Foto: 2022 Ridgway et al./Plos One (https://doi.org/10.1371/journal.pone.0265382.t001)

Delfínov využíva americké námorníctvo na ochranu dôležitých a strategických miest.

Typické cvakanie a radostné kvílenie delfínov tvorí zvukovú kulisu zverejnených videí natočených z pohľadu prvej osoby, v tomto prípade z pohľadu delfína. Americké námorníctvo totiž pripevnilo k svojim delfínom kamery a vypustili ich do šíreho oceánu v zálive San Diego. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dôležité delfíny

Využívanie cvičených delfínov v námorníctve či na vojenské účely nie je ničím novým. Američania trénujú svojich morských cicavcov na to, aby identifikovali podmorské míny, ako uvádza portál Science Alert. Delfíny tiež majú veľký význam pri ochrane námornej a ponorkovej základne Bangor vo Washingtone, kde majú Američania veľký sklad jadrových zbraní. Takéto miesto musí byť pod prísnou ochranou a delfíny dokážu skvele monitorovať, čo sa vlastne vo vodách v okolí základne deje. Ak objavia nejaký problém, dajú inštruktorovi znamenie a prenesú bóju na miesto, ktoré potom námorníci skontrolujú.

Najnovšie skupine cvičených delfínov v rámci štúdie publikovanej v časopise PLOS ONE pripevnili na telá GoPro kamery a sledovali, čo zachytia. Šikovné morské cicavce nesklamali a na prekvapenie vedcov zábery ponúkli vzrušujúce naháňačky a dokonca ulovili aj jedovaté morské hady.

Foto: 2022 Ridgway et al./Plos One (https://doi.org/10.1371/journal.pone.0265382.t001)

Delfíny s GoPro

Je zaujímavé, čo všetko o delfínoch nevieme. Aj táto štúdia odhaľovala tajomstvá napríklad toho, ako sa živia. Kamery, ktoré pripevnili k šiestim delfínom skákavým (Tursiops truncatus) a zaznamenávali šesť mesiacov obraz a zvuk, čo vedcom poskytlo unikátny pohľad na lovecké stratégie a komunikáciu medzi delfínmi. Kamery mali delfíny na chrbte či na boku tela.

Aj keď tieto delfíny neboli divoké, aj tak bývajú pravidelne vypúšťané na otvorený oceán, kde lovia a dopĺňajú svoju stravu pozostávajúcu najmä z mrazených rýb. Je pravdepodobné, že používajú podobné lovecké metódy, ako ich divokí príbuzní.

Keď delfíny lovili, cvakali takmer neustále, a to v intervaloch 20 až 50 milisekúnd. Pri približovaní sa ku koristi sa intervaly cvakania skracujú až na koncové bzučanie a potom na škrípanie. Keď ulovili rybu, bolo bzučanie a kvičanie takmer neustále, až kým rybu neprehltli,“ píšu vedci.

Delfíny s pripútanou kamerou ulovili viac ako 200 rýb vrátane ostrieža či halibuta a dokonca aj už spomínané hady. Zaujímavé je, že hady skonzumoval iba jeden delfín, a išlo o nebezpečných mornárov dvojfarebných. Neobjavili sa ale u neho žiadne náznaky otravy. Vedci však uznávajú, že toto mohlo byť nezvyčajné správanie prameniace z toho, že delfín býva v zajatí a nemusel mať dostatok skúseností s lovom. Je možné, že divoké delfíny by sa mornárovi radšej vyhli.

Analýza lovu ukázala, že delfíny využívajú na chytenie koristi zvuk aj zrak. Na diaľku využívajú echolokáciu na nájdenie rýb a na blízko ju dopĺňa tiež zrak.

Vedci budú naďalej skúmať správanie delfínov aj vďaka početným získaným záberom. Mimochodom, pokiaľ ide o delfíny cvičené pre námorníctvo, tak pracujú často na otvorenej mori a ak sa rozhodnú, že odplávajú preč, nemajú im v tom možnosť zabrániť a v priebehu rokov to už aj niekoľko z nich urobilo. Väčšina sa ale vždy vráti.

Uložiť článok

Najnovšie články