Foto: Meridith Kohut

brooklynskyfrajer / / Série
Dôsledok úpadku Venezuleskej ekonomiky na bežných ľudí je takmer nemožné opísať slovami.

Odkedy ceny ropy začali prudko klesať, všetky aspekty každodenného života sú vo Venezuele na prídel. Ako napríklad elektrina, jedlo alebo papier. Ešte horšie je však to, že nemocnice zažívajú krízu a pripomínajú návrat do stredoveku. Bez mydla, antibiotík, energie, postelí, chirurgov či röntgenu majú veľké ťažkosti pri snahe udržať pacientov nažive.

Meridith Kohut

Obrázky zachytené fotografkou Meredith Kohut z New York Times ukazujú náhľad do niektorých z najviac postihnutých miest. Zatiaľ čo prezident Nicolas Maduro tvrdí, že Venezuela má najlepšiu zdravotnú starostlivosť na svete. Hneď po Kube. Buď teda nevie, ako vyzerá zvyšok sveta, alebo sa len chudák pri svojom prejave pomýlil.

Barcelona, jedno z hlavných miest, vyzerá so svojou nemocnicou Luisa Razettiho ako vojenský front. Pacienti, ktorí pôsobia akoby sa mali každou chvíľou zrútiť zo svojich labilných postelí, majú na sebe zaschnutú krv už niekoľko dní. A to sa ešte majú dobre. Väčšina pacientov sa krúti na zemi, strieka z nich krv a o svojich končatinách už ani len netušia.

Meridith Kohut

Otrasný pohľad. Deti ležiace v špinavých kartónových krabiciach, ktoré sú porozhadzované naprieč chodbami nemajú prístup k jedlu, vode či akejkoľvek forme liekov. Bez elektriny alebo aspoň funkčných prístrojov si musia lekári poradiť vlastnými spôsobmi. Dvaja muži, ktorí absolvovali operáciu nôh, mali svoje končatiny zavesené na provizórnych šnúrach vytvorených z prázdnych fliaš vody. Je tu dokonca aj muž, ktorému chýba polovica lebky po tom, čo utrpel zranenie hlavy. Viac než rok čaká na pooperačnú starostlivosť.

Meridith Kohut

Len počas jediného dňa nahlásili novinári z New York Times smrť siedmich bábätiek, pretože tu neboli žiadne kyslíkové bomby a doktori museli vlastnoručne pumpovať vzduch do ich pľúc. 68-ročná pacientka, ktorá trpí cukrovkou mala amputovanú nohu, avšak nemocnica jej neposkytla dialýzu ani antibiotiká, pretože na nič z toho nemá.

Ďalší z pacientov musel podstúpiť operáciu slepého čreva spôsobom, kedy mu bolo takmer doslova vytrhnuté. A to len vďaka tomu, že nemocnica nemala na operáciu na takýto zákrok potrebné nástroje. Kliniky bývajú bežne zatvorené počas verejných sviatkov, ktoré sú náhodne vyhlasované vládou kvôli nedostatku elektriny.

Meridith Kohut

Prezident Nicolas Maduro odmietol pokusy o podporu zdravotnej starostlivosti, pod zámienkou, že by došlo k sprivatizovaniu týchto zariadení. Socialistický líder krajiny a nástupca Huga Cháveza tak povedal, že tento krok by mal príšerný dopad na celú krajinu. Nehanbí sa však tvrdiť, že Venezuela má jednu z najlepších zdravotných starostlivostí na svete. „Pochybujem, že kdekoľvek na svete, okrem Kuby, je systém zdravotnej starostlivosti, lepší než ten náš,“ povedal Maduro. Odkedy zlyhala ekonomika tejto krajiny, zaujal voči krajine vodcovský postoj a venoval mnohé zo svojich prejavov sile Venezuely a zatieneniu ostatných krajín. Tak, ako jeho predchodca, aj Maduro neustále obviňuje Spojené štáty zo špionáže a zasahovania do jeho politiky.

Meridith Kohut

Na jednej z tlačových konferencií povedal Maduro, že lietadlo americkej armády so smrtiacimi schopnosťami nelegálne narušilo Venezuelský vzdušný priestor, a to dva krát počas siedmich dní. „Naše letectvo odhalilo nelegálny vstup Boeingu 707 E-3 Sentry, lietadla ktoré má všetky potrebné mechanizmy pre systematickú špionáž“.

Meridith Kohut

Pozri aj: Jedol surové ryby a vyrábal si pitnú vodu. Neuveriteľný príbeh muža, ktorý stroskotal v Atlantiku, a na záchrannom člne prežil 76 dní

dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)