Ešte pred niekoľkými rokmi ste ich mohli vidieť aj vo vašom meste. Vyrástli ako huby po daždi a rovnako rýchlo aj zmizli. Využívali dieru v legislatíve a predávali látky, ktoré mali pri užití vlastnosti nelegálnych drog, najčastejšie napodobňovali marihuanu, pervitín či extázu. Oficiálne predajcovia tieto produkty predávali ako suveníry či ako soľ do kúpeľa. Neoficiálne však zákazníkom vysvetľovali, ako majú tieto látky fajčiť či šňupať.

Najčastejšie predávali syntetické kanabionidy pod komerčnými názvami ako Spice či K2. Syntetické kanabionidy sa objavili ako alternatíva k zakázanej marihuane. Molekuly v nich sú podobné ako v marihuane, avšak nie sú rovnaké, takže síce na organizmus pôsobia veľmi podobne ako marihuana, ale neboli legislatívne zakázané.

Foto: archví TASR – Radovan Stoklasa

Veľkým rizikom užívania látok z crazy shopov bolo, že látky neboli klinicky overované a mohlo v nich byť takmer hocičo, keďže sa oficiálne nepredávali na konzumáciu. V praxi sa však tieto látky bezhlavo užívali a keďže neexistovali odporúčané dávky, často došlo k predávkovaniu.

Ako spomenul aj psychiater Michal Patarák pre SME v roku 2012, v súvislosti s látkou Longplay mal iba v priebehu mesiaca štyri až päť prípadov mladých mužov, ktorých museli prijať na oddelenie pre psychotický stav s výrazným paranoidným obsahom. To bolo bezprecedentné množstvo, s ktorým sa predtým nestretol v spojení s exogénnym konzumovaním, dovtedy pre neho neznámej látky. Muži mali zložitú intoxikáciu, okrem iného boli agresívni a jeden z nich prekonal hypertenznú krízu, teda život ohrozujúci výstup krvného tlaku.

Foto: archív TASR – Martin Baumann

Obchody s predajom takýchto pochybných látok sa na Slovensko presunuli z Poľska v roku 2010. Neskôr boli známe Euphoria shopy, ktoré predávali prakticky rovnaký tovar ako Crazy shopy, iba s odlišnými názvami. Tovar bol na Slovensko dovážaný z Poľska, kde sa pravdepodobne aj vyrábal.

Foto: archív TASR – Martin Baumann

V júni roku 2012 polícia urobila rozsiahlu raziu a zaistila prevádzkovateľa Euphoria shopu a obvinila ho. Tým sa aj skončila éra crazy shopov na Slovensku, ktorá mala trvanie iba približne dva roky, no aj tak napáchali za takú krátku dobu na užívateľoch mnohé škody.

0
Uložiť článok
Komentovať