10 reálnych svadobných rituálov, ktoré sa na svete ešte stále praktizujú

youtube.com
youtube.com

Hoci už vstupovanie do manželstva prestáva byť celosvetovým trendom, aj tak je pravdou, že o svojom veľkom dni snívajú takmer všetky dievčatká a mladé ženy. Popravde ani netušiac, aké šťastné môžu byť, že niektoré svadobné zvyky sú tým našim slovenským na míle vzdialené. A to doslovne.

Svadba je skutočne seriózna udalosť

Len málo kto z nás si vie predstaviť svadbu bez hudby (najlepšie živej), svadobčanov v najkrajších róbach a očakáva sa, že zo svadobných fotografií by malo sršať vzájomné šťastie mladomanželov. Ak máte rovnaké predstavy, vyhnite sa svadbám v africkom Kongu. Tam je totiž počas obradu pre ženícha a nevestu zakázané usmievať sa. A aký majú na to dôvod? Manželstvo, a teda aj ich svadobný deň, je potrebné brať vážne. Ak im teda nechcete zničiť svadbu, nenajímajte im ako svadobný dar komika!

Veľkosť vena neunikne žiadnemu oku

zdroj: pinterest.com
zdroj: pinterest.com

V čarovnej Afrike ešte zostaneme. Tentokrát sa presunieme do Etiópie a pozrieme sa na zúbky nevestám v kmeni Surma. Tam totižto majú desivý zvyk. Niekoľko týždňov pred svadbou neveste odstránia všetky dolné zuby. Dolnú peru jej ozdobia niečím čo v katastrofickej verzii môže pripomínať piercing. Má tvar hlineného kruhu a jeho veľkosť určuje veľkosť nevestinho vena. Čím väčší je, tým bohatšia je rodina, z ktorej nevesta pochádza.

Úsmevné i opovrhujúce

Muži v Keni si na vlastnej koži vyskúšajú aké ťažké je byť ženou. Každý ženích musí mesiac po svadbe nosiť ženské šaty a robiť všetky „čisto ženské“ práce. A nemyslím si, že majú automatické práčky! Takže pozor. Táto tradícia sa šíri krajinou už po stáročia a pomáha mužom vcítiť sa do roly ženy. Celkom by sme menili, čo vy na to?

Skôr ako zbalia slovenské ženy kufre a odsťahujú sa do Kene, mali by ešte vedieť o ďalšom svadobnom zvyku, ktorý až taký príjemný nie je. V kmeni Massai otec nevesty požehnáva svojej dcére pred opustením osady s jej novým manželom tým, že jej pľuje na hlavu a prsia.

Po svadbe NIE

zdroj: blendspace.com
zdroj: blendspace.com

Keď som pred piatimi rokmi trávila letnú dovolenku kúsok od Albánskych hraníc, naskytla sa mi úžasná príležitosť uvidieť tradičnú Albánsku svadbu. Zábava začínala tromi výstrelmi v dome budúcej nevesty a prekypovala neuveriteľnou hojnosťou. Čo však voľným okom nevidno, nás Európanov zarazí. Zatiaľ čo naši mladomanželia utekajú od svadobných hostí, aby si užili svadobnú noc, albánsky ženích sa svojej nevesty nemôže dotknúť tri dni a tri noci po svadbe. Tento rituál má odohnať od mladomanželov zlých duchov a zaručiť im šťastné manželstvo. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na rozvodovosť v krajine…

Od smrti manžela zachráni strom

zdroj: love4bihar.blogspot.com
zdroj: love4bihar.blogspot.com

Indické ženy to tiež nemajú ľahké. Najmä ak sa narodili v astrologickej kombinácii Mangliks (Mars a Saturn sa nachádzajú súčasne v rámci 7. domu) . Sú totiž považované za zakliate a môžu spôsobiť svojmu manželovi skorú smrť. Existuje spôsob, akoby mohli túto kliatbu odvrátiť. Je úplne jednoduchý. Stačí ak sa najprv vydajú za strom! Strom musí byť po svadbe zničený, čo by malo prelomiť kliatbu. Ktovie či naozaj…

Pre ďalšie rituály pokračuj v čítaní…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov