Instagram.com

Poviete si more a na Slovensku? Morské oko, alebo tiež Vihorlatské jazero svojou rozlohou fascinuje všetkých návštevníkov. V Košickom kraji sa nachádza aj takýto unikát.

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku a najväčšie vo Vihorlatských vrchoch. Svojim pôvabom a romantickou scenériou si získal pozornosť mnohých turistov, ktorí navštívia toto unikátne miesto. Morské oko, najväčšie sopečné jazero.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jazero sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Jeho vznik datujeme do obdobia, kedy sa sopečná činnosť upokojila a na mieste mohutných zosuvov svahov, vzniklo obrovské prírodné jazero.

Morske oko #morskeoko #sninskykamen #vylet #jar #prechadzka #priroda #slnko #trip #niceday☀️ #nature #slovakia

A post shared by Norofilm Stropkov / Slovakia (@n_noro_) on

#morskeoko #slovakia #nature #naturelovers

A post shared by Laura Fabianová (@fabiannka) on

Vo výške 618 m.n.m. sa týči krásny prírodný úkaz, ktorý je charakteristický hneď niekoľkými zvláštnosťami. Okrem nadmorskej výšky je to tiež jeho chemická vlastnosť a samotný pôvod tohto jazera. Patrí do chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a od roku 1984 je vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu.

➡? #morskeoko #lake #slovakia #thisisslovakia #nature

A post shared by ♏ (@michaela_mikulanin) on

Najstarší názov jazera sa zachoval v podobe Blatného jazera. Vyskytli sa tiež názvy ako Beskydské jazero či Sninské jazero. Okolie je veľmi členité. Na jednom brehu je vstup do jazera pieskový, na opačnom brehu kamenistý a strmý. Rybolov, člnkovanie a plávanie je zakázané. Napriek tomu je jazero vhodné na krásnu a príjemnú prechádzku alebo turistiku. Morské oko sa nachádza hneď na niekoľkých turistických trasách. Neďaleko bolo vytvorené menšie jazero, Malé Morské oko, ktoré vzniklo rovnakým spôsobom.

Pozri aj: Čiernohronská železnica: Jeden zo siedmich divov Banskobystrického kraja, ktorý by ste si nemali nechať ujsť

interez.sk (Hana Dovcová) morskeoko.sirava.sk

Najnovšie články