Prednedávnom ste v médiách od nášho vrcholového politika mohli počuť hlášku, ktorá sa odvoláva na to, že na východe nič nie je.

My v redakcii tejto hláške nerozumieme, najmä preto, že vieme, že Slovensko a to najmä jeho východná časť má v sebe mnoho krás, ktoré vyrazia dych azda každému turistovi. Aby sme vám to dokázali, prinášame vám prehľad 10 najkrajších lokalít, ktoré ak na východnom Slovensku navštívite, rozhodne neurobíte chybu. 

Zaujímavosti – východné Slovensko

Spišský hrad


https://www.instagram.com/p/BSAkMi8FwwB/?utm_source=ig_embed
Je súčasťou národného kultúrneho dedičstva a taktiež je pamiatkou zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi najväčšie hradné komplexy v Európe. Súčasťou hradu je vyhliadková veža, z ktorej sa ako na dlani naskytuje výhľad na Spišské Podhradie a Spišskú Kapitulu, a dokonca za slnečného počasia dovidíte až na vzdialené končiare Tatier. V hrade sa tiež nachádza samostatná expozícia archeologických nálezov, hradná mučiareň a gotická kaplnka sv. Alžbety. V roku 1780 bol Spišský hrad zničený požiarom a postupne chátral. V roku 1970 sa ho ujali pamiatkári, ktorí ho technicky náročnou konzerváciou hradieb dostali do stavu v akom sa nachádza dnes.

Ružbašské krátery

Ružbašské krátery nie sú dielom sopečnej činnosti, ani krátery po páde meteoritov. Ide o krátery travertínové, ktoré vznikli prepadnutím travertínových kôp. Tie sa vyzrážali v okolí minerálnych prameňov bohatých na vápnik, ktoré sú pre oblasť Horného Spiša typické. V Spišskej Magure nájdete travertínových kráterov mnoho. Väčšina ľudí však pozná jediný.


https://www.instagram.com/p/BWDiuIVDbH3/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_profile_upsell_test
Najznámejší kráter nájdete vo Vyšných Ružbachoch. Jediný zo všetkých je vyplnený vodou, čo z neho vytvára najväčšie travertínové jazierko na Slovensku, podľa niektorých dokonca v celej strednej Európe. Kráter nazvaný celkom výstižne Kráter má priemer 20 metrov a hĺbku 2-3 metre. Napriek zákazu kúpania v tejto významnej prírodnej pamiatke v ňom občas rekreantov nájdete. Slovač podobné obmedzenia často obchádza…Veď kto by sa nechcel okúpať v termálnej vode zadarmo.

Bachledova dolina


https://www.instagram.com/p/Be29xqTgeZt/?utm_source=ig_embed
Keď sa v Bachledovej doline neďaleko obce Ždiar otvoril Chodník korunami stromov, stal sa okamžite virálnou témou, ktorá pohltila slovenské média aj sociálne siete. To samozrejme malo svoj efekt, a tak sa toto miesto zaplavilo turistami z celého Slovenska. Namiesto prechádzky pomedzi koruny stromov, ste sa tak mali prechádzku pomedzi davy. Teraz sa už však ošiaľ okolo tejto novinky utíšil a v zimných mesiacoch dostanete možnosť na celkom iný pohľad, ktorý by ste zaručene mali absolvovať.

Morské oko

 

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku a najväčšie vo Vihorlatských vrchoch. Svojim pôvabom a romantickou scenériou si získal pozornosť mnohých turistov, ktorí navštívia toto unikátne miesto. Morské oko, najväčšie sopečné jazero. Jazero sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Jeho vznik datujeme do obdobia, kedy sa sopečná činnosť upokojila a na mieste mohutných zosuvov svahov, vzniklo obrovské prírodné jazero.

Vo výške 618 m.n.m. sa týči krásny prírodný úkaz, ktorý je charakteristický hneď niekoľkými zvláštnosťami. Okrem nadmorskej výšky je to tiež jeho chemická vlastnosť a samotný pôvod tohto jazera. Patrí do chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a od roku 1984 je vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu.

Skanzen Stará Ľubovňa


https://www.instagram.com/p/BFruKdIouD4/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_ufi_test
Ľubovnansky skanzen, ktorý patrí k najmladším skanzenom na Slovensku, keďže bol sprístupnený v roku 1985. Momentálne ho tvorí 25 objektov, z ktrých najväčšou dominantou je jednoznačne zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Najpočetnejšie zastúpenie tu majú zrubové obytné domy postavené na začiatku 20. storočia, ktoré pochádzajú z dedín Veľký Lipník, Litmanová, Veľká Lesná, Údol, Jakubany či Kremná. Samozrejmosťou sú hospodárske objekty ako maštale, stodoly či sýpky, no nájdeme tu aj poľné obydlia charakteristické pre región Spiš. Nechýbajú však ani technické stavby prezentujúce zrubovú kováčsku vyhňu, mlyn s valcovou stolicou z Malého Sulína či dielňu stolára z Piľhovčíka. Prehliadka tohto skanzenu trvá 45 minút.

Beňatinské jazero

Beňatinské jazero je unikátne vďaka svojej tyrkysovej farbe, zároveň je to aj najvýchodnejšie položený travertín. Ak sa rozhodnete navštíviť jazero Beňatina a vidieť jeho krásu na vlastné oči, naskytne sa vám pohľad, ktorý pripomína scenériu z filmu. Na Slovensku je to síce pomerne neznáma lokalita, no turistom a nadšencom prírodných krás má veru čo ponúknuť. Malé travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Táto prírodná pamiatka sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce.


https://www.instagram.com/p/BHf0NqHhDB4/?utm_source=ig_embed
Kedysi sa tam nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazierko, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko, pretože svojou farbou pripomína známe Plitvické jazerá. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá. Dokonca sa v nej dá na vlastné riziko aj kúpať.

Historické mesto Levoča

Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi. Levoča sa nachádza na severovýchodnom Slovensku a od roku 2009 je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pieninský národný park

V národnom parku prevládajú jedľovo-bukové porasty, horské jelšiny a na skalách borovicové porasty. V druhovo bohatej vegetácii sa darí aj teplomilným a vysokohorským rastlinám. Živočíchov reprezentujú západokarpatské druhy lesných a skalných biotopov – kobylka pieninská, jašterica živorodá, piskor horský, plch hôrny, červenák karmínový, skaliar pestrý, vydra riečna či vzácny netopier sťahovavý.

 

Z podzemných krasových javov je najznámejšia jaskyňa Aksamitka. Prielomom Dunajca vedie trasa náučného chodníka, ktorý bol prvým náučným chodníkom v bývalom Československu. Je aj jediným bezbariérovým turistickým chodníkom v PIENAP-e. V roku 1999 na ňom odhalili pamätnú tabuľu zakladateľovi PIENAP-u Ing. Milanovi Pacanovskému.

 

Atraktívnosť územia zvyšuje aj národná kultúrna pamiatka – pôvodne gotický Červený Kláštor založený v roku 1319. Pôsobil v ňom zostavovateľ najstaršieho zachovaného herbára na Slovensku mních Cyprián. Hrádza postavená bobrami, objavená v roku 2008 svedčí o tom, že sa títo obyvatelia lužných lesov udomácnili na slovenskom brehu Dunajca. Malé vodné toky v Pieninskom národnom parku sa každoročne zarybňujú. Robí sa tak predovšetkým pre udržanie populácie pôvodného druhu potočných rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti. Je to aj z dôvodu, že každým rokom narastá počet vydier, bocianov a volaviek na území národného parku, pre ktoré sú ryby súčasťou potravy.

Suchá Belá

Asi najnavštevovanejšou trasou v Slovenskom raji je dolina potoka Suchá Belá. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Priechod dolinou trvá približne 2 hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja. Počítať však musíte aj porovnateľne väčším počtom návštevníkov, ako v predchádzajúcom prípade.

Historické jadro mesta Bardejov

Na námestí mesta Bardejov sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony, stojí tam kostol sv. Egídia.  Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je historické jadro mesta Bardejov zapísané od roku 2000.

Je jasné, že na východnom Slovensku sa nachádza toľko krás, že podobných článkov by sme mohli vyhotoviť desiatky. Preto, ak sme v našom prehľade nespomenuli práve vašu východoslovenskú „topku“ nemajte nám to za zlé. Radšej nám napíšte v diskusii vašu najobľúbenenejšiu lokalitu na východnom Slovensku a inšpirujte tak ostatných čitateľov, aby ju išli navštíviť. 

Pozri aj: Slovenský raj: 5 najkrajších trás, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články