Foto: TASR - Martin Baumann

Onedlho by sa malo začať očkovať bez pozvánky a to vo všetkých očkovacích centrách.

Epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja priaznivo. Mierne stúpol len počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. V stredu o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík a o aktuálnych témach minister Lengvarský.

„Výraznejšie nám klesli počty prípadov aj počty hospitalizovaných. Jemne stúpli počty ventilovaných pacientov na 15, čo sa ale pri tomto nižšom počte pacientov môže stať, že prídu zrovna niektoré komplikovanejšie prípady,“ uviedol s tým, že tempo poklesu je na Slovensku stabilné.

Aktuálna epidemiologická situácia

Ako ďalej informoval, v rámci Európy je situácia rôznorodá. Najviac prípadov na 100 000 obyvateľov zaznamenali na Cypre, vo Veľkej Británii, Portugalsku, Španielsku či Rusku. S výnimkou susedného Česka však ide v okolitých krajinách o pokles prípadov nového koronavírusu.

Foto: TASR – Miroslava Mlynárová

Stúpol aj počet vakcinovaných proti ochoreniu COVID-19, primárne sa očkovali ľudia druhými dávkami. Dáta ukazujú na to, že najviac ľudí čaká na vakcínu v Dunajskej Strede. Takmer 900 000 ľudí vo vekovej kategórii nad 50 rokov je stále bez vakcinačnej ochrany. Úroveň zaočkovanosti v tejto vekovej skupine je rôznorodá. Najsilnejšia je na západe Slovenska. Podľa Mišíka vidno v rámci tejto témy veľké regionálne rozdiely.

Najdôležitejšie je podľa ministra Lengvarského práve stráženie hraníc. Na letisku v Bratislave bude odberné miesto pre LAMP testy. Antigénové testy by mali byť spoplatnené, no bude to zrejme len symbolická suma a to teda max 10 eur za jeden. PCR budú v nejakom počte na mesiac zadarmo, zhodnúť sa ešte musí koalícia. V koalícii je zhoda, že za antigénové testy sa platiť bude.

V pondelok 12. júna predloží Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) koaličným partnerom finančnú analýzu o vykonávaní antigénových (AG) a PCR testov za symbolickú cenu pre občanov. Po analýze a odobrení koalíciou by mohol byť podporený zákon, ktorý odobrí určité množstvo AG a PCR testov za symbolickú sumu, prípadne niektoré testy aj zadarmo pre občanov.

Očkovanie bez pozvánky

V blízkej dobe bude vo všetkých očkovacích centrách možné prísť aj bez termínu a objednania. Pokračovať sa však bude aj v registráciách cez korona.gov. Takto bude očkovanie dostupnejšie pre všetkých, ktorí oň majú záujem. Človek nebude musieť chodiť na presný termín a čas. Už dnes tak fungujú očkovacie centrá v Bratislave, Žiline a Banskobystrickom kraji.

Očkovanie môže byť aj povinné, ministerstvo má právnu analýzu, ktorej výsledkom je, že by to bolo v súlade s právnymi predpismi. Minister Lengvarský však túto myšlienku nepodporuje a nechce, aby boli občania do očkovania nútení. Kombinácia vakcín sa spustí, keď sa vyrieši označovanie dvoch dávok v certifikátoch. Podľa ministra je to však otázka dní.

COVID automat

Od pondelka 12. júla už nemáme oranžové, ružové, červené ani čierne okresy. V monitoringu a teda v zelenej fáze je 76 okresov, v žltej ostávajú 3 okresy.

V prvom stupni ostražitosti (žltá fáza) budú okresy: 

  • okres Humenné, okres Ružomberok, okres Turčianske Teplice,

Monitoring (zelená fáza):

  • okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Bratislava I.-V., okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Komárno, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levice, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Poltár, okres Poprad, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Prievidza, okres Púchov, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Sabinov, okres Šaľa, okres Senec, okres Senica, okres Skalica, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Svidník, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Trenčín, okres Trnava, okres Tvrdošín, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen;
0
Uložiť článok
Komentovať