Ilustračná foto: Pickpik

Prototyp môže prinisť alternatívu k solárnym panelom.

Každý, kto má napríklad na dome solárne panely vie, že najviac energie vyrobí cez slnečný deň, keď na oblohe nie je ani jeden oblak. V prípade, ak je slnko zatienené, alebo ak je panel čiastočne prekrytý tieňom, výroba elektriny klesá či úplne zastane. Nový prototyp zariadenia však využíva na vytváranie elektriny práve stav, keď naň  svieti svetlo iba čiastočne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Shadow-Effect Energy Generator (SEG) je v preklade generátor energie z tieňa a tento fascinujúci koncept by nám mohol pomôcť zmeniť spôsob využívania energie z obnoviteľných zdrojov, uvádza portál Science Alert.

Array

Ani slnko ani tieň

SEG využíva na výrobu elektriny kontrast medzi tmou a svetlom. Zariadenie je vyrobené z tenkých prúžkov zlata na kremíkovej doštičke. Zatiaľ, čo tiene sú zvyčajne problémom pri výrobe energie zo slnka, tu sú naopak potrebné, aby vyrábali energiu. Zaujímavé na tejto technológii je tiež to, že podľa vývojárov je lacnejšia ako výroba klasického solárneho panela. Svoje zistenia uverejnili v časopise Energy & Environmental Science.

Tiene sú všadeprítomné a často ich považujeme za samozrejmosť,uviedol materiálový vedec Tan Swee Ching zo Singapurskej národnej univerzity.

Ďalej poznamenáva, že v konvenčných fotovoltaických alebo optoelektronických zariadeniach, pri ktorých sa na napájanie používa stály zdroj svetla, sú tiene nežiaduce, keďže zhoršujú výkon zariadení.

Dvakrát účinnejší

My sme vyťažili z kontrastu osvetlenia spôsobeného tieňmi ako nepriameho zdroja energie. Kontrast osvetlenia spôsobuje rozdiel napätia medzi tieňom a osvetlenými časťami, čo vedie k vytváraniu elektrického prúdu. Tento koncept získavania energie vďaka prítomnosti tieňa je bezprecedentný,dodáva Ching.

Práve vďaka kontrastu je zariadenie SEG účinné a v ideálnych podmienkach je dvakrát účinnejší ako tradičné solárne panely pri rovnakých podmienkach. Zaujímavé ale je, že keď je SEG v úplnom tieni alebo je na úplnom svetle, produkuje iba veľmi malé množstvo energie.

V praxi to znamená, že na dosiahnutie čo najlepšej efektivity by sa mala nachádzať polovica zariadenia v tieni.

Keďže ide o prototyp, zatiaľ nie je výskum ukončený. Vedci sa teraz budú snažiť ešte viac stlačiť náklady, napríklad tým, že nahradia zlatý film na povrchu iným vhodným materiálom. Podľa nich by SEG mohol predstavovať v budúcnosti zaujímavú alternatívu na výrobu obnoviteľnej energie, a to napríklad aj vo vnútri budov.

Uložiť článok

Najnovšie články