See page for author / CC BY

Ľudí ešte viac postihovala kvapavka a chlamýdie.

Jedným z nepríjemných ochorení, s ktorými ľudstvo dlhé stáročia bojovalo, bola sexuálne prenosná choroba syfilis. Dnes voči nemu existuje liečba, no v minulosti to tak nebolo. Nová štúdia odhalila, že v hlavnom meste Spojeného Kráľovstva sa táto choroba v 18. storočí vyskytovala minimálne u 20 % obyvateľstva Londýna. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci použili údaje o hospitalizácii a ošetreniach, ktoré očistili o duplicitné záznamy a zámenu s inými chorobami a dospeli k pozoruhodnému číslu. Až 20 % mužov a žien do 35 rokov malo v 18. storočí v Londýne syfilis, pričom táto jedna pätina je ešte konzervatívny odhad, pravdepodobne ním bolo nakazené vyššie percento ľudí, uvádza portál Science Alert.

A to nie je všetko. Podľa historikov, ktorí sa zaoberali štúdiom syfilisu v Londýne, ešte oveľa viac ľudí trpelo na kvapavku a chlamýdie.

Londýn bol „iná liga“

Nie je prekvapujúce, že londýnska sexuálna kultúra sa v tom období líšila od vidieckej Británie,“ uviedol historik Simon Szreter z Cambridgskej univerzity. V skutočnosti bola šanca nakaziť sa v Londýne až 25-násobne väčšia ako na vidieku.

William Hogarth / Public domain

Londýn bol však v úplne inej lige ako ostatné mestá,“ uviedol.

Mesto malo v tomto storočí neuveriteľný počet nakazených pohlavnými chorobami. Vedci odhadli, že v liečebných ústavoch či v nemocniciach liečili vyše 2 800 pacientov ročne. Liečba bola zdĺhavá a zahŕňala liečbu ortuťou, ktorá organizmus výrazne oslabovala.

Chudobné ženy vykonávali prostitúciu

Pred vynájdeným skutočného lieku na syfilis bol Londýn rýchlo rozvíjajúcim mestom s neustálym prílevom mladých ľudí, z ktorých mnohí zápasili s finančnými problémami. Chudobné ženy bežne vykonávali prostitúciu za minimálne peniaze a boli tak ľahko dostupné.

Syfilis sa však nešíril iba medzi chudobnými, ale aj medzi bohatými. Štúdia obsahuje záznamy z denníkov právnika a životopisca Jamesa Boswella, ktorý opisuje nákazu až 19 pohlavnými chorobami, ktorými trpel v dôsledku častého kontaktu s prostitútkami.

Schwarz, Christoph, ca. 1548-1592.; Sadeler, Jan, 1550-1600. / Public domain

Vedci tiež zistili, že mnohí pacienti boli v pokročilých štádiách choroby. Pri prvotných príznakoch ako je vyrážka sa liečili zvyčajne domácou liečbou, no pri pokročilejších symptómoch zahŕňajúcich horúčku už nemohli lekára ignorovať. Aj vďaka tomu bolo mnoho prípadov zaznamenaných.

Štúdia prináša historikom lepší pohľad na to, ako sa sexuálne prenosné choroby šírili v minulosti vo veľkomestách a akú úlohu hrali v úmrtnosti či návšteve nemocníc. Hovorí tiež dosť o sexuálnych praktikách Londýnčanov v druhej polovici 18. storočia.

Syfilis a iné pohlavné choroby môžu mať veľmi významný vplyv na chorobnosť a úmrtnosť, ako aj na plodnosť. Miera infekcií predstavuje výrazný vplyv na zdravie a demografiu a aj na hospodársku históriu,hovorí Szreter.

Uložiť článok

Najnovšie články