Každý má na klávesách F a J takúto vypuklú čiarku. Viete však, na čo slúži?

klavesnica title

Dá sa povedať, že technológie sú momentálne na vrchole, no stále sa vyvíjajú. Hneď keď si kúpime nový mobilný telefón, o pár mesiacov je na trhu jeho lepšia, lesklejšia, krajšia verzia. Tak je to aj v prípade počítačov. Vyvíjajú sa rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým, no jedna vec ostala už po dlhé roky viac-menej nezmenená. Dokonca viac ako 100 rokov.

klavesnica9
pixabay.com

Ak si myslíte, že je to klávesnica, máte pravdu. Samozrejme, existujú rôzne „kozmetické“ úpravy, doplnky, sem-tam pridané funkcie. Možno si ani neuvedomujeme, že klávesnica má skoro rovnakú základnú konštrukciu od roku 1873. Dnes už klávesnicu pozná každý a mnoho ľudí s ňou už vyrastá od prvého dňa života.

klavesnica1
michaelrobertmoore.com

Prvá vec, ktorú si asi všimnete, je to, že usporiadanie kláves, teda písmen, nie je podľa abecedného poradia. Podľa čoho sú teda písmená zoradené?

klavesnica2
imgur.com

Druhá vec je, že ak sa pozorne pozriete na klávesy „F“ a „J“, tak na nich zbadáte vypuklú čiarku. Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo tam tie čiarky sú a načo slúžia?

klavesnica3
fastcompany.com

Ak si chceme odpovedať na prvú otázku, musíme sa preniesť do roku 1873, kde páni Sholes a Gidden predali dizajn spoločnosti Remington, ktorá neskôr predstavila písací stroj Remington 1. Najčastejšie rozloženie klávesov tzv. QWERTY, je pomenované podľa prvých šiestich písmen usporiadaných v prvom riadku. Písmená boli umiestnené tak, aby začiatky najčastejšie používaných písmen boli blízko seba (napr. th, st – poznámka redakcie).

klavesnica4
wikimedia.org
klavesnica5
wikimedia.org

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov