Foto: Wikimedia

Množstvo krásnych a zaujímavých miest Slovenska sme vám už ukázali. Pozrime sa tentokrát k našim susedom do Rakúska.

Jar je v plnom prúde a vy už možno rozmýšľate, kam sa vydať na letnú dovolenku. Poprípade si len chcete spríjemniť niektorý z nadchádzajúcich pekných víkendov, ktoré do leta ostávajú. V minulosti sme vám na našom portáli predstavili množstvo zaujímavých a krásnych miest na Slovensku. Nie že by sa nám minuli, ale rozhodli sme sa pozrieť aj za hranice našej krajiny. Postupne vás zoznámime so zaujímavými lokalitami u našich susedov. Nepôjde pritom vždy o tie najznámejšie a „najmainstreamovejšie“ miesta, ale pokúsime sa predstaviť vám i tie, o ktorých ste doposiaľ nepočuli. Po Českej republike sa poďme spolu pozrieť do Rakúska.

Rakúsky karibik

Piate najväčšie rakúske jazero Wörthersee je často prezývané aj rakúskym Karibikom. Môže za to najmä príjemne teplá voda, ktorá dosahuje až 28°C, čo je spôsobené teplými podzemnými prameňmi. Wörthersee nájdete pri rakúskom meste Klagenfurt a okrem najväčšej rakúskej pláže tu nájdete aj množstvo iných atrakcií a možností ako stráviť príjemný deň. Napríklad najvyššiu drevenú rozhľadňu na svete, bohaté športové vyžitie, alpské prostredie či jedno z najkrajších historických centier v Rakúsku (v Klagenfurte). Wörthersee je ideálnym miestom pre toho, kto hľadá spojenie prírody, kúpania a kultúry.

Wörthersee

Aussichtsturm Pyramidenkogel P1860837

Chodník po oblohe

Vidno z neho Tatry, Česko či Slovinsko, no pritom sa nachádza v srdci rakúskych álp. Reč je o unikátnom chodníku po oblohe v Dachsteine, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 2700 metrov a ponúka tie najkrajšie výhľady plné adrenalínu. Okrem tohto skleneného previsu tu nájdete aj 100 metrov dlhý lanový most, ktorým prechádzka k ľadovému palácu Dachstein je dozaista neuveriteľným zážitkom. Ak milujete hory a adrenalín v krvi, potom je toto miesto pre vás ako stvorené.

Skywalk Hunerkogel (Dachstein)
Dachstein Gletscher's Skywalk

Najväčšia ľadová jaskyňa na svete

V predchádzajúcom odstavci sme spomenuli ľadový palác Dachstein. Ten rozhodne stojí za zmienku, no samostatný odstavec si od nás vyslúži jaskyňa Eisriesenwelt, ktorá je najväčšou ľadovou jaskyňou na svete. Doposiaľ objavených 42 kilometrov podzemných chodieb, nájdete asi 60 km južne od mesta Salzburg. Turistická sezóna v jaskyni začína 1. mája a pripraviť si rozhodne treba teplé oblečenie a pevnú obuv. Prístup k jaskyni je o niečo náročnejší, ako sme zvyknutí na Slovensku, no rozhodne sa Eisriesenwelt do svojho programu zaradiť oplatí.
2017-08-16 Werfen Eisriesenwelt 066
Eisriesenwelt, Werfen, Österreich

Priesmyk Grossglockner

Ak nepatríte k aktívnym priaznivcom vysokohorskej turistiky, no i tak si chcete vychutnať ohromné výhľady na rakúske Alpy, potom je priesmyk Grossglockner pre vás tým najideálnejším miestom. 50 km trasa z dedinky Bruck an der Großglocknerstraße do Heiligenblutu prekonáva v najvyššom bode nadmorskú výšku viac ako 2500 m.n.m. a okrem iného ponúka aj výhľady na najvyšší vrchol Rakúska (s rovnakým názvom Grossglockner). Krásnu vyhliadková trasa je samozrejme vo výbornom stave, podobne ako iné rakúske cesty. Priesmyk Grossglockner navštevujú dva typy ľudí a je len na vás, ku ktorému sa zaradíte. Motoristi priesmyk navštevujú v skorých ranných, popr. vo večerných hodinách, kedy sú cesty prázdnejšie a môžu si tak dosýta užiť športovú jazdu. Bežní turisti cestu zaplnia počas celého dňa.

Großglockner Hochalpenstraße

Rozprávkový Hallstatt

Jedno z najpríťažlivejších miest sveta, navyše s impozantnou a bohatou históriou. Mestečko Hallstatt nájdete na brehu rovnomenného jazera asi 70 km juhozápadne od Salzburgu. Romantická atmosféra, pokoj, krásna príroda a dávnou históriou dýchajúce mesto, očarí každého návštevníka. Hallstatt sa preslávil najmä vďaka nálezu soľných baní, ktoré patria medzi najstaršie na svete. Ak je vaším snom pokojný, príjemný a najmä oddychový víkend v Rakúsku, potom si nemôžete vybrať lepšie.

Hallstatt Classics IV Austria
Colour Festival :: Hallstatt Classic II Austria

5. najvyššie vodopády sveta

Možno ste o nich doteraz ani nepočuli. Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle) sa so svojou impozantnou výškou až 380 metrov zaraďujú v rebríčku najvyšších vodopádov našej planéty na piate miesto (v Európe je to 2.miesto). Ročne tieto vodopády navštívi viac ako 350-tisíc turistov a nemožno sa im čudovať. Návšteva tejto lokality je spojená s príjemnou, asi 2 hodinovou prechádzkou popri toku riečky Krimmler Ache, ktorá vás dovedie až na samotný vrchol trojstupňových kaskádových vodopádov.

Krimmler Wasserfälle

Krimml Waterfalls

Rakúsky Grand kaňon

Jedna z najdlhších, najužších, najhlbších a najkrajších skalných tiesňav v Alpách. Takéto prírodné bohatstvo ukrýva prírodná rezervácia Ötscher-Tormäuer. Pre dokonalé vyžitie v prostredí rakúskych Álp je táto destinácia snáď najlepšou možnou voľbou. Na svoje si tu prídu bežní i najnáročnejší turisti a prírodnú rezerváciu s nadšením vyhľadávajú aj horolezci. Unikátne výtvory prírody spolu s pestrou faunou a flórou na tomto kúsku Rakúska vytvorili dokonalý raj.
ötschergräben
15 Ötschergraben 121020_03A

Les meniaci sa na jazero

Jazero Grüner See neďaleko obce Tragöß, ktoré je od augusta do apríla hlboké asi 1 meter, na jar úplne zmení charakter miestnej krajiny. Roztápajúci sa sneh z okolitých hôr totiž spôsobí, že hladina vody stúpne i o niekoľko metrov a z Grüner See sa stáva doslova podmorský svet. Stromy, lavičky, mosty a všetko ostatné, končí pod vodou a Grüner See sa stáva potápačským rajom. Práve teraz je tak ten najideálnejší čas, kedy toto miesto navštíviť. Viac o tomto unikátnom mieste nájdete v našom staršom článku.

Grüner See
Gruner-See-styria82

Zámky, ktoré obľubovala Sissi aj Mária Terézia

Maličká obec Laxenburg, na predmestí Viedne leží len hodinku cesty od slovenských hraníc. Známa je najmä vďaka trom zámkom, ktoré tu vystavali Habsburgovci a obec sa tak stala obľúbenou oddychovou destináciou rakúskej smotánky. Laxenburg obľubovala najmä Mária Terézia a neskôr Alžbeta Bavorská, známa ako cisárovná Sissi, ktorá tu strávila aj svoje medové týždne. Okrem historických pamiatok a nahliadnutia do sveta rakúskych panovníkov tu môžete navštíviť aj miestny park, ktorý v súčasnosti patrí k najlepším ukážkam záhradníctva 18. a 19. storočia na svete.

The Franzensburg at sunset

The Franzensburg at the golden hour

Schneeberg

Rakúsko = Alpy. Preto v našom zozname nemôže chýbať jeden konkrétny tip na alpskú turistiku. Vybrali sme si pre vás najbližšiu alpskú dvojtisícovku k slovenským hraniciam s názvom Schneeberg. Autom sa sem dostanete za necelé dve hodiny a výstup na vrchol si už vyberiete na základe vlastných schopností. V ponuke je totiž výlet vláčikom z obce Puchberg am Schneeberg až do výšky 1800 metrov, odkiaľ je to na samotný vrchol už len príjemná prechádzka. Pre náročnejších turistov je však lákavejšia trasa z údolia Höllental, ktorá prechádza prekrásnou tiesňavou Weichtalklamm, no trvá podstatne dlhšie, keďže na nej smerom na vrchol prekonávate 1500 výškových metrov.

Schneeberg
Stream under Schneeberg

Pozri aj: Les meniaci sa na jazero či najväčšie termálne kúpele v Európe. 10 unikátnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našich hraníc

Príbehy
0
Komentovať (0)