foto: Unsplash

Ak chceme vedľa seba nažívať v pokoji a v mieri, je dôležité, aby sme dodržiavali isté pravidlá.

Niektoré pravidlá sú formálne menej, iné viac, v každom prípade je však dobré, ak o nich človek vie a snaží sa ich čo najviac dodržiavať. Kto by mal ako prvý ochutnať jedlo, komu sa pozdraviť a komu nie? Otestujte svoje vedomosti z pravidiel etikety v našom kvíze.

Chcete otestovať svoje vedomosti aj v iných oblastiach? Navštívte sekciu kvízov, kde ich nájdete viac.

Ak sa stretnú dvaja ľudia na káve, zaplatí ten, kto stretnutie navrhol.

unsplash

Či už ide o stretnutie dvoch mužov, dvoch žien alebo muža a ženy, platí zlaté pravidlo, že zaplatiť by mala osoba, ktorá stretnutie navrhla.

Ak pozve muž na obed ženu, platí pravidlo, že prvý ako jedlo ochutnáva muž.

unsplash

Hovorí sa, že dáma má prednosť, a v tomto prípade to platí tiež. Ak totiž muž pozve ženu na obed, mala by byť žena prvá, ktorá jedlo ochutná, až potom by sa mal do jedenia pustiť aj muž.

Na verejnosti by sme nikdy nemali dávať telefón na stôl.

unsplash

Ak idete s niekým von, nechajte telefón v taške alebo vo vrecku, na stôl ho však jednoznačne nedávajte. Dáte tým totiž svojmu okoliu najavo, že vás telefón zaujíma viac ako vaši spoločníci.

Ak ste v reštaurácii a nalievate vodu z džbánu, nepatrí sa nalievať aj ľuďom okolo seba, nalejte ju len sebe.

Práve naopak, keď ste v reštaurácii a chcete si naliať do pohára vodu z džbánu, opýtajte sa ľudí sediacich pri vašom stole a dolejte vodu aj tým, ktorí sedia najbližšie k vám.

Ak idete k niekomu na návštevu a ponúknu vás jedlom, je neslušné odmietnuť.

unsplash

Ak ste dostali pozvanie na návštevu k niekomu domov a hostiteľ vás ponúkne jedlom, nepatrí sa odmietnuť ho. Ak dané jedlo nemáte radi alebo držíte diétu, požiadajte o menšiu porciu a aspoň trochu ochutnajte.

Ak sa niekam presúvate autom, muž a žena by mali sedieť spolu na zadnom sedadle len vtedy, ak sa dobre poznajú.

unsplash

Aj keď znie toto pravidlo zvláštne, muž a žena by skutočne nemali sedieť na zadných sedadlách auta spolu, ak sa dobre nepoznajú.

Muž by mal za každých okolností kráčať vedľa ženy na pravej strane.

unsplash

Toto tvrdenie pravdivé nie je, muž by mal totiž kráčať na ľavej strane, nie na pravej.

Ak odchádzate z večierka, patrí sa rozlúčiť sa s každým.

unsplash

Ak odchádzate z večierka, nemusíte sa lúčiť so všetkými prítomnými. Ak je ľudí veľa, stačí, ak sa rozlúčite len s hostiteľmi.

Ak s niekým idete po ulici a pozdravia sa vám ľudia, ktorých nepoznáte, mali by ste pozdraviť aj vy.

unsplash

Možno sa už aj vám stalo, že ste išli s kamarátom či kamarátkou po ulici a niekto sa vám pozdravil. Aj keď vy dotyčnú osobu nepoznáte, patrí sa, aby ste odzdravili späť.

Muž by sa mal vždy ponúknuť, že odnesie dáme kabelku.

unsplash

Tento výrok pravdivý nie je, dáma by nikdy nemala dovoliť, aby jej muž niesol kabelku. Ak však idete napríklad do divadla, muž by mal dáme vždy vziať kabát.

Pozri aj: Tento kvíz potrápi aj toho najväčšieho milovníka čaju. Dokážete zvládnuť tento kvíz o obľúbenom nápoji na 100%?