Foto: Pixabay

Ako zvládnete otázky o pohlavných chorobách?

Pohlavné choroby sú staré azda tak, ako ľudstvo samé. Znepríjemňujú nám život a v niektorých prípadoch nám môžu dokonca spôsobiť smrť. Je preto v záujme každého z nás vedieť o nich čo najviac, aby sme sa vedeli proti ním účinne brániť. Asi nikomu netreba pripomínať, že najúčinnejšia forma prevencie je použitie prezervatívu alebo ešte ideálnejšie, žiť iba v monogamnom vzťahu. Dnes sme si pre vás pripravili kvíz o pohlavných chorobách. Zvládnete to? 

Ako sa nazýva odvetvie lekárstva, ktoré uskutočňuje výskum, prevenciu a liečenie pohlavných chorôb?

pxhere.com

Pohlavne prenosnými chorobami sa zaoberá venerológia. V širšom slova zmysle sú pohlavne prenosnými chorobami všetky choroby, ktoré sa môžu preniesť pri pohlavnom styku.

Dá sa proti HPV vírusu očkovať?

Pixabay

Ľudský papilomavírus (HPV) je infekcia, ktorá sa prenáša kontaktom slizníc medzi sexuálne aktívnymi jedincami. Vedci odhadujú, že je ním nakazených takmer 80% sexuálne aktívnych ľudí. Je možné sa proti nemu nechať zaočkovať.

Chlamydióza je pohlavná choroba, ktorej pôvodcom sú chlamýdie. Chlamýdie sú:

Pixabay

Chlamydióza je zapríčinená chlamýdiami, čo sú typy baktérií, ktoré môžu infikovať sliznice v tele.

Ochorenie filcky sa odborne nazýva:

Pixabay

Pedikulózu, ľudovo nazývanú filcky, spôsobuje parazit zvaný Voš ohanbia, ktorý infikuje ochlpenie genitálnej oblasti, no môže sa preniesť aj na hrudník či na tvár

Proti ktorej z týchto chorôb sa dá očkovať?

Pixabay

Genitálne bradavice je infekcia spôsobení HPV vírusom, proti ktorému sa dá očkovať.

AIDS/HIV sa okrem pohlavného styku dá preniesť:

a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HIV-budding-Color.jpg" target="_blank" rel="noopener">Wikimedia (C. Goldsmith)

Vírus HIV sa prenášaná priamym kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami a to je ejakulát a predejakulačná tekutina, sekrét z pošvy, materské mlieko a krv či jej deriváty.

Pôvodcom syfilisuje je:

Pixabay

Syfilis alebo lues je pohlavná choroba spôsobená baktériou (spirochétou) Treponema pallidum.

Čo môže spôsobiť neliečená Trichomoniáza?

Pixabay

Trichomoniáza je najčastejšie parazitárne ochorenie vagíny, ktoré sa môže šíriť už po jednom jedinom nechránenom pohlavnom styku. Choroba síce nespôsobuje ohrozenie života, ale u žien môže spôsobiť komplikáciu tehotenstva, všeobecne neliečená infekcia zhoršuje plodnosť u oboch pohlaví.

Akým pohlavným stykom dá nakaziť HPV vírusom?

Pixnio

K nainfikovaniu sa vírusom HPV dochádza najčastejšie pohlavným kontaktom a to nielen vaginálnym, ale aj análnym alebo orálnym sexom.

Dá sa syfilis úplne vyliečiť?

Pixabay

Čím skôr sa odhalí ochorenie, tým lepšia je prognóza vyliečenia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )