foto: Albert Gonzalez Farran, Philip Putnam

Štyri oblasti sveta a milióny hladujúcich. A za všetko môže človek.

Na svete sa toho momentálne deje akosi veľa. Každý deň sledujeme správy hovoriace o Trumpovi, klimatických zmenách, teroristických útokoch, migrácii, vojne v Sýrii, bláznení Severnej Kórei či „hrdinskom“ boji slovenskej vlády proti korupcii. A na pozadí toho všetkého hrozí 20 miliónom obyvateľov každý deň tá najhoršia smrť, akú si môžeme predstaviť. Svet postihol najhorší hladomor od čias 2. svetovej vojny a deje sa hneď v štyroch krajinách. Na vine však nie je príroda a nedostatok úrody, ako tomu bolo napríklad v staroveku. Na vine je človek a jeho konflikty, pri ktorých vždy najviac trpia nevinní. 

Nigéria, Južný Sudán, Somálsko a Jemen. Štyri oblasti sveta, kde v dôsledku hladu hľadí smrti do očí každodenne dokopy 20 miliónov obyvateľov. Čo majú tieto krajiny spoločné? Za milióny hladujúcich vo všetkých týchto krajinách môže človek. Krvavé vojny, povstalci, rebélie. To sú dôvody, prečo sú dnes nevinní obyvatelia týchto krajín vystavení každodennému strachu z toho, či sa ešte niekedy vôbec najedia. Do týchto oblastí, samozrejme, pravidelne prúdi humanitárna pomoc v podobe pitnej vody, jedla a iných základných vecí pre ľudský život, no i tá sa dennodenne stretáva s mnohými komplikáciami a k mnohým ľuďom sa vôbec nedostane.

VOX

Nigéria

Prešlo len pár rokov od obrovskej potravinovej krízy a hladomoru v rokoch 2005 a 2006, ktorý postihol celú oblasť rieky Niger a Nigéria sa musela popasovať s ďalšími, ešte horšími problémami. V roku 2009 totiž povstalecká skupina Boko Haram vyhlásila vláde krajiny vojnu. Kvôli bojom, nespočetnému množstvu bombových atentátov, únosov a iných zverstiev, ktorých sa povstalci dopúšťali, museli svoje domovy opustiť milióny civilistov. Medzi nimi aj obrovské množstvo poľnohospodárov, ktorí museli opustiť svoje polia živiace nielen ich, ale tisícky ďalších ľudí. V krajine zavládol hladomor obrovských rozmerov, ktorý pretrváva dodnes. V dôsledku týchto udalostí žije ešte dnes v Nigérii podľa OSN najmenej 4,8 milióna obyvateľov, ktorých životy sú odkázané na potravinovú pomoc.

Fleeing Boko Haram
Internally Displaced People fill containers with water at a tap inside the Dalori camp in Maiduguri, Borno State, Nigeria, Friday 3 March 2017...The prolonged humanitarian crisis in the wake of the Boko Haram insurgency has had a devastating impact on foo

Somálsko

Problémy v Somálsku pretrvávajú už tretie desaťročie. Krajina bez vlády s nestabilným politickým systémom je miestom, kde by nechcel žiť určite nikto. V krajine nefunguje doslova nič, a preto niet divu, že sa ľudia už roky potĺkajú s nedostatkom potravín a vody. K tomu všetkému prispievajú ešte aj obdobia sucha. Najhoršie to bolo v roku 2011. Vtedy na hlad zomrelo v Somálsku 250-tisíc ľudí, polovica ešte predtým ako sa svet o nejakom hladomore dozvedel. A sucho postihlo nefunkčnú krajinu aj tento rok. Od februára sa krajina zmieta na hranici života a smrti. Ľudia sú tu na hlad zvyknutí už roky. Najväčším problémom je momentálne voda. Podľa OSN je v krajine ohrozený život 6 miliónov ľudí, čo je viac ako polovica obyvateľstva. Mnohí z nich však humanitárnu pomoc, kvôli anarchii v krajine, nikdy nevideli a pravdepodobne ani nikdy neuvidia…

Somalia Suffers from Worst Drought in Century
Drought Threatens Famine in Somalia

Jemen

Asi najhoršia situácia vo svete je momentálne v Jemene. Práve preto sme mu nedávno venovali celý článok, ktorý môžete nájsť na tomto odkaze. Arabská jar zasiahla Jemen asi najviac zo všetkých arabských krajín. Občianska vojna, ktorá začala v roku 2010 trvá dodnes a samotný konflikt má na svedomí už životy 10-tisíc civilistov. Vojna, ktorá postihla už beztak chudobnú krajinu, položila Jemen na kolená. Nedostatok vody a potravín pocítilo na vlastnej koži 17 miliónov ľudí, z nich 6,8 žije podľa OSN doslova na hranici života a smrti. A situácia sa vôbec nezlepšuje, práve naopak…

منظمة الصحة العالمية تعلن انتشار الكوليرا في اليمن
YEMEN HUNGER

Južný Sudán

Najmladšia krajina sveta, ktorá sa narodila do bolesti. Keď sa v roku 2011 stala z Južného Sudánu oficiálne uznaná republika, jej obyvateľom spadol kameň zo srdca. Skončili desaťročia bojov a konfliktov a oni konečne žijú v samostatnom štáte. Ich radosť však netrvala dlho. V roku 2013 vypukla v krajine občianska vojna medzi etnikami Dinkov a Neurov, ktorá však mala politický podtext priamo v úradujúcej vláde. Krvavý konflikt zasiahol krajinu po dvoch rokoch mieru. Po nich sa Južný Sudán stal najnestabilnejšou krajinou na svete. Konflikt si do roku 2016 vyžiadal viac ako 300-tisíc obetí. V tomto roku prišiel ďalší úder a to nedostatok potravín a vody. Podľa správ OSN až 5 miliónov ľudí nevie, kedy sa najbližšie dostanú k možnosti najesť sa. Z nich všetkých sa až 100-tisíc nachádza doslova na pokraji smrti…

Hunger

„Keď vojna prišla aj na vidiek Južného Sudánu, do oblasti kde žila 15-ročná Rebecca Riak Chol, ona a 27 ďalších dedinčanov utiekli do blízkych mokradí. Strávili dva týždne vyčerpávajúceho pochodu do oblasti kontrolovanej vojakmi z rovnakého kmeňa ako oni sami. Boli neustále hladní, neustále smädní a žili v neustálom strachu, že budú zabití vojakmi, ktorí ich prenasledovali. Rebeccina sestra po ceste umrela. Nie však rukou vojakov. Zomrela tak, ako mnoho ďalších obyvateľov Južného Sudánu – na vyhladovanie…“ (z reportáže VOX – Yochi Dreazen, Jennifer Williams).

Food crisis in South Sudan

Pozri aj: Žiadne mydlo, lieky a postele. Zničujúci pohľad do Venezuelských nemocníc plných paranoje, kde doktori operujú bez nástrojov

Uložiť článok

Najnovšie články