Lesné požiare na Sibíri, foto: TASR/AP

Ruské úrady už zasahujú aj proti vzdialeným požiarom. Týždne ale nečinne čakali.

Rozloha územia, ktoré na ruskej Sibíri a Ďalekom východe zachvátili lesné požiare sa zmenšila o štvrtinu. Podľa agentúry Interfax o tom v pondelok informovalo ministerstvo pre mimoriadne situácie. Zásluhu na zmenšení plochy horiacich lesov majú podľa ministerstva príslušníci zásahových jednotiek jeho rezortu, ako aj posily povolané z ministerstva obrany, informuje TASR.

Tlačová služba ministerstva spresnila, že nasadené zložky v priebehu jedného týždňa dokázali eliminovať požiare na viac ako milióne hektárov. V osobitne chránených oblastiach sú už uhasené všetky požiare. V súčasnosti je v aktívnej fáze horenia asi 57-tisíc hektárov, na území Krasnojarského kraja ide o viac ako 42-tisíc hektárov, v Irkutskej oblasti horia porasty na 14-tisícoch hektárov a v Sachskej republike (Jakutsko) 240 hektárov.

Podľa Interfaxu v Krasnojarskom kraji horelo aj v oblasti, kde pred viac ako 100 rokmi dopadlo teleso označované za tunguzský meteorit. Ide o ťažko prístupnú lokalitu v prírodnej rezervácii. Do oblasti nevedú cesty, takže hasičov tam vysadili z vrtuľníkov. Letecký prieskum v oblastiach postihnutých požiarmi ukázal, že väčšina z nich vypukla blízko ciest, takže ich hlavnou príčinou bola s najväčšou pravdepodobnosťou neopatrná manipulácia s ohňom.

Obnova za 60-100 rokov

Vedci z Krasnojarského vedeckého centra (KNC) sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied sa domnievajú, že lesy sa po požiaroch na Sibíri môžu zotaviť najskôr v priebehu 60 rokov. V niektorých oblastiach severskej tajgy môže tento proces trvať aj viac ako 100 rokov, uviedla tlačová služba KNC. Vedci tiež uviedli, že k požiarom v borovicových a listnatých lesoch na Sibíri dochádzalo aj v minulosti, pričom v intervaloch od 20 do 50 rokov.

Lesné požiare na Sibíri, foto: TASR/AP

Niektoré lesy v bažinatých oblastiach zachvátil požiar raz za 100-150 rokov. Teraz, v dôsledku zmeny klímy a ľudskej činnosti, sa toto časové rozpätie podstatne skrátilo a predstavuje 5-15 rokov, vysvetlili vedci podľa agentúry Interfax. Podľa údajov ruskej inštitúcie Avialesoochrana požiare, z ktorých väčšina sa vyskytla v Jakutsku, v Krasnojarskom kraji a Irkutskej oblasti, zachvátili územie s celkovou rozlohou viac ako tri milióny hektárov.

Lesné požiare na Sibíri, foto: TASR/AP

Greenpeace volá po zmene

Ruskí tím organizácie Greenpeace však v tlačovej správe tvrdí, že na Sibíri horelo 4,3 milióna hektárov lesa, pričom od začiatku roka zhorelo až 13,1 hektárov územia. Greenpeace označilo situáciu na Sibíri za katastrofu a ruské úrady obviňuje z nečinnosti. Drvivá väčšina požiarov horelo v kontrolných oblastiach, kde podľa ruských zákonov hasiši zasahovať nemusia, pokiaľ to nie je nutné. Greenpeace preto volá po zmene legislatívy, aby sa kritická situácia v nasledujúcich rokoch viac neopakovala.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )