Foto: TASR/AP

Podľa analytikov Británia urobila správny krok.

Stránka Dáta bez pátosu uverejnila na sociálnej sieti Facebook ďalšiu správu o vývoji koronavírusu. Porovnali variant alpha a delta, situácia má podľa analytikov začať riešiť deltu hyper-ohniskovo.

„Rozumieme Británii. Stále viac. Už sme za to schytali hate, ale skúsime veľmi polopate uviesť, prečo idú tak ako idú a prečo nepoľavia z tej cesty a nakoniec ten pretek vyhrajú,“ otvorili svoju novú analýzu na sociálnej sieti Facebook.

Podľa analytikov je totiž potrebné riadiť sa podľa toku vírusu, nie stavu. Porovnali štatistiku vývoja variantu alpha a delta, ktoré majú byť podľa analytikov riešené úplne odlišnou taktikou.

Umiera 10-krát menej ľudí

Analytici porovnali vývoj situácie na základe 860-tisíc prípadov za 73 dní druhej a tretej vlny v Británii. Prvá analýza bola vykonaná na vzorke z mesiacov september až november, porovnali to s rovnakou vzorkou nakazených za mesiace máj až júl.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Do nemocníc prišlo 20-tisíc nových ľudí, čo sú dve percentá, zatiaľ čo počas predošlej vlny 62-tisíc, čo bolo 7 percent z celkového množstva. V nemocniciach teda momentálne končí trikrát menej ľudí ako predtým.

V priebehu terajšej vlny tiež zomrelo desaťkrát menej ľudí oproti druhej vlne. Teraz zomrelo 1300 ľudí (0,16 percent), počas druhej vlny to bolo 13-tisíc (1,6 percent).

Stav pacientov v nemocniciach je 4-tisíc pacientov oproti 16-tisíc z predošlej vlny. To znamená štyrikrát menej pacientov.

Ako teda zhrnuli analytici z Dáta bez pátosu, infikované sú výrazne mladšie ročníky, násobne menej ich potrebuje ísť do nemocnice a z pacientov v nemociach zomiera menej ako 10 percent pacientov, zatiaľ čo vtedy to bolo až 20-25 percent pacientov. Aj pobyt v nemocnici je kratší a tak je stav pacientov v nemocnici nižší. Stále veľa pacientov končí na JIS a ventilátore, aj mladší.

Británia prišla so svojím plánom v decembri, doteraz ho s menšími úpravami dodržiavajú

Názor na celý vývoj si podľa štatistík majú ľudia vytvoriť sami. Podľa analytikov sa Británia odráža od pôvodného plánu, ktorý bol vytvorený už v decembri, realizujú ho s minimálnymi úpravami. Analytici pochválili Britániu za to, že sú vo svojom pláne, striktní, držia sa ho, komunikujú veľmi jasne a nemenia svoje rozhodnutia.

Ich graf očkovanosti sa od nášho tiež diametrálne líši. Británia má k dnešnému dňu zaočkovaných 85 percent dospelého obyvateľstva jednou dávkou, 60 percent dvoma. Oproti tomu dosahuje Slovensko očkovanosť 48 percent dospelých obyvateľov jednou dávkou a len 40 percent je plne zaočkovaných.

Kritizujú náš automat, karanténu pre zdravých ľudí i testovanie „na náhodu“

Pred druhou vlnou sme nevedeli nastaviť ventilátory, pred treťou vlnou nevieme nastaviť kapacity PCR testov (samozrejme by mali byť zadarmo) pre turistov z rizikových krajín, píšu vo svojom statuse analytici.

Testy nemajú byť pre cyklistov do Hainburgu, vinárov z Kremsu, kúpačov z Lipotu a turistov zo Zakopaneho. Testovať na prítomnosť vírusu by sme mali ako Nemci ľudí z: Cypru, Malty, Španielska, Grécka. Hneď, zadarmo a PCR testami – dobrovoľne, čo nevieme odchytiť na slovenskom letisku.

Foto: TASR

„Všetkých cestujúcich ideme otravovať karanténou, ktorá bude na PN-kách stáť desiatky až stovky miliónov eur,“ píšu analytici ďalej. „99,5 percent bude v najbližších 2-3 týždňoch karanténa negatívnych a zdravých ľudí. Totálne sme odplašili akýchkoľvek turistov, ktorí mali namierené na Slovensko do hôr, kúpeľov, do miest a ku pamiatkám. Koniec. Tretia šupa medzi oči – zrazu, nepredvídateľné K.O. pre cestovný a turistický ruch. Gratulácia celej vláde a Epitímu,“ píšu.

Mikulášska verzia automatu bude konečným klincom do rakvy celého spoločenského, kultúrneho a športového života, upozorňujú analytici. Ak sa nezmení, tak ani školy neotvoríme.

„A zmeniť sa ho veru nikto nechystá a tak sa „zelenáme“ posledný týždeň od 19-25. júla. Potom sa idú žrebovať farby: žltá, oranžová, neskôr ružová a červená. Veľké mestá najprv, prekvapivo málo zaočkované okresy neskôr. To je daň za „veľa“ testov, za „veľa“ cestovania, za „solidaritu“.“

Uložiť článok

Najnovšie články