Foto: unsplash/Jose Francisco Morales

Čo všetko viete o psychopatoch?

Čo sa psychopatie týka, svetom koluje množstvo mýtov. Mnoho ľudí si napríklad myslí, že každý psychopat skončí vo väzení za vraždu. Pravdou však je, že po svete si medzi nami chodí viac psychopatov, ako by sa mohlo zdať. A fakt, že niekto sedí vo väzení, neznamená, že je psychopatom. Okrem toho, mnoho ľudí si myslí, že psychopatia a sociopatia sú totožné pojmy, aj keď je medzi nimi značný rozdiel. Otestujte svoje vedomosti o psychopatoch v našom ďalšom kvíze.

Ak vás kvíz zaujal, navštívte našu sekciu testov, kde ich nájdete viac.

Psychopat nie je schopný pociťovať bežné ľudské emócie.

unsplash

Pravdou je, že psychopati nie sú celkom bez emócií, avšak amygdala, ktorá je zodpovedná napríklad za pocity strachu, je u psychopata výrazne menšia, ako u zdravého človeka. Preto psychopat emócie pociťuje, avšak v inej miere a iným spôsobom, ako bežný človek.

Prvú psychopatickú umelú inteligenciu vytvorili na univerzite v Stanforde.

unsplash

Aj keď Stanford si zaslúži uznanie za mnoho zásluh, vynález psychopatickej umelej inteligencie to nie je. Ten totiž vznikol v massachusettskom inštitúte technológií.

Mozog psychopata produkuje nadmerné množstvo dopamínu.

pixabay

Dopamín je neurotransmiter, ktorý súvisí so systémom odmien v mozgu a aj keď to znie zvláštne, mozog psychopata skutočne vyplavuje nadmerné množstvo dopamínu. Práve preto psychopatom spôsobuje radosť manipulovať inými, keď tak dosiahnu svoj cieľ.

Psychopat sa s vami na prvom stretnutí rád podelí o množstvo osobných informácií.

unsplash

Aj keď nie každý, kto sa rád delí o osobné informácie je psychopatom, psychopata spoznáte napríklad aj podľa toho, že s vami bude na prvom stretnutí bez problémov zdieľať aj tie najviac osobné informácie. A je pravdepodobné, že sa na množstvo osobných vecí bude pýtať aj vás, aj keď vám to nemusí byť príjemné.

Najčastejšie pracujú psychopati na pozíciách právnikov a policajtov.

unsplash

Toto tvrdenie nie je pravdivé, výskum Kevina Duttona z roku 2013 totiž ukázal, že najviac sa psychopati uchytia na pozícii generálneho riaditeľa.

Psychopati tvoria 2% populácie.

unsplash

Čo sa tejto informácie týka, štatistiky sa rôznia, najčastejšie sa však uvádza, že psychopati tvoria celkovo 4 až 5% populácie.

Psychopati majú problém odložiť okamžité uspokojenie.

unsplash

Psychopati zvyčajne nepredvídajú, k čomu ich skutky povedú, odložiť preto okamžité uspokojenie je pre nich takmer nemožné. Preto v práci napríklad radšej ukradnú prácu svojmu kolegovi a vyhlásia ju za svoju, ako keby sa s daným kolegom mali spriateliť a požiadať ho o pomoc.

Psychopati majú zhoršenú schopnosť čuchu.

unsplash

Vzhľadom na to, že psychopati majú inú štruktúru mozgu, ovplyvnená je nielen schopnosť pociťovania emócií, ale napríklad aj čuch. Čím vyššie skóre dosiahne jedinec na škále psychopatie, tým má horší čuch.

Mnoho hrdinov hlavných filmov, napríklad tzv. "marveloviek" sú psychopati.

unsplash

Keby ste sa mali rozhodnúť medzi záporákom a hrdinom, zrejme by ste za psychopata považovali práve záporáka. Pravdou však je, že črty psychopatie majú neraz aj hrdinovia. Mnohí konajú impulzívne, odmietajú rešpektovať autoritu a porušujú pravidlá.

Väčšina psychopatov sú ženy.

unsplash

Toto tvrdenie nie je pravdivé, väčšinou sa totiž psychopatia vyskytuje u mužov.

Uložiť článok

Najnovšie články