuje prietok slín v ústach a teda vysušuje sliznice úst. Taktiež si zvyknú hrýzť pery alebo ich špúlia.

Good Therapy
Good Therapy

Ak počas rozhovoru s niekým, o kom si myslíte, že klame, spozorujete niektoré z týchto znakov, nemusí to hneď znamenať, že je to tak. Najprv si odsledujte jeho pohyby počas príbehu, počkajte, kým sa ukľudní a prípadne zmení tému. Zmenilo sa jeho správanie a pohyby či rýchlosť rozprávania? Ak áno, viete, na čom ste.

Pozri aj: 7 vecí, ktoré uvedomelé ženy nevyžadujú od svojich partnerov

Psych.sk
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)