Foto: Emmanuel PERRIN/CRCA/CNRS Photothèque

Mravce sa na cestách správajú celkom inak ako ľudia.

Život bez dopravných kolón si v 21. storočí už pomaly nevieme ani predstaviť. Zápchy a preplnené cesty už zďaleka nie sú problémom len v obrovských svetových metropolách a na cestách sa kolóny na každodennom poriadku tvoria takmer vo všetkých veľkých slovenských mestách. Závidieť ale môžeme takým mravcom, ktorých kolónie sú voči dopravným zápcham v podstate imúnne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pri pohľade na pohyb mravcov to vyzerá chaoticky. Stovky,tisíce a nezriedka aj desaťtisíce jedincov sa presúva po úzkej trase za potravou, prevezmú svoj náklad a opäť sa po tej istej ceste vracajú späť do mraveniska. Celé to vyzerá neusporiadane, bez akýchkoľvek pravidiel – ako jedna nezmyselne sa hmýriaca masa. Ako však v tlačovej správe o svojom výskume píšu francúzski a americkí vedci, všetko je to presne opačne.

Foto: Unsplash

Na úzkej trase sa v oboch smeroch neustále pohybujú stovky, inokedy tisíce mravcov. Otázkou teda ostáva, ako je možné, že sa v ich kolóniách netvoria „dopravné zápchy“. Vedci z univerzít vo francúzskom Toulouse a v americkej Arizone uskutočnili 170 filmových experimentov, počas ktorých sledovali rôzne veľké mravčie kolónie s veľkosťou od 400 do 25 600 jedincov. Výsledkom experimentu je fakt, že „doprava“ mravcov je čokoľvek, len nie chaotická.

Zrýchľujú, keď my spomaľujeme

Ak sa na mravčej ceste objaví priveľa jedincov, paradoxne zrýchľujú. A robia tak dovtedy, až sa napokon všetci pohybujú konštantnou rýchlosťou, ktorá dosahuje maximálny „prietok“ na ceste. A popritom sa pomerne často navzájom zrážaujú. Ak však maximálny „prietok“ mravce prekročia, menia taktiku. Prestávajú zrýchľovať a začínajú sa navzájom vyhýbať. Zvyšné mravce čakajú, kým sa situácia na ceste ustáli a až potom vstupujú do premávky. A kolobeh sa znovu opakuje.

Od pohybu ľudí sa pohyb mravcov zásadne líši. Ak sa premávka ľudí prehusťuje (či už pešia alebo cestná), majú ľudia tendenciu spomaľovať. Pri dosiahnutí určitého bodu sa potom celý pohyb jednoducho zastaví a trvá nejaký čas, kým sa dá znovu do aspoň pomalého pohybu. Kým ľudia dodržiavajú nemenné pravidlá premávky bez ohľadu na aktuálnu situáciu v doprave, mravce svoj pohyb naopak neustále prispôsobujú aktuálnym podmienkam na trase.

Rozdiely v pohybe ľudí a mravcov, foto: Audrey Dussutour (Centre national de la recherche scientifique)

Poučiť od mravcov by však bolo pre ľudstvo zrejme márne. Pri pohybe mravčích kolónií totiž dochádza k obrovskému množstvu zrážok. Pre ich telá chránené exoskeletom však nepredstavujú absolútne žiadne riziko. Napriek tomu vedci veria, že pohľad na pohyb mravcov by mohol zefektívniť dopravu ľudí v budúcnosti, kedy už jej úplnou súčasťou budú plne automatické autonómne vozidlá.

Uložiť článok

Najnovšie články