Indická metropola bojuje s veľkým nárastom znečistenia v ovzduší. Vedci zaoberajúci sa kvalitou ovzdušia bijú na poplach. Ak sa situácia čím skôr nenapraví, v stávke je priame ohrozenie zdravia miliónov ľudí.

Nai Dillí, hlavné mesto Indie, má vážny problém. Smog, ktorý zahaľuje celé mesto, je tak masívny, že indická vláda vyhlásila stav núdze. Vzduch v tomto 15-miliónovom meste je prakticky nedýchateľný a pri dlhšom pobyte vonku riskujete vážne zdravotné komplikácie. Indické úrady sa teraz snažia negatívnu situáciu čo najrýchlejšie napraviť. 

V snahe zabrániť poškodeniam zdravia bolo v Dillí zavretých 1800 škôl. Úrady odporúčajú nevychádzať von a deti držať len v interiéri. Mnohí ľudia v snahe zabrániť ohrozeniu ich zdravia volia radšej útek z mesta.

Starosta Dillí túto znepokojivú situáciu okomentoval takto: „Znečistenie vzduchu je také masívne že Dillí pripomína plynovú komoru“. 

buzzfeed.com
buzzfeed.com

Smog v Dillí sa už dlho pohybuje v nelichotivých číslach, no v poslednom období prispeli masívna výstavba, rozširujúca sa doprava, a aj chladnejšie počasie k tomu, že úroveň smogu narástla do alarmujúcich hodnôt. Chladnejšie počasie spôsobuje, že ľudia často spaľujú pevné palivo, no nevyhýbajú sa ani páleniu odpadu, len aby sa zahriali. Situáciu nezlepšujú ani uhoľné elektrárne, ktoré do ovzdušia chŕlia tony smogu. Klincom do pomyselnej rakvy boli stovky, ba až tisíce ohňostrojov, ktoré sú každoročne odpaľované počas jesenného hinduistického sviatku Diwali.

Vedci, ktorí merajú znečistenie ovzdušia v Dillí, namerali hodnoty, z ktorých sa im obrazne „pretočili“ senzory na prístrojoch. Zamorenie ovzdušia smogom je v tejto indickej metropole oproti bežným hodnotám stanovených Svetovou zdravotníckou organizáciou až 90-krát vyššie.

washingtonpost.com
washingtonpost.com

Úrady v reakcii na situáciu prijali opatrenia na zníženie smogu v ovzduší. Bola zakázaná stavebná činnosť a demolácia budov. Takisto je zakázané využívanie dieslových agregátov na výrobu elektrickej energie. Zakázané je tiež vypaľovanie tráv a spaľovanie odpadov. Mesto umýva ulice kropaciami autami a odstraňuje prach zo všetkých verejných miest. Vzhľadom k tomu, že sa ale blíži vykurovacie obdobie, bude boj so smogom ešte náročnejší.

Vysoké hodnoty smogu sú pre ľudí smrteľne nebezpečné. Spôsobujú dýchacie problémy a rozvoj ochorení dýchacej sústavy. Navyše smog dokáže poškodzovať aj vnútorné orgány, napríklad pečeň, ktorá bojuje so škodlivinami v tele. Najnovšie výskumy tiež naznačujú, že mikroskopické kovové častice, nachádzajúce sa v smogu, môžu zapríčiňovať rýchly rozvoj Alzheimerovej choroby.

newindianexpress.com
newindianexpress.com

Bojovať so smogom v obrovských rozvojových mestách je náročné. Veľké využívanie fosílnych palív a vysoká koncentrácia obyvateľstva na jednom mieste je ideálna kombinácia pre vznik smogu. Indické úrady stoja pred neľahkou úlohou a budeme sledovať, ako si poradia s touto situáciou. Dúfame, že sa im to podarí vyriešiť čím skôr, keďže dôsledky nečinnosti môžu byť katastrofálne, a to najmä pre deti a starých ľudí.

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články