Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Zem by mala geomagnetická búrka zasiahnuť 1. alebo 2. decembra.

Už o pár hodín môže Zem zasiahnuť geomagnetická búrka zo Slnka. Jej intenzita bude na úrovni G1, čo znamená, že pôjde o slabšiu búrku. Aj tak však môže spôsobiť narušenie fungovania satelitných sietí, fungovanie GPS či kolísanie v elektrickej sieti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo môžeme čakať

Ako informuje iMeteo, s odvolaním sa na SpaceWeather, k Zemi sa približuje prúd slnečného vetra z kaňovitého otvoru v slnečnej atmosfére. Treba sa pripraviť na to, že môže vypadávať satelitný signál, navigácie GPS, môžu nastať výkyvy v elektrickej sieti, či môže byť problém s telekomunikačnými sieťami.

Geomagnetické búrky vznikajú po tom, čo na Slnku došlo k vyvrhnutiu častíc s vysokou energiou smerom k Zemi. Prúd týchto častí potom interferuje s magnetickým pólom našej planéty. Geomagnetická búrka môže spôsobiť polárnu žiaru. Tá ale bude pozorovaná, práve ako aj jej názov napovedá, v okolí pólov.

Aktívne Slnko

Táto aktivita nie je ničím neobvyklým vo fáze, v akej sa naša hviezda nachádza. Slnko totiž smeruje k svojmu maximu aktivity a očakáva sa, že vrchol dosiahne v roku 2025. To znamená, že do tohto roku nás čaká ešte pomerne veľké množstvo udalostí, ako je táto.

Najnovšie články