Foto: Bilal Jaleel (Twitter) / SITA/AP

Ubytovanie v Katare je veľkým problémom.

Majstrovstvá sveta vo futbale neprebiehajú ešte ani týždeň, no už sa na organizátorov valia sťažnosti z viacerých strán. Najväčším problémom je provizórne ubytovanie, v ktorom sa podľa slov fanúšikov nedá vydržať a katarské úrady tak museli začať konať, píše SPORT bible.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pár dní pred začiatkom svetového šampionátu vo futbale sa objavili fotografie ubytovania pre časť fanúšikov, ktorí prídu do Kataru z rôznych kútov sveta. Išlo o provizórne kontajnery a dokonca aj stany, v ktorých mali priaznivci svojich reprezentácií tráviť voľný čas medzi zápasmi.

Foto: Profimedia

Na prvý pohľad to vyzeralo tak, že miesta nie sú príliš dobre pripravené a ubytovania sú veľmi jednoduché vzhľadom na to, že noc v kontajneri či stane stojí na noc približne 200 eur.

Prvý dojem však neklamal. V zariadeniach nefungovala klimatizácia, pričom ak aj fungovala, bola príliš hlasná, a teda v noci nedovolila obyvateľom príbytku spať. Problémom bola aj kalná voda či tvrdá posteľ. Navyše, dočasné stany sa dajú len málokedy poriadne zamknúť.

Odišiel už po jednom dni, neexistovala tam hygiena

Prví kritici odišli už aj po 24 hodinách aj napriek tomu, že si dopredu zaplatili približne 3 000 eur. Toto je prípad Djamala, ktorý cestoval z Paríža. „Prišiel som, ale odchádzam už po 24 hodinách. Neexistuje tu hygiena, zubná pasta, šampón,“ cituje ho SPORT bible.

Za ostatných pár dní sa tak začali internetom šíriť fotografie a spovede ubytovaných, ktorí zdieľali svoje zhrozenie z katarských ubytovacích služieb. Aj keď to môže znieť akokoľvek netaktne, tí, ktorým bolo toto nepriaznivé ubytovanie dopriate, mali v podstate šťastie.

Podľa SPORT bible sa totiž našli aj desiatky ľudí, ktorí prišli do fanúšikovskej dedinky s cieľom ubytovať sa v dopredu objednaných a zaplatených stanoch/kontajneroch, no neskôr čakali hodiny v teple bez možnosti dostať sa dovnútra. Ľuďom bolo povedané, že pre nich nie je voľné miesto. Toto bola pravdepodobne posledná kvapka toho, čo si multimilionársky Katar mohol smerom k organizácii MS vo futbale dovoliť.

Fanúšikov čaká refundácia a náhradné ubytovanie

Katarské úrady sa však ospravedlnili a pre The Sun sľúbili, že situáciu napravia. „Sme si vedomí toho, že množstvo fanúšikov čelilo oneskoreniam pri prihlásení do vybraného ubytovania vo Fan Village z dôvodu nedbanlivosti vlastníka a prevádzkovateľa. Časť jednotiek v týchto zariadeniach, ktoré sú dodávané a spravované rôznymi súkromnými subjektmi, nespĺňala požadované štandardy, ktoré boli fanúšikom propagované,“ načali vo vyjadrení.

Recepcia a stánky pri kontajnerovom mestečku, foto: TASR/AP

Otázka ubytovania pre približne 1,5 milióna fanúšikov bola na stole od samého začiatku, keďže bolo jasné, že Katar ako krajina s 3 miliónmi obyvateľov nedokáže poňať tak veľký počet návštevníkov len v ich hoteloch a ubytovacích zariadeniach. Teraz však sľúbili, že svoju chybu zaplatia z vlastného vrecka.

„Fanúšikom, ktorých táto záležitosť vážne zasiahla, ponúkame plné refundácie, ako aj alternatívne ubytovanie, ktoré bude počas ich pobytu bezplatné,“ dodali.

Paradoxne, refundácia a bezplatné ubytovanie čaká len na tých, ktorým sa „neušlo“, zatiaľ čo ostatní s komplikáciami v stanoch a kontajneroch to musia nejakým spôsobom uprostred púšte vydržať.

Najnovšie články