Foto: Zoltan Duray

Lukáš Mužla / / Slovensko
Ružbašské krátery, zaujímavé diela prírody o ktorých vie málokto. A áno, je ich viac i keď je v tom malý háčik.

V oblasti Horného Spiša nájdete mnoho zaujímavých miest a divov prírody. Momentálne najnavštevovanejšia je Bachledova dolina, stálicou je i národný park Pieniny. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko kúpeľných miest, ktoré doplňujú ponuky cestovného ruchu v tomto regióne. A zabudli sme aj na Ružbašské krátery, zaujímavé diela prírody o ktorých vie málokto.

Ružbašské krátery nie sú dielom sopečnej činnosti, ani krátery po páde meteoritov. Ide o krátery travertínové, ktoré vznikli prepadnutím travertínových kôp. Tie sa vyzrážali v okolí minerálnych prameňov bohatých na vápnik, ktoré sú pre oblasť Horného Spiša typické. V Spišskej Magure nájdete travertínových kráterov mnoho. Väčšina ľudí však pozná jediný.

Kráter Vyšné Ružbachy

Posted by Krásy sveta on Dienstag, 15. Januar 2013

 

Najznámejší kráter nájdete vo Vyšných Ružbachoch. Jediný zo všetkých je vyplnený vodou, čo z neho vytvára najväčšie travertínové jazierko na Slovensku, podľa niektorých dokonca v celej strednej Európe. Kráter nazvaný celkom výstižne Kráter má priemer 20 metrov a hĺbku 2-3 metre. Napriek zákazu kúpania v tejto významnej prírodnej pamiatke v ňom občas rekreantov nájdete. Slovač podobné obmedzenia často obchádza…Veď kto by sa nechcel okúpať v termálnej vode zadarmo.

Vo Vyšných Ružbachoch a ich okolí nájdete ďalšie tri väčšie a niekoľko menších travertínových kráterov. Tie však už pozná málokto. Kaplnkový kráter, ktorý dostal meno podľa kaplnky Panny Márie Lurdskej stojacej na jeho okraji je najväčším travertínovým kráterom na Slovensku. Jeho rozmery dosahujú 51 x 32 metrov a je hlboký až 4,5 m. Vodu v ňom však nenájdete a práve preto zrejme oku bežného turistu uniká.


Zaujímavým je aj kráter Smerdžonka. Kedysi dávno ho miestni nazvali aj Jama smrti a to preto, pretože z kráteru dodnes uniká nebezpečný oxid uhličitý. Desivé pomenovanie nedostal kráter len tak náhodou. V jeho okolí môžete často nájsť pozostatky menšieho uhynutého zvieraťa (vták, hlodavec).

Pozri aj: Bachledova dolina nie je len prechádzka v korunách stromov. Toto je 5 jedinečných tipov na miesta, ktoré by ste mali navštíviť, ak sa do tohto regiónu vyberiete

planetslovakia.skslovakia.travel
0
Komentovať (0)