Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes vám prinášame netradičné fakty o z geografie, o ktorých ste možno doteraz ešte nepočuli. 

Deň hore-dole

amusingplanet.com
amusingplanet.com

Diomédové ostrovy je súostrovie dvoch ostrovov – Veľký a Malý Diomédes. Zatiaľ čo Veľký Diomédes je pod správou Ruska, tak Malý Diomédes spravujú Spojené štáty Americké. Vzdialenosť medzi ostrovmi je iba 3,8 kilometra, no čo je ešte zaujímavejšie, prechádza medzi nimi medzinárodná dátumová hranica. Znamená to, že čas je na Veľkom ostrove posunutý dopredu o 21 hodín oproti Malému. Preto bývajú tieto ostrovy nazývané aj „Ostrovom zajtrajška“ a „Ostrovom včerajška“.

50 odtieňov pieskovej

globe-trotting.com
globe-trotting.com

No dobre, nie je ich 50, ale aj sedem odtieňov piesku je až až. Oblasť nachádzajúca sa na juhozápade ostrova Maurícius sa môže pýšiť piesočnými dunami tvorenými pieskom až v siedmich farbách. Rôzne farby piesku vznikli pri ochladzovaní vulkanickej horniny. Rozdiely v teplotách vytvorili rozdielne farby. Duny sú údajne najkrajšie ráno, kedy je na nich rosa a Slnko tak vytvára krásne odrazy svetla.

Čas v Rusku je relatívny

wallpapermania.eu
wallpapermania.eu

Rusko, ako najväčšia krajina na svete, sa rozprestiera až v 11 časových zónach. Znamená to, že keď je na jednej strane Ruska 7 hodín ráno a obyvatelia tejto oblasti si dávajú raňajky, na druhom konci krajiny si už niektorí ľudia doprajú večeru, keďže je tam už 6 hodín večer.

Bod Nemo

flightrising.com
flightrising.com

Uvažovali ste už niekedy nad tým, ktoré miesto na Zemi je najviac vzdialené od čohokoľvek iného? Takéto miesto sa nazýva „bodom nedostupnosti“ a nachádza sa v južnom Tichom oceáne. Volá sa Bod Nemo a najbližšia pevnina je od neho vzdialená až 2688 kilometrov. Meno Nemo dostalo toto miesto podľa románu Julesa Verna – 20 tisíc míľ pod morom.

Psia ohrádka

amusingplanet.com
amusingplanet.com

Austrália je známa svojimi divokými psami Dingo. Okrem toho je ale známa tiež ako veľmoc v chove oviec. Asi všetci tušíte, že mať tieto dve zvieratá pri sebe nie je úplne najlepšie riešenie. Preto sa v Austrálií vybudoval až 5600 kilometrov dlhý plot, ktorý oddeľuje obrovské stáda oviec od divokých psov. Plot známy ako Great Barrier patrí medzi najväčšie stavby sveta a je to jednoznačne najväčší plot na svete. 23 zamestnancov dennodenne prechádza pozdĺž neho, kontroluje ho a vykonávajú na ňom prípadné opravy. Okolo každého miesta pri plote prejde hliadka približne raz za týždeň.

S vlastným počasím

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Jaskyne Er Wang Dong v Číne a Hang Son Doong vo Vietname sú tak masívne, že majú vlastný systém počasia aj unikátnu endemickú vegetáciu. Ich hĺbka na úrovni takmer 500 metrov ich dokonale oddeľuje od okolitého sveta a vládnu tam úplne iné podmienky ako napríklad o niekoľko sto metrov ďalej.

Farma veľká ako štát

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Už sme spomínali, že v Austrálii chovajú veľké množstvo oviec. V skutočnosti sa tu nachádza aj najväčší ranč na svete – Anna Creek Station o rozlohe až 24 tisíc kilometrov štvorcových. To je väčšia rozloha ako má štát Izrael. Ranč vo veľkom choval ovce, potom však kvôli veľkým stratám spôsobených Dingami prešiel aj na iné zvieratá. Farmári sa tu nepreháňajú na koňoch, ale využívajú lietadlá pre monitorovanie svojich stád.

Každý hrá za jednu hemisféru

fafamapa.com.br
fafamapa.com.br

Štadión Estádio Milton Corrêa v Brazílií je skutočne unikátny. Leží totiž presne na rovníku a ten prechádza priamo stredom hracej plochy. Keď sa hrá futbal, tak každý tím bráni jednu pologuľu Zeme.

Ako sardinky

o9.gizmodo.com
o9.gizmodo.com

Kruh, ktorý je vyznačený na mape sveta má viaceré „naj“. Napriek tomu, že väčšinu kruhu zaberá voda, aj tak v ňom žije vyše polovica svetovej populácie. Okrem toho tam žije tiež viac hinduistov, moslimov a budhistov ako mimo kruhu. Aj keď hustota obyvateľstva v kruhu by mala byť veľmi veľká, v kruhu sa nachádza aj Mongolsko, ktoré je známe ako krajina s veľmi malou hustotou obyvateľstva – necelí dvaja ľudia na jeden kilometer štvorcový.

Poriadne studená púšť

geographicguide.com
geographicguide.com

Ak by sme sa vás opýtali, ktorá púšť je najväčšia na svete, asi by ste odpovedali, že je to Sahara. Sahara je skutočne najväčšou piesočnato-kamennou púšťou sveta. Avšak za najväčšiu púšť na svete môžeme považovať Antarktickú polárnu púšť. Ročné zrážky sú na tejto púšti iba na úrovni 50 milimetrov, čo z nej robí skutočne vyprahnuté miesto. K extrémom sa pridávajú aj silné vetry, ktoré dosahujú rýchlosť niekedy až 320 kilometrov za hodinu.

Dosť bolo zemepisu. Pozri si aj: 10 zaujímavostí z matematiky, po ktorých zistíte aká je táto veda fascinujúca

interez.sk (mmm), unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články