Foto: SITA

V prvom reaktore vo Fukušime to vyzerá skutočne desivo.

Katastrofa jadrovej elektrárne vo Fukušime je druhou najhoršou haváriou takéhoto zariadenia, akú svet kedy zažil. Aj napriek modernej technike a práci tisícov odborníkov na jadrovú energiu, bolo pre veľkú radiáciu doteraz nemožné sa pozrieť, ako to vyzerá v prvom bloku elektrárne Fukušima, ktorý sa dôsledkom nehody roztavil.

Článok pokračuje pod videom ↓

Získanie záberov

Aj 13 rokov po desivej nehode, ktorá zasiahla Japonsko, sa krajina vychádzajúceho slnka nevyrovnala s následkami ničivej vlny cunami. Tá, okrem množstva škôd a hlavne stratených životov, zasiahla aj najväčšiu jadrovú elektráreň na svete — Fukušima. Elektráreň nebola pripravená na také veľké vlny cunami a spôsobila obrovské problémy, ktoré vrcholili až výbuchmi ochranných kontajnmentov reaktorov a čiastočnými či úplnými roztaveniami reaktorov, ktoré nebolo možné chladiť.

Až teraz, po 13 rokoch, sa podarilo pozrieť vedcom do bloku č. 1 jadrovej elektrárne. Použili na to špeciálne malé drony a tzv. hadie roboty a výsledkom toho boli prvé zábery z roztaveného reaktora, ktoré ukázala spoločnosť TEPCO ešte v marci.

Preskúmanie vnútra

Cieľom bolo preskúmanie útrob reaktora a overiť, v akom stave sa nachádza palivo a do akej miery je jadro reaktora roztavené. Ich cieľom je dozvedieť sa čo najviac o stave paliva, aby následne mohli zahájiť operácie na jeho odstraňovaní.

Toto sú prvé zábery, ktoré sa im podarilo urobiť. Na snímkach a záberoch z dronu je vidieť rôzne útvary, ktoré pripomínajú cencúle visiace zo stien reaktora. Sú to pravdepodobne časti reaktora, zariadení, či dokonca paliva, ktoré sa roztavili počas toho, keď bol reaktor bez chladenia a teplota neúmerne narástla. Vytvorené zábery sú nekvalitné v dôsledku silnej radiácie, ktorá vplýva aj na samotnú kameru.

Foto: SITA

Keď vlny cunami zasiahli jadrovú elektráreň Fukušima, boli zaplavené záložné generátory prvého bloku, čím sa prerušilo napájanie čerpadiel, ktoré reaktor ochladzovali. Následným prehriatím došlo k úplnému roztaveniu vnútra reaktora a k výbuchu vodíka, ktorý sa hromadil v ochrannom obale reaktora.

Nanešťastie, problémy ďalej postupovali a došlo k roztaveniu aj ďalších blokov. Odhaduje sa, že tri zasiahnuté reaktory obsahujú spolu asi 880 ton roztaveného paliva.

Elektráreň sa postupne vyraďuje, avšak potrvá ešte desaťročia, kým sa podarí odstrániť všetky následky katastrofy. Nedávno sa pristúpilo ku kontroverznému plánu vypúšťania vody do Tichého oceánu.

Spoločnosť TEPCO uviedla, že úplné vyradenie bude trvať asi 30 až 40 rokov, ale podľa mnohých je stanovenie takého časového rámca až príliš optimistické.

Uložiť článok

Najnovšie články