Foto: FB Dáta bez pátosu

Povedali to Dáta bez pátosu vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Dáta bez pátosu sa v dnešnom príspevku poďakovali regionálnym hygienikom, IZA a Ministerstvu zdravotníctva. Vo svojej analýze sa venovali farbám okresov v covid automate a prognóze na najbližšie obdobie.

Covid automat sa rozdeľuje každý týždeň na základe výsledkov testov. Podľa analytikov by na aktuálnej mape malo byť viac oranžovej, pričom upozorňuje na to, že pokiaľ chceme vidieť rozdelenie bez žolíkov, mali by sme sa sústrediť na vrchnú ľavú časť mapy. Žolíkov momentálne využíva len západ.

Na čiernu farbu máme čísla v 20 okresoch

Až 20 okresov dosahuje čísla, ktoré by postačili na zaradenie do čiernej farby. „Niektoré majú čísla na dvojnásobku hranice pre čiernu (250) a sú na 7 dňovej incidencii cez 500. To je pol percenta okresu s pozitívnym testom za posledných 7 dní,“ píšu analytici v profile.Toto je ovplyvnené rozhodnutím hygienika, ministrov a vládou.

Rozhodnutie súvisí s nezaraďovaním okresov do čiernej – rovnako sa do čiernej farby nemá dostať žiadny región.

„V hitparáde okresov na hornej pravej fotke vidíte, že 2 regióny majú konsolidovane vysoké čísla: (Za Tatrami) Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník a Stropkov,  Kysuce+Orava+Žilina,“ vysvetľujú. Rovnako tak nemá byť zásadne obmedzované právo občanov na mobilitu, stretávanie sa či voľný pohyb.

„Spoliehame sa viac na zdravý sedliacky rozum, na pochopenie situácie, na cit a zodpovednosť každého.“ Na severovýchode a severe Slovenska začínajú čísla stúpať natoľko, že pripomínajú vrchol v predchodzej vlne.

„Takéto chápenia situácie a aj urobené rozhodnutia sú náznakom toho, že sa snažíme hľadať balans, ekvilibrium, nie úplne veríme, že lockdown v tomto momente je riešením a že „s vírusom sa učíme žiť“. Takto pred rokom sa išiel prijať núdzový stav a v postihnutých okresoch zákaz vychádzania. To dnes nehrozí. Ďakujeme.“

Analytici vytvorili vlastnú mapu, na ktorej zobrazujú situáciu s parametrami bez žolíkov.

Prognóza analytikov – do 10 dní budú niektoré regióny v špičke delty

Predpoklad analytikov je taký, že Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník a Stropkov sa do 7-10 dní „dočkajú špičky delty“. „Ide o región s 250 tisíc obyvateľmi, z ktorých bude mať o 10 dní 5-7 tisíc (2-3%) potvrdenie o pozitívnom teste v DELTA vlne. A začnú klesať.“

Do nemocnice príjmame priemerne 100 ľudí denne, čo sa odráža na fakte, ako veľmi sú postihnuté regióny. Analytici upozorňujú, že ešte stále tvoria najväčší podiel pacientov práve neočkovaní, a to až 75 percent. Najviac pacientov sa nachádza v Žilinskom a Prešovskom kraji.

„Počet pacientov v týchto oblastiach by mal kulminovať následne po špičke počtu prípadov. Ale to je koniec októbra.“

Do nemocníc prichádza, pravdepodobne, 8 až 10 percent nakazených. Pri tomto ale nastáva časový posun podľa vyhodnocovania testov – pokiaľ sa reportujú pozitívne testy z predchodzieho dňa pre občanov, ktorí sa na testy predobjednávali s príznakmi už niekoľko dní dozadu.

Z dát analytikov sa číta úmrtnosť 10 percent „Máme dnes 180 úmrtí od 1. augusta a do konca septembra v Delte 1500 prijatých pacientov, niektorí zomreli v domovoch a niektorí doma.“

Úmrtnosť by mala postupne klesať napriek rastu prípadov

Počas postupu delty do lepšie očkovaných okresov by mala úmrtnosť i počet hospitalizácií klesať napriek zvýšenému počtu prípadov. Rast infikovaných klesá, za posledný týždeň ale stúpli o takmer 30 percent. Je pravdepodobné, že od budúceho týždňa bude už počet nakazených presahovať číslo 2-tisíc a na rovnaké číslo z PCR testov až okolo 18. októbra.

„Spolu s AG testami sme dnes v 7 dňovom priemere nad 1500, ale nevieme, koľko AG pozitívnych testov sa validuje cez PCR. Každopádne počty z oboch druhov testov nám hovoria, že okolo nás je za posledný týždeň vyše 10 tisíc pozitívnych občanov. Verme, že sú v izolácii. V druhej polovici a ku koncu októbra to bude 20 až 30 tisíc občanov za týždeň.“

Analytici tiež upozorňujú, že počas minulého roku bol v októbri priemerný počer pacientov 1350, tento rok bude však toto číslo vyššie. Zároveň ale veria, že že maximá počtu pacientov neprekročíme a budú skôr nižšie.

„Počty obetí sú v priemere 10 za posledných 7 dní a 9 za posledných 14 dní.“ Toto číslo dokopy vypočítava 180 obetí počas delty, pričom nie všetci umierajú v nemocnici. Toto číslo ale podľa analytikov rásť nebude, podľa ich predpokladov to bude 1 percento z 25-tisíc hospitalizovaných, alebo do 8-10 percent pozitívnych prípadov.

Uložiť článok

Najnovšie články