Foto: Wikimedia.org

Keď hovoríme o minulosti, mnohokrát si robíme v hlave obraz o tom, čo sa vlastne vtedy dialo a akým veciam ľudia verili. Niekedy nás dokonca ovplyvňujú aj informácie, ktoré sme dostali v škole, no pritom nie sú vôbec pravdivé.

Niektoré tvrdenia o stredoveku, ktoré sme sa naučili v škole alebo sme ich čítali na internete, nie sú vôbec pravdivé a mali by sme im okamžite prestať veriť. Nepravdivé informácie sa uvádzajú najmä z toho dôvodu, že vedci nemajú až toľko podkladov, aby dokázali fakty potvrdiť alebo vyvrátiť. 

Zem je plochá

pixabay.com

Určite ste často počuli, že v stredoveku si ľudia mysleli, že je Zem plochá. Báli sa, že keď prídu na okraj, jednoducho z nej padnú do veľkého vesmíru. Nie je to však pravda. Myšlienka, že je Zem plochá bola prítomná v pohanskej Škandinávií, no tá tiež vymizla s príchodom kresťanstva. Vo zvyšku Európy a v Stredomorí ľudia, prinajmenšom tí vzdelaní, vedeli veľmi dobre, že je Zem okrúhla. Dosvedčujú to aj mapy a texty, ktoré z tohto obdobia pochádzajú.

Columbus chcel preukázať, že svet je okrúhly

wikimedia.org

Táto teória je takisto nepravdivá. Keďže ľudia vedeli, že svet je okrúhly, nebolo potrebné dokazovať niečo podobné. Prostredníctvom svojej cesty chcel Columbus iba ukázať, že svet je omnoho väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve v tomto mu ľudia v tej dobe oponovali. Nik z nich sa nebál, že sa Columbus dostane na kraj Zeme a spadne z nej. Námorník sa domnieval, že sa môže dostať na bohaté územie východnej Ázie plavbou na západ, ale namiesto toho objavil neznáme ostrovy Karibiku.

Vikingovia mali na svojich helmách rohy

wikimedia.org

Keď vidíte vo filmoch rôzne postavy Vikingov, zväčša majú na hlavách helmy s rohmi. Nie je to však tá správna helma, ktorú mali v minulosti praví Vikingovia. Rohy by boli veľmi nepraktické a zavadzali by v boji. Až v 19. storočí začali umelci pridávať tieto rohy na helmy k zobrazeniam Vikingov.

Muži robili svojim ženám pásy cudnosti

wikimedia.org

Počuli ste už niekedy o pásoch cudnosti? Spájalo sa to väčšinou s mnohými legendami, kedy šľachtici dávali robiť tieto pásy ženám, keď odchádzali do rôznych bitiek. Tieto strašidelné železné konštrukcie však nikdy neexistovali a sú len vymysleným mýtom.

Ľudia sa nedožívali viac ako 35 rokov

Veľmi často sa hovorí, že sa ľudia v stredoveku nedožili viac ako 35 rokov. Nie je to však pravda. Indikátory priemernej dĺžky života sú síce veľmi nízke, no je to spôsobené kvôli veľmi vysokej detskej úmrtnosti. Ak však jednotlivec dosiahol dospelosť a nijak neochorel, bola vysoká pravdepodobnosť, že sa dožil veku okolo 60-70 rokov.

Ľudia sa nekúpali

wikimedia.org

Veľkým mýtom je aj to, že ľudia sa v stredoveku nekúpali a nijako nedbali o čistotu svojho tela. Ani toto nie je pravda. Samozrejme, rôzne mydlá či sprchové gély nemali a neboli tak čistí, ako my dnes, no napriek tomu sa snažili umývať najčastejšie, ako mohli. Práve stredovek je obdobím, kedy sa mydlo stalo rozšíreným a dostalo sa aj ľuďom, ktorí patrili do nižšej vrstvy.

Ženy nemali žiadne práva

wikimedia.org

Hovorí sa, že v minulosti ženy nemali žiadne práva. Nie je to však úplná pravda. Síce ženy neboli tak slobodné ako sú dnes, práve v stredoveku ich práva silneli. Zastávali rôzne pozície, do ktorých patrili aj tie vyššie. Väčšina mala možnosť vybrať si medzi kláštorom a manželstvom. Mohli zdediť, kúpiť či dokonca spravovať nejaký majetok. V tomto období bolo mnoho vplyvných žien a v neposlednom rade aj vládkyne.

Ľudia nepoužívali príbor

wikimedia.org

Faktom je, že príbory boli v tomto období už dlhšie rozšírené. Napríklad vidličky sa objavili v byzantskej ríší.

Cirkev spomalila vývoj vedy

wikimedia.org

Nie je nijak dokázané, že by cirkev spomalila vývoj vedy. Mnohí z vedcov boli práve ľudia, ktorí do cirkvi patrili a za svoju činnosť boli veľmi štedro odmenení.

Milióny žien bolo upálených z dôvodu čarodejníctva

wikimedia.org

Fenomén lovenia čarodejníc nebol datovaný do obdobia stredoveku. Objavil sa neskôr a dosiahol svoj vrchol v 16. a 17. storočí. V stredoveku ľudia prevažne popierali existenciu čarodejníkov.

Feudálni páni si mohli užívať právno prvej noci s podriadenými

wikimedia.org

Feudalizmus, alebo inak povedané feudálna spoločnosť, bolo označenie pre spoločenský systém v stredoveku. O feudálnych pánoch, ktorí vlastnili nejaké pozemky a mali vyššiu moc sa hovorilo najmä to, že mali právo prvej noci. Neexistuje však nič, čo by niečo takéto potvrdilo a že by niečo takéto naozaj existovalo.

Rytieri boli neustále ušľachtilí a zdvorilí

wikimedia.org

Bohužiaľ, tento fakt má ďaleko od pravdy a skôr si ho pre seba vytvorili ženy, aby mali o čom fantazírovať. Často sa stávalo, že ak rytieri neboli zapojení do boja, terorizovali obyvateľstvo či znásilňovali ženy.

Pozri aj: Len pomocou 4 krokov sa dokážete naučiť úplne všetko a v rekordne krátkom čase. Vyskúšajte slávnu Feynmanovu techniku

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články