Foto: unsplash/ Ye Jinghan

Trest, ktorý bol chlapcovi udelený, vyvolal vlnu pobúrenia.

Deti sa nesprávajú vždy podľa predpísaných pravidiel, zvyčajne sa však naučia, že niektoré medze sa nevypláca prekračovať. Avšak trest, ktorý úrady udelili 13-ročnému chlapcovi z Nigérie, pobúril nielen rodičov.

Chlapca odsúdili na 10 rokov vo väzení

Ako informuje portál CNN, správa o nezvyčajne tvrdom treste pre 13-ročného chlapca sa dostala až k organizácii UNICEF. V severnej časti Nigérie v štáte Kano bol totiž chlapec menom Omar Farouq odsúdený na 10 rokov väzenia, kde bude vykonávať nútené práce kvôli tomu, že sa rúhal.

Omar sa údajne hádal so svojím kamarátom a počas diskusie sa nevhodne vyjadroval o Allahovi. Chlapec bol odsúdený ešte 10. augusta, pričom ani zďaleka nejde o ojedinelý prípad. Ten istý súd odsúdil na trest smrti Yahaya Sharif-Aminu, ktorý sa podľa súdu previnil rúhaním voči prorokovi Mohamedovi. Yahaya bol odsúdený v ten istý deň ako Omar, tým istým súdom a dokonca aj rovnakým sudcom.

Za chlapca sa postavil nielen UNICEF, ale aj množstvo právnikov a obhajcov, ktorí si uvedomujú, že trest je porušením práv dieťaťa, ako aj nigérijskej ústavy. Chlapcov obhajca Kola Alapinni sa pred súd postavil opäť 7. septembra a pokúsil sa názor sudcov zmeniť. Ten istý obhajca pomáhal aj pri prípade Yahaya Sharifa-Aminu a o Omara sa začal zaujímať hneď, ako sa o jeho prípade dozvedel. Ako sa však Kola pre CNN vyjadril, je to ako boj s veternými mlynmi, úrady právnikom nedovolili, aby sa s Omarom stretli a komunikovali s ním.

Stoja za ním obhajcovia aj UNICEF

Kola dodáva, že nigérijské zákony rúhanie sa ako prešľap neuznávajú a nijak to nie je ukotvené ani v ústave. Zdá sa však, že spravodlivosť si tu žije vlastným životom. V ohrození sa totiž podľa CNN ocitla aj Omarova matka, ktorá musela ujsť do susedného mesta. Po zatknutí Omara sa jej začali vyhrážať davy ľudí. Podľa Kolu sa ľudia boja prehovoriť v prospech rodiny, obávajú sa toho, že ich postihne rovnaký osud ako Omara a jeho matku. Navyše, Kano je prevažne moslimským štátom a v mnohých prípadoch islamské právo prevažuje nad ústavou či akýmkoľvek iným zákonom.

Foto: unsplash/ Emiliano Bar

UNICEF ani Alapinni sa však nevzdávajú a v súčasnosti robia všetko pre to, aby bol Omarov prípad prehodnotený a aby sa napokon neprimeranému trestu vyhol. Okrem toho prízvukujú, že je mimoriadne dôležité prehodnotiť, ako sa miestne úrady stavajú k deťom a k ich trestaniu. Deti pod 18 rokov, vrátane Omara, by niečomu takému nemali byť vystavené.

Uložiť článok

Najnovšie články