Foto: Twitter, facebook.com (Duroc Cambodia)

Podivné operácie, vyvádzanie umelej inteligencie, ale aj dobýjanie vesmíru. Rok 2017 bol vo svete vedy skutočne prelomový.

Rok 2017 bol vo svete vedy výnimočný. Stalo sa toho skutočne veľa a ľudstvo sa posunulo o poriadny kus ďalej v mnohých oblastiach výskumu. Na našom portáli sme sa venovali najviac novinkám zo sveta ekológie, zdravotníctva, neurológie, techniky, vesmíru a podobne. V mnohých prípadoch sa vedecký pokrok posunul až za hranicu, ktorá sa zdá byť stále bezpečná. Dnes vám prinášame tie najväčšie vedecké počiny, ktoré sa v poslednom roku udiali. Zdá sa, akoby sme žili vo svete budúcnosti, nemyslíte? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový orgán v ľudskom tele

Človek by nečakal, že sa v 21. storočí dočká objavenia nového orgánu v ľudskom tele. A predsa. Na začiatku roka sa objavila správa, ktorá klasifikovala ďalší orgán ľudského tela a to okružie. Ide o tenkú zriasnenú blanu v brušnej dutine, pomocou ktorej sú zavesené orgány a držia tak na svojom mieste. Doteraz prevládala myšlienka, že okružie je roztrieštené na časti a každá časť je súčasťou orgánu, ktorý pridržiava. Ale nedávny výskum ukázal, že okružie je vlastne jeden, kontinuálny orgán.

Začiatok teleportovania?

Od teleportovania ľudí či väčších predmetov sme síce ešte ďaleko, no napriek tomu bol v tejto oblasti rok 2017 prelomový. Vedeckú komunitu šokovala správa z Číny, ktorej sa podarilo po prvý raz v histórii teleportovať objekt na vzdialenosť 500 km a to rovno na obežnú dráhu Zeme. Zo Zeme dokázali kvantovou teleportáciou „poslať“ fotón až na satelit Micius, vysoko citlivý satelit, ktorý je kľúčovým objektom v čínskom skúmaní kvantovej teleportácie.

Foto (ilustračné): pixabay.com

Existencia paralelného vesmíru?

Paralelný vesmír, multiverzum či jednoducho multivesmír je niečo, čo pokladáme za oblasť, ktorá je typická najmä pre sci-fi filmy a vedecko fantastické romány. Objav z tohto roku však naznačuje, že by to mohlo byť aj inak. Astronómovia totiž objavili záhadné studené miesto vo vesmíre, ktoré by mohlo byť dôkazom, že náš vesmír je len jedným z nekonečnej série realít. „Škvrna, ktorú sme objavili, má inú teplotu, ako jej okolie. To sa nedá vysvetliť pomocou štandardného modelu fyziky. Toto studené miesto by ale mohlo byť považované za prvý dôkaz multiverza,“ povedal o objave spoluator štúdie.

University of Durham

Planéty podobné Zemi s tekutou vodou

Vo februári 2017 spôsobila veľký ošiaľ konferencia NASA. Tu oznámili objav tekutej vody na exoplanétach obiehajúcich okolo červeného trpaslíka Trappist-1. Okrem toho majú tieto exoplanéty skalnatý povrch. Súbor siedmich planét, ktoré obiehajú červeného trpaslíka Trappist-1 má veľkosť podobnú Zemi a na šiestich sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádza voda. Tri z týchto planét sa nachádzajú v tzv. obývateľnej zóne od svojej materskej hviezdy a voda sa na nich môže nachádzať aj v tekutej forme.

NASA / JPL-Caltech

Úspešná transplantácia ľudskej hlavy

Nie nejde o scénu zo sci-fi hororu, ale skutočne impozantný úspech čínskeho chirurga  menom  Xiaoping Ren. Počas 18 hodín trvajúcej operácie sa mu totiž podarilo úspešne transplantovať hlavu na telo mŕtveho človeka, pričom správne zapojil nervové prepojenia, cievy i chrbticu. Od transplantácie hlavy na telo živého človeka je už len naozaj malý krok a očakáva sa, že v najbližších rokoch určite prebehnú pokusy o tento desivý zázrak.

Žijúci žralok z čias Kolumba

Ak si chcete poriadne uvedomiť ako rýchlo sa ľudstvo vyvíja a posúva dopredu pozrite sa napríklad na tohto pravdepodobne 512 rokov starého ospalca grónskeho (druh žraloka). Kým on prežil jeden svoj život, Kolumbus stihol objaviť Ameriku, ktorú ďalej kolonizovali Európske národy a vytvorili svetovú veľmoc, ktorá dnes „panuje“ celému svetu. A koľko ďalších vecí sa vo svete ľudí za život tohto zvieraťa odohralo?

32 rokov za pár sekúnd

V roku 1985 o počítači vo svojej socialistickej domácnosti ešte nikto ani len nesníval. Dnes po 32 rokoch si bez nich nevieme predstaviť život. A práve 32 rokov je čas, do ktorého môžeme vďaka Google aplikácii nahliadnuť takmer v každom meste planéty. Vďaka obrovskej aplikácii Google Timelapse je 32 rokov zrazu len otázkou niekoľkých sekúnd.

Prasacie embryo s ľudskými bunkami

Najväčší medicínsky prevrat v odbore transplantácie orgánov. Tak by sme mohli popísať správu, ktorá odštartovala rok 2017. Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť tzv. chyméru, čo znamená, že sa im podarilo úspešne vložiť do prasacieho embrya v rannej fáze vývinu, ľudské kmeňové bunky. Vedci použili viac ako 2000 pracacích embryí, do ktorých v presnej fáze vývinu vložili ľudské kmeňové bunky. Tieto hybridné embryá potom vložili do prasníc a nechali ich tam vyvíjať sa do prvého trimestra. Následne tieto embryá analyzovali a zistili, že v zárodkoch orgánov sa nachádzalo stopové množstvo ľudských buniek – asi 1 bunka na 10-tisíc prasacích buniek. Tento experiment vedcom dokázal, že vytvoriť akési hybridy medzi ľuďmi a prasatami je prakticky možné.

Salk Institute

Robot s ľudskými právami si chce založiť rodinu

V robotike sa ľudstvo posúva každý rok ďalej. Možno aj viac, ako je niekedy potrebné. Rok 2017 bol pre mnohých odporcov možno hranicou, kedy to už vedci prehnali. Napríklad v prípade humanoida Sophie, ktorá v Saudskej Arábii získala oficiálne občianstvo (v Saudskej Arábii!). Robot sa navyše v austrálskej televíznej relácii vyjadril, že túži po deťoch a rodine.

Vedci našli chýbajúcu polovicu vesmíru

Podľa dostupných informácií, ktoré ľudstvo nadobudlo pozorovaním vesmíru po storočia, sa vesmír skladá z hmoty (alebo aj baryonovej hmoty), temnej hmoty a temnej energie. Stále síce nevieme, čo je temná hmota a temná energia, no hovoriac o hmote, ako takej, vieme že z 50% chýba. Vedci dlho zastávali myšlienky, že všetky protóny, neutróny a elektróny, z ktorých sa skladá, sa ukrývajú v medzigalaktickom priestore. Ide teda o priestor medzi galaxiami, ktorý je veľmi blízky vákuu. Najnovšie štúdie tvrdia, že táto teória je pravdivá.

Foto: Unsplash

Zmutované prasatá

Darmo. Ľudí je stále viac, priestoru menej a z niečoho treba aj žiť. Svet v roku 2017 šokovalo video z Kambodže, ktoré ukazovalo desivo svalnaté prasce na jednej z miestnych fariem. Podľa PETA ide o genetickú manipuláciu, niektorí hovoria o steroidoch, génovom inžinierstve či obyčajnom šľachtení. Každopádne, pred 10 rokmi by ste niečo takéto na Zemi hľadali asi márne.

Posted by កសិករខេត្តបន្ទាយមានជ័យ on Samstag, 2. September 2017

Umelá inteligencia si vymyslela vlastný tajný jazyk

Ďalší prípad pripomínajúci sci-fi thriller. Umelá inteligencia najskôr začne písať nezmysly. Aspoň to si jej stvoriteľ – človek – myslí. Čoskoro však zistí, že si vytvára vlastný tajný komplexný jazyk a je nútený ju odpojiť. Nie, nie je to scenár žiadneho trháku, ale realita roku 2017. Ide o prípad umelej inteligencie Facebooku, ktorá bola vytvorená, aby zrýchľovala digitálnu komunikáciu. Pri programovaní však nastala chyba, vďaka ktorej sa táto umelá inteligencia rozhodla, že angličtina je príliš „pomalá“ a ťažkopádna a začala sa podieľať na vytváraní vlastného jazyka. Spoločnosť umelú inteligenciu nakoniec odpojila s vyjadrením, že nešlo o chybu ale pokus umelej inteligencie komunikáciu zefektívniť.
pixabay.com

Zviera už nie je vecou a cirkusy sú zakázané

V novinkách roku 2017, ktoré vám dokážu, že žijeme vo svete budúcnosti, sme doposiaľ Slovensko obchádzali. Aj keď sa to asi na prvý pohľad nezdá a naša krajina občas vyzerá, akoby patrila skôr do minulosti, predsa len môžeme byť hrdý minimálne na jeden krok. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná totiž oznámila, že novela zákona prinesie zmeny vo vzťahu krajiny k zvieratám. Zviera už nebude vecou, ale živým tvorom, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a na Slovensku nebudú môcť v cirkusoch vystupovať druhy z najrizikovejších divo žijúcich zvierat sveta ako napr. slony, tigre či levy.
Foto: pixabay.com

Stratený kontinent medzi Indiou a Madagaskarom

Nájsť nový kontinent v dobách, keď už biele miesta na mapách prakticky neexistujú, je veľkou novinkou. Napriek tomu sa vedcom podarilo nájsť dôkazy o existencii malého kontinentu nachádzajúceho sa v Indickom oceáne na území medzi dnešnou Afrikou a Indiou. Objavený kontinent, nazvaný Maurítia môžeme pokojne označiť za mikrokontinent. Pred 84 miliónmi rokov bol tento mikrokontinent „uviaznutý“ medzi Indiou a Madagaskarom. Kvôli pôsobeniu geologických procesov sa začali tieto dve pevniny od seba oddeľovať a kontinent Maurítia bol zaliaty Indickým oceánom.
Pixabay (ilustračné)

Albert Einstein mal pravdu!

Medzi najvýznamnejšie okamihy vedy nepochybne patrí pravidelné odovzdávanie Nobelovej ceny za fyziku. Rok 2017 však túto udalosť ešte povzniesol. Držiteľom ceny sa totiž stal Rainer Weiss, Barry C. Barish a Kip S. Thorne za svoj „prínos k detektoru LIGO a pozorovanie gravitačných vĺn“, ktorých existenciu už pred mnohými desaťročiami predpovedal Albert Einstein. „Gravitačné vlny poskytujú úplne nový pohľad na vesmír. Schopnosť ich detekcie má potenciál na zásadný prevrat v astronómii. Tento objav je prvým zistením binárneho systému čiernych dier a prvým pozorovaním ich zlučovania,“ povedal  o objave Stephen Hawking.
Foto: NASA

Počasie neovláda USA, ale Kim!

Na záver malá absurdita, ktorá zaručene pobaví. Už dlhé roky existujú konšpiračné teórie, že počasie ovládajú Spojené štáty americké. Ak ste náhodou tejto teórii verili potom vedzte, že pravde je celkom inde. Rok 2017 ukázal pravdu a teda, že jediný, kto skutočne dokáže ovládať počasie je severokórejský diktátor Kim-Čong-un. Keď teda najbližšie nasneží a cestári znovu nebudú stíhať upravovať slovenské cesty, už budete vedieť, kto je skutočne na vine.
Foto: twitter.com (LaloDagach)

Najnovšie články