Foto: unsplash

Solárne panely nie sú žiadnou novinkou a nájdete ich na strechách mnohých domácností.

Predstavte si však solárne panely, ktoré by nebolo potrebné montovať na strechu. Na efektívny a ekologický solárny panel by sa totiž premenilo obyčajné okno.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nahradí nový objav lítiové batérie?

Ako informuje portál Daily Mail, vedcom sa podaril skutočne jedinečný objav. Vyvinuli molekulu, ktorá zachytáva slnečnú energiu a premieňa ju na teplo. Molekuly je možné sformovať do laminátu, z ktorého sú vyrobené napríklad okná v domácnostiach,  autách či dokonca aj časti oblečenia. Navyše, energia sa uskladní na 18 rokov a využiť ju nemusíte hneď, ale vtedy, keď vám to práve bude vyhovovať. Odborníci si myslia, že nápad sa do praxe podarí uviesť už o 6 rokov a znamenalo by to prelom vy využívaní solárnej energie.

Foto: Unsplash

S myšlienkou prišli švédski vedci a podarilo sa im vyvinúť nielen špeciálnu chemikáliu, ale aj uskladňovací systém, vďaka ktorému budú lítiové batérie možno už čoskoro minulosťou. Molekula pozostáva z uhlíka, dusíka a vodíka a je vytvorená tak, aby zachytávala energiu slnečných lúčov. Zachytenú energiu potom kedykoľvek premeníte na teplo spustením katalýzy. Navyše, nové riešenie je nielen efektívne, ale aj priateľské k životnému prostrediu.

Bez silikónu a bez elektrickej energie

Objav má oproti klasickým batériám niekoľko výhod, medzi nimi napríklad výdrž. Kým lítiová batéria má životnosť v priemere od 5 do 10 rokov, nové batérie by mohli vydržať desaťročia. Ak raz batéria energiu zachytí, na pohon a distribúciu tepla nie je potrebná elektrická energia a navyše, kým na výrobu bežných solárnych panelov je potrebný silikón, v nových batériách ho nenájdete.

Nová batéria je zatiaľ schopná zadržiavať len teplo. Vedci si však myslia, že časom nájdu aj ďalšie riešenia, ktoré umožnia napríklad uskladnenie a distribúciu elektrickej energie. Ako uvádza Bloomberg, výskumu špeciálnej molekuly sa venujú vedci už desaťročia a investícia presiahla 2,5 milióna dolárov. Je teda najvyšší čas, aby sa objav dostal aj do domácností k bežným užívateľom. Žiaľ, aby to bolo možné, sú potrebné ďalšie financie.

Využívanie solárnej energie prechádza v posledných rokoch veľkými zmenami, no bežné solárne panely môžete vidieť aj na Slovensku a to najmä na strechách budov a v poľnohospodárskych oblastiach. Najčastejšie zhromažďujú energiu fotovoltalické panely, ktorých súčasťou je kremík, čoraz viac sa však skúmajú možnosti minerálu perovskitu.

Daily Mail, Energie- portál
Uložiť článok

Najnovšie články