Foto: Profimedia

Upozorňujeme, že pri tomto článku vám hrozí zívanie.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám už stalo, že ak si váš kamarát zívol, zívli ste si aj vy. Ak náhodou neviete, nejde o žiadnu náhodu a nie ste jediný, komu sa takýto zaujímavý jav deje. Ako sa ukázalo, zívanie je nákazlivé. The Science Times vysvetľuje, prečo je to tak. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Asi vás neprekvapí, že existuje viacero teórií o tom, čo by za tým mohlo byť. Čo však je prekvapivejšie, že dodnes nepoznáme jednoznačnú odpoveď.

Môže to byť dobré znamenie

Jedna z týchto teórií hovorí, že dôvodom je empatia. Čiže nabudúce, keď budete v spoločnosti ľudí, môžete vyskúšať malý experiment. Keď sa vám zívne, sledujte ostatných ľudí, ako na to reagujú. Ak sa niekomu následne zívne tiež, znamená to, že je viac empatický ako ostatní.

Ďalšia teória hovorí o tom, že zívanie môže súvisieť so zvýšenou ostražitosťou. To znamená, že tým, že vidíme niekoho zívať, stávame sa viac bdelými a zívne sa aj nám.

Ilustračná foto: Unsplash

Ľudia sú v tomto výnimoční

Otázka nákazlivého zívania je však oveľa komplikovanejšia. Evolučný biológ Andrew Gallup pre Science vysvetlil, že doteraz bolo zaznamenané len u vysoko sociálnych druhov, ktorými sme aj my ľudia. Čo je ešte zaujímavejšie, spomína štúdie, ktoré potvrdzujú, že súvisí s empatiou, ale zároveň aj tie, ktoré to nepreukázali.

Sám sa podieľal na štúdii, ktorá testovala druhú spomínanú teóriu. Testovali v nich ľudí na schopnosť v čo najväčšej rýchlosti zachytiť na obrázku hady, ktoré mnohým ľuďom naháňajú strach. Po tom, ako si pozreli videá zívajúcich ľudí, dokázali ich identifikovať rýchlejšie.

Uložiť článok

Najnovšie články