foto: Unsplash

Pri zmienke o Antarktíde si väčšina z vás zrejme predstaví krutú zimu a ľad.

Prežije tu totiž máločo, natrafiť tu môžete na tučniaky, tulene či drobné pomalky. Ak budete mať šťastie, v chladných vodách možno natrafíte aj na vráskavca obrovského. To všetko sa však môže podľa vedcov už čoskoro zmeniť.

K pobrežiu Antarktídy sa blížia machovky

Ako informuje portál Eurekalert, vedci publikovali v časopise Scientific Reports znepokojujúcu štúdiu. Tá hovorí, že v prúdoch Južného oceánu sa k pobrežiu Antarktídy blížia riasy, ktoré môžu zapríčiniť, že ju zaplavia invazívne druhy. Ide o prvú štúdiu, ktorá dokázala, že Antarktídu môžu ohrozovať tzv. machovky, konkrétne druh Membranipora membranacea.

Na Antarktíde už sú prítomné druhy, ktoré sa tu pôvodne nevyskytovali, ako napríklad hmyz, niektoré druhy odolných rastlín a zodpovedný za to človek. Tentoraz štúdia prvýkrát popísala, ako sa organizmy k pobrežiu Antarktídy dostávajú za pomoci rias zo vzdialených morských ekosystémov.

Foto: unsplash/ Shane Stagner

Samozrejme, tento spôsob expanzie je známy a prirodzený, pokiaľ však dôjde k zavlečeniu invazívnych druhov na Antarktídu, pôjde o výnimočný stav. Machovce, mäkkýše, obrúčkavce a ďalšie druhy dokážu na riasach precestovať tisícky kilometrov a dôkazom je fakt, že ich morské prúdy dokázali dostať až k antarktickej a subantarktickej oblasti. Svojou štruktúrou riasy pripomínajú les, vďaka čomu poskytujú útočisko veľkému počtu organizmov a v ekosystéme sú jednoducho nenahraditeľné.

Miestny ekosystém sa môže navždy zmeniť

Ako sme spomínali, riasa je domovom aj pre machovky druhu Membranipora membranacea, ktoré sa pôvodne vyskytovali najmä v oblasti Pacifiku. V štúdii vedci informujú o tom, že toto je prvý prípad, kedy sa machovky dostali tak ďaleko, ich výskyt v antarktickej oblasti doteraz nikdy zaznamenaný nebol. Invazívny druh vytvára veľké kolónie a pre Antarktídu môže predstavovať značnú hrozbu. Okrem toho, ohrozuje aj samotné riasy, oslabuje totiž ich štruktúru, následkom čoho sa riasy počas búrok ľahšie lámu. Navyše, machovce sa poľahky usadia aj na kusoch plastu a dokážu prežiť celé mesiace.

Foto: unsplash

Mnohé oblasti sú na narušenie ekosystému invazívnymi druhmi mimoriadne citlivé a k zvyšovaniu citlivosti prispieva okrem iného aj globálne otepľovanie. Topiaci sa ľad totiž vytvára pre invazívne druhy vhodné podmienky pre život na miestach, kde doteraz prežiť nedokázali. Najzraniteľnejšou oblasťou je v súčasnosti Antarktický polostrov, ohrozený je však aj ostrov Deception.

Ekosystém na Antarktíde je jedinečný a zavlečenie invazívnych druhov môže spôsobiť, že sa jeho podoba navždy zmení. Zavlečenie machoviek ukazuje, že invazívne druhy sa poľahky dostanú všade, aj k tým najvzdialenejším kútom Zeme.

Eurekalert
Uložiť článok

Najnovšie články