ECB

Euro je naše zákonné platidlo od roku 2009.

Aj keď prvé roky po zavedení eura sme si všetko prepočítavali na slovenské koruny, starší ľudia mali problém orientovať sa v cenách a ľudí ťažili peňaženky pod váhou mincí, spoločná európska mena je tu už s nami 10 rokov. Keď mincu otočíte, môžete si všimnúť, že nie každá má slovenský znak, Bratislavský hrad či vrch Kriváň. Euromince sú poriadne rozdielne, v závislosti od krajinu, ktorá ich vydala. Ako dobre ich poznáte? Otestujte sa.

Páčil sa vám tento kvíz? Otestuje sa aj v ďalších témach v našej sekcii kvízov.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Na nemeckých minciach 1 € a 2 € je zobrazená orlica, tradičný symbol nemeckej zvrchovanosti, obklopená hviezdami Európskej únie. Autorom tohto motívu sú Heinz Hoyer a Sneschana Russewa-Hoyerová. Nápis na hrane mince 2 €: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT“ (jednota, spravodlivosť a sloboda) a orlica ako symbol federácie.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Fínsko sa inšpirovalo svojimi pôvodnými mincami a vybralo si tri motívy. Autorom motívu dvoch letiacich labutí na tejto minci je Pertti Mäkinen. Motív bol prevzatý z jeho príspevku do súťaže na návrh pamätnej mince pri príležitosti 80. výročia nezávislosti Fínska.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Motívy národných strán vybral minister hospodárstva spolu s guvernérom gréckej národnej banky (Bank of Greece) spomedzi návrhov národného technického a umeleckého výboru. Autorom návrhu víťazných motívov je sochár Georges Stamatopoulos, ktorého sponzorovala Bank of Greece. Každá minca znázorňuje iný motív. Sova zobrazená na tejto minci je prevzatá zo starovekej aténskej tetradrachmy (z 5. stor. pred n. l.).

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Motívy talianskych eurových mincí vyberala technická a umelecká komisia. Mince boli následne predstavené verejnosti na najväčšej talianskej televíznej stanici RAI UNO. Každá minca je venovaná inému významnému dielu slávnych talianskych umelcov. Na tejto minci je zobrazená socha cisára Marka Aurélia na koni.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Belgické eurové mince navrhol Jan Alfons Keustermans, riaditeľ Mestskej akadémie výtvarného umenia v Turnhoute. V obehu sú tri rovnako platné série mincí. Na minciach prvej série je vo vnútornej časti zobrazený kráľ Albert II. a vo vonkajšej časti sa nachádza jeho monogram – veľké písmeno „A“ umiestnené pod korunou – medzi dvanástimi hviezdami symbolizujúcimi Európu, a rok vydania.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Rakúsko sa rozhodlo vydať sériu mincí s motívmi kvetov, architektonických diel a známych historických osobností. Návrhy vybrala národná komisia za pomoci prieskumu verejnej mienky. Autorom návrhov je rakúsky umelec Josef Kaiser. Portrét Wolfganga Amadea Mozarta, slávneho rakúskeho skladateľa, na tejto minci predstavuje Rakúsko ako hudobný národ.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

Táto slovinská minca zobrazuje vrch Triglav.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Mince 1 € a 2 € zobrazujú modlu v tvare kríža z medenej doby (3000 rokov pred n. l.). Tento typický príklad cyperského prehistorického umenia vyjadruje postavenie Cypru v centre civilizácie.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

V Portugalsku boli prostredníctvom národného konkurzu vybraté tri rôzne motívy eurových mincí. Víťazom konkurzu sa stal Vítor Manuel Fernandes dos Santos, ktorý sa vo svojich návrhoch nechal inšpirovať historickými znakmi a pečaťami prvého portugalského kráľa Doma Alfonsa Henriquesa. V strede mincí 10, 20 a 50 centov je kráľovská pečať z roku 1142.

Ktorá krajina vydala túto euromincu?

ECB

Holandsko na prvú sériu mincí vybralo dva návrhy Bruna Ninabera van Eybena, na ktorých je zobrazená kráľovná Beatrix. V obehu sú dve rovnako platné série mincí. Na minciach druhej série, uvedenej do obehu v roku 2014, je zobrazený kráľ Willem‑Alexander s nápisom „Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (holandský kráľ).

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )