foto: screen YouTube

Pri čítaní kníh, ktoré patria do žánru sci-fi či fantasy, si nikdy nemôžeme byť istí, či predpovede, ktoré sa v nich nachádzajú, nie sú pravdivé. Niekoľkokrát sa to už totižto stalo.

Niektorí spisovatelia sú doslova ako jasnovidci. Už niekoľkokrát sa totižto stalo, že v knihách sa objavili predpovede, ktoré sa o pár rokov stali skutočnosťou. Toto je 12 ohromujúcich predpovedí z kníh, ktoré sa stali pravdivými.

Kryo-spánok

wikimedia.org

Táto technológia využíva chlad a nízke teploty na to, aby zamrazila vaše telo na dlhý spánok. Prvýkrát sa tento spánok spomínal v knihe „The Jameson Satellite“, ktorú napísal Neil R. Jones v roku 1931. Príbeh je o tom, ako hlavná postava, profesor Jameson žiada, aby sa jeho telo dostalo na obežnú dráhu Zeme. Dúfa, že vďaka nízkej teplote sa jeho telo zachová. Napriek tejto knihe, kryo-spánok bol populárnejší až v roku 1947, kedy Robert Ettinger napísal poviedku s názvom „The Penultimate Trump“.

Laboratórne vytvorené mäso

Takéto „umelé“ mäso sa poprvýkrát spomenulo v knihe s názvom „Two Planets“, ktorú napísal v roku 1897 Kurd Lasswitz. V jeho knihe predstavuje toto mäso jednu z mnohých potravín, ktoré predstavili Marťania ľuďom.

Cestovanie na Mesiac

pexels.com

V roku 1865 známy spisovateľ Jules Verne napísal román „Cesta na Mesiac“. O viac ako jedno storočie neskôr na Mesiaci pristálo Apollo 11. Malo to isté meno, ako predpovedal Verne a takisto aj rovnaký počet ľudí na palube. Jules Verne dokonca v knihe veľmi realisticky a presne opísal stav beztiaže, ktorý astronauti zažívali.

Potopenie Titanicu

wikimedia.org

Novela Morgana Robertsona s názvom „The Wreck of the Titan or Futility“ bola napísaná v roku 1898 a rozprávala príbeh veľkej nepotopiteľnej lode, ktorá sa však potopila po tom, ako narazila na ľadovec. O 14 rokov, v roku 1911, bola veľká loď s menom Titanic pripravená na svoju prvú plavbu. O lodi sa takisto hovorilo, že je nepotopiteľná a rovnako sa potopila po tom, ako narazila na ľadovec.

Atómové bomby

pixabay.com

V roku 1914 bola publikovaná kniha s názvom „The World Set Free“ od spisovateľa H.G. Wellsa. Ten v knihe predpovedal, že ručné granáty vytvorené na báze uránu, budú mať veľkú silu a v budúcnosti zničia veľké množstvo životov. O 31 rokov neskôr, v roku 1945 bola prvá atómová bomba zhodená na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.

Preteky v zbrojení

USA nuclear (weapons) graffiti

Kniha „Solution Unsatisfactory“ od spisovateľa Roberta Heinleina opisuje, ako Spojené štáty vyvíjali jadrové zbrane a stali sa tak jedinou superveľmocou na Zemi. V knihe sa takisto píše aj o pretekoch medzi národmi, ktoré vyvíjali podobné bomby. Neskôr sa tieto udalosti stali skutočnými počas obdobia Studenej vojny.

Vodná posteľ

Mattress filled, burped and ready for cover

Spisovateľ Robert Heinlein však nepredpovedal len to, čo sa stane v období Studenej vojny, ale takisto predpovedal aj to, že sa začnú vyrábať vodné postele. Vo svojom románe „Stranger in a Strange Land“ z roku 1961 detailne popísal druh tejto postele, a preto by nebolo vôbec prekvapivé, ak niekto vyskúšal vytvoriť túto posteľ podľa jeho knihy.

Kreditné karty

wikimedia.org

Spisovateľ Edward Bellamy predpovedal vo svojom románe s názvom „Looking Backward“ z roku 1888, používanie kreditných kariet. Príbeh je o Julianovi Westovi, ktorý zaspí v roku 1887 a zobudí sa až v roku 2000. V tomto novom svete tak môže používať kreditné karty a nakupovať všetko, čo chce.

Mars má dva mesiace

Mars (2009) by Aaron Rutten

V populárnom románe „Gulliverove cesty“ z roku 1726 spisovateľ Jonathan Swift tvrdil, že Mars má dva mesiace. Bolo to 151 rokov predtým, ako boli tieto mesiace objavené. V tomto príbehu je hlavná postava, ktorá navštevuje fiktívny ostrov Laputa, na ktorom sa nachádzajú vedci a astronómovia. Tí hovoria hlavnému hrdinovi to, že Mars má dva mesiace. Okrem toho, spisovateľ úplne presne opísal aj ich detaily, ako napríklad vzdialenosť od Marsu.

Slúchadlá a bezdrôtové headsety

maxpixel.freegreatpicture.com

Hoci sa prvé prehrávače hudby objavili až v roku 1977, spisovateľ Ray Bradbury opísal slúchadlá, ktoré sú vytvorené na to, aby rozptyľovali myseľ človeka od vonkajšieho sveta. Tento výtvor môžeme nájsť v knihe „Fahrenheit 451“ z roku 1953. Ľudia v tejto knihe často používajú napríklad mušle, ktoré majú výraznú podobnosť s dnešnými slúchadlami.

Internet

pixabay.com

V roku 1898 napísal Mark Twain knihu s názvom „From the “London Times” of 1904“, v ktorej bol príbeh zasadený do budúcnosti o 6 rokov. Dej hovorí o novo vynájdenom prístroji, ktorý vyzerá podobne ako telefón bez obmedzenia. Tento telefón by mohol vytvoriť sieť celosvetových informácií prístupných všetkým. Tento opis znie veľmi podobne, ako dnešný internet.

Antidepresíva

maxpixel.freegreatpicture.com

V románe s názvom „Brave New World“ spisovateľ Aldous Huxley zobrazuje ponurý pohľad na spoločnosť. Ľudia sú závislí od liekov a spoliehajú sa na náplasti podporujúce náladu. Tie majú vyvolať stabilné správanie a zníženie úzkostlivých či smutných myšlienok. Román bol napísaný dve desaťročia pred prvými pokusmi o vytvorenie antidepresív, no spisovateľ aj tak vedel presne predpovedať ich popularitu.

Pozri aj: Vedci to tentokrát v mnohom prehnali. 15+1 dôkazov z roku 2017, ktoré vás presvedčia o tom, že už teraz žijeme vo svete budúcnosti

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články