Foto: wikimedia.org

Ak by vás už omrzel život na Zemi a chceli by ste si to vyskúšať na inej planéte, museli by ste sa pripraviť na to, že na žiadnej z nich by váš život nemal dlhé trvanie.

Ak sa radi pozeráte na bežné veci nevšedným spôsobom, určite vás poteší tento článok. Pozrieme sa na to, čo by sa stalo s naším telom, keby sme sa ocitli na jednotlivých planétach našej slnečnej sústavy. Váš život by trval od menej než jednu sekundu, až po 80 rokov, pričom matička Zem je pre vás stále to najlepšie riešenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poďme sa teda spoločne vydať na fiktívnu cestu naprieč našou slnečnou sústavou, a to bez skafandra či akýchkoľvek ochranných pomôcok.

Vesmír

pixabay.com

Vo vesmíre to bez skafandru máte zrátané. Pre telo by to malo devastačné dôsledky, pričom by ste tam nevydržali dlhšie ako dve minúty. Ak vás zaujíma, čo by sa dialo s vaším telom, keby ste nemali na sebe skafander, pozrite si naše video. 

Slnko

NASA/SDO (AIA)

Aj vy ste ako deti túžili stráviť nejaký ten čas na Slnku? Tento detský sen sa rozhodne neoplatí zrealizovať. Verdikt je jednoznačný. Zomreli by ste za menej než jednu sekundu. Okrem toho by ste zhoreli skôr, než by ste sa tam vôbec dostali.

Merkúr

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Merkúr je planéta, ktorá by vás nepríjemne prekvapila svojimi teplotnými extrémami. Na strane, ktorá je pri Slnku, teplota dosahuje až 427 ºC. Na odvrátenej strane od Slnka by ste však trpeli extrémnym chladom. Teplota tu dosahuje neuveriteľných mínus 179  ºC. Prežili by ste tu približne dve minúty, niektorí ešte menej. Záleží od toho, na ako dlho dokážete zadržať dych.

Venuša

NASA – NSSDC Photo Gallery Venus 

Venuša má síce podobnú gravitáciu ako naša Zem, ale tým sa končí jej podobnosť s našou planétou. Aj na Venuši teplota dosahuje extrémne hodnoty. Môžete sa „tešiť“ na teplotu až 482 ºC, pričom zomriete za menej než jednu sekundu. 

Zem

pixabay.com

Tak Zem je pre život ako stvorená. Optimálny obsah kyslíka, gravitácia, voda, všetko, čo si len môžete priať. Máme naozaj krásne miesto pre život. Teda až dovtedy, kým si ho sami nezničíme svojim nezodpovedným konaním. V priemere sa tu môžete dožiť 80 rokov, no zopár jedincov si na Zemi požije aj oveľa dlhšie.

Mars

NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Mars už celé desaťročia fascinuje vedcov, pričom niektorí z nich by z neho radi urobili druhú Zem. Jeho kolonizácia sa stáva čoraz častejšie skloňovaným pojmom, ktorý sa možno v budúcnosti stane realitou. Dovtedy tam však neodporúčame dovolenku. Priemerná denná teplota tam dosahuje mínus 56 °C, čo by sa možno dalo istú dobu zniesť. Ani tu by ste sa však nemohli nadýchnuť. Vaša životnosť by trvala asi 2 minúty.

Jupiter

NASA, Caltech/JPL

Jupiter je plynnou planétou čo by bolo asi tým najväčším kameňom úrazu. Ak by ste sa na ňu dostali, jednoducho by ste zanikli v plynnej atmosfére, pričom by vás rozdrvila gravitácia planéty. Žili by ste tu menej než 1 sekundu. V konečnom dôsledku by ste ani nezaregistrovali, že ste navštívili túto planétu.

Saturn, Urán a Neptún

pixabay.com

Saturn sa síce môže pochváliť úchvatným prstencom, avšak pevný povrch od neho rozhodne nečakajte. Urán je spoločne s Neptúnom planétou, ktorá je tvorená predovšetkým plynom. Ani na jednej z týchto vizuálne nádherných planét by ste neprežili ani len jednu sekundu.

Preto sa radšej vráťme na Zem. Tu sa nám žije predsa len najlepšie.

Pozri aj: Ako dobre poznáte vesmír? Tento kvíz dokáže na 100% zvládnuť len ten, kto má vesmír v malíčku

curiosity.com
Uložiť článok

Najnovšie články