Foto: unsplash

Solárne panely nie sú žiadnou novinkou a nájdete ich na strechách mnohých domácností.

Predstavte si však solárne panely, ktoré by nebolo potrebné montovať na strechu. Na efektívny a ekologický solárny panel by sa totiž premenilo obyčajné okno.

Nahradí nový objav lítiové batérie?

Ako informuje portál Daily Mail, vedcom sa podaril skutočne jedinečný objav. Vyvinuli molekulu, ktorá zachytáva slnečnú energiu a premieňa ju na teplo. Molekuly je možné sformovať do laminátu, z ktorého sú vyrobené napríklad okná v domácnostiach,  autách či dokonca aj časti oblečenia. Navyše, energia sa uskladní na 18 rokov a využiť ju nemusíte hneď, ale vtedy, keď vám to práve bude vyhovovať. Odborníci si myslia, že nápad sa do praxe podarí uviesť už o 6 rokov a znamenalo by to prelom vy využívaní solárnej energie.

Foto: Unsplash

S myšlienkou prišli švédski vedci a podarilo sa im vyvinúť nielen špeciálnu chemikáliu, ale aj uskladňovací systém, vďaka ktorému budú lítiové batérie možno už čoskoro minulosťou. Molekula pozostáva z uhlíka, dusíka a vodíka a je vytvorená tak, aby zachytávala energiu slnečných lúčov. Zachytenú energiu potom kedykoľvek premeníte na teplo spustením katalýzy. Navyše, nové riešenie je nielen efektívne, ale aj priateľské k životnému prostrediu.

Bez silikónu a bez elektrickej energie

Objav má oproti klasickým batériám niekoľko výhod, medzi nimi napríklad výdrž. Kým lítiová batéria má životnosť v priemere od 5 do 10 rokov, nové batérie by mohli vydržať desaťročia. Ak raz batéria energiu zachytí, na pohon a distribúciu tepla nie je potrebná elektrická energia a navyše, kým na výrobu bežných solárnych panelov je potrebný silikón, v nových batériách ho nenájdete.

Nová batéria je zatiaľ schopná zadržiavať len teplo. Vedci si však myslia, že časom nájdu aj ďalšie riešenia, ktoré umožnia napríklad uskladnenie a distribúciu elektrickej energie. Ako uvádza Bloomberg, výskumu špeciálnej molekuly sa venujú vedci už desaťročia a investícia presiahla 2,5 milióna dolárov. Je teda najvyšší čas, aby sa objav dostal aj do domácností k bežným užívateľom. Žiaľ, aby to bolo možné, sú potrebné ďalšie financie.

Využívanie solárnej energie prechádza v posledných rokoch veľkými zmenami, no bežné solárne panely môžete vidieť aj na Slovensku a to najmä na strechách budov a v poľnohospodárskych oblastiach. Najčastejšie zhromažďujú energiu fotovoltalické panely, ktorých súčasťou je kremík, čoraz viac sa však skúmajú možnosti minerálu perovskitu.

Daily Mail, Energie- portál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )