Marc Henauer

Alexandra Geletová / / Svet
V Rakúsku sa nachádza čarovné turistické miesto, ktoré sa každý rok raz stratí pod obrovským jazerom.

Rakúsko je krajina veľmi bohatá na historické alebo prírodné skvosty. Práve príroda a nádherné hory sú lákadlom pre mnoho turistov a návštevníkov, ktorí v nich hľadajú úkryt pred modernou dobou a chcú relaxovať. Inak tomu nebude samozrejme ani v tomto prípade. V Rakúsku sa totiž nachádza veľmi zaujímavý unikát, ktorým sa môže popýšiť. Toto jazero, ktoré je v zime vyhľadávaným turistickým miestom a možno na prvý pohľad vyzerá úplne obyčajne, ako všetky ostatné jazerá v okolí, sa však každý rok stratí pod hladinou vody a premení sa tak na skutočný raj pre potápačov.

Predstavte si, že existuje turistické miesto, kde si môžete na jeseň posedieť napríklad na lavičke, vychutnávať si pokoj a kochať sa nádhernou prírodou. Naopak s príchodom jari sa na presne tom istom mieste môžete potápať. Že to nie je možné? Ale áno, je, a dokonca sa toto čarovné miesto nachádza veľmi blízko Slovenska. Jedná sa o “Grüner See”, čo by v preklade mohlo znamenať “Zelené jazero”. Toto doslova zázračné jazero sa nachádza v pohorí Hochschwab na východe spolkovej krajiny Štajersko v Rakúsku, blízko obce Tragöß.

Peter Hristoff

Od augusta do apríla si návštevník môže vychutnávať pravú rakúsku prírodu v horskom parku Tragöß. Prechádzať sa môže po rôznych turistických chodníkoch a spomaliť na chvíľu ten rýchly mestský život. Naopak, s príchodom jarných mesiacov a leta sa celá táto oblasť zmení na naozajstný raj pre potápačov a stratí sa pod vodnou hladinou. Prečo je to vlastne tak? Vrcholy pohoria sú každoročne poriadne zasnežené. Keď každým rokom začne teplota v Štajersku stúpať, sneh sa začne topiť. Prúdy ľadovo studenej a čistej vody stekajú dolu do panvy a vytvárajú tak jazero. Všetky lavičky, mosty alebo stromy, ktoré v zime obklopujú jazero, sa tak v lete ocitnú pod vodou.

flickr.com
flickr.com
touristexpedition.com

Jazero normálne vôbec nie je hlboké. Bežne v zime dosahuje hĺbku okolo jedného metra. Naopak, po topení a nahromadení vody v lete môže byť hlboké pokojne aj viac ako desať metrov. Ďalším špecifickým znakom pre toto jazero je určite jeho farba. Ako už z názvu vyplýva, je zelená. Je to spôsobené chlorofylom, teda veľkou dávkou trávy a lístia, ktoré lemujú v letných mesiacoch jeho dno.

V júni dosahuje najväčšiu hĺbku a podmienky sú najpriaznivejšie, preto je aj jazero v tento mesiac najviac navštevované potápačmi. Mnohí z nich opisujú potápanie na tomto zázračnom mieste ako veľký zážitok, keďže čas tam dole pod vodnou hladinou akoby zamrzol. Jazero sa nachádza niekoľko kilometrov od Viedne, takže každoročne tam zavíta nemalý počet zvedavcov.

touristexpedition.com
touristexpedition.com

Pozri aj: Vo Viedni zamrzol Dunaj a vzniklo unikátne 1,5 kilometrové, štvorcové klzisko

interez.sk (Alexandra Geletová), dailymail.co.uk


Komentovať (0)