Instagram.com

Poviete si more a na Slovensku? Morské oko, alebo tiež Vihorlatské jazero svojou rozlohou fascinuje všetkých návštevníkov. V Košickom kraji sa nachádza aj takýto unikát.

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku a najväčšie vo Vihorlatských vrchoch. Svojim pôvabom a romantickou scenériou si získal pozornosť mnohých turistov, ktorí navštívia toto unikátne miesto. Morské oko, najväčšie sopečné jazero.

Jazero sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Jeho vznik datujeme do obdobia, kedy sa sopečná činnosť upokojila a na mieste mohutných zosuvov svahov, vzniklo obrovské prírodné jazero.

Morske oko #morskeoko #sninskykamen #vylet #jar #prechadzka #priroda #slnko #trip #niceday☀️ #nature #slovakia

A post shared by Norofilm Stropkov / Slovakia (@n_noro_) on

#morskeoko #slovakia #nature #naturelovers

A post shared by Laura Fabianová (@fabiannka) on

Vo výške 618 m.n.m. sa týči krásny prírodný úkaz, ktorý je charakteristický hneď niekoľkými zvláštnosťami. Okrem nadmorskej výšky je to tiež jeho chemická vlastnosť a samotný pôvod tohto jazera. Patrí do chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a od roku 1984 je vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu.

➡? #morskeoko #lake #slovakia #thisisslovakia #nature

A post shared by ♏ (@michaela_mikulanin) on

Najstarší názov jazera sa zachoval v podobe Blatného jazera. Vyskytli sa tiež názvy ako Beskydské jazero či Sninské jazero. Okolie je veľmi členité. Na jednom brehu je vstup do jazera pieskový, na opačnom brehu kamenistý a strmý. Rybolov, člnkovanie a plávanie je zakázané. Napriek tomu je jazero vhodné na krásnu a príjemnú prechádzku alebo turistiku. Morské oko sa nachádza hneď na niekoľkých turistických trasách. Neďaleko bolo vytvorené menšie jazero, Malé Morské oko, ktoré vzniklo rovnakým spôsobom.

Pozri aj: Čiernohronská železnica: Jeden zo siedmich divov Banskobystrického kraja, ktorý by ste si nemali nechať ujsť

interez.sk (Hana Dovcová) morskeoko.sirava.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )