Foto: archív TASR

Odstránenie nabíjačky a slúchadiel z balení iPhonov 12 vyvolalo veľký rozruch.

Keď Apple predstavil smartfón iPhone 12, mnohých zarazilo, že v balení nenašli nielen slúchadlá, ale ani nabíjačku. Tá v prípade, ak by ste nevlastnili žiadnu inú, je nutným príslušenstvom k používaniu zariadenia. V tom čase Apple tvrdilo, že vyradenie tohto príslušenstva vychádzalo zo zohľadnenia environmentálnych cieľov spoločnosti. 

Pomoc prírode, aj svojim nákladom

Apple tiež tvrdilo, že mnohým ľuďom sa doma povaľujú nevyužívané nabíjačky či slúchadlá, a tak nie je nutné produkovať ďalší elektroodpad. Navyše balenie bez príslušenstva je menšie a pri preprave tak nezaberie toľko miesta, čo je opäť lepšie pre prírodu.

Nech už boli ciele Apple akokoľvek dobre mienené a ekologicky zmýšľajúce, nedá sa poprieť tiež skutočnosť, že spoločnosť tento krok ušetril náklady. Podľa analýzy spoločnosti Counterpoint Research ušetrila spoločnosť Apple 4,2 dolárov (3,43 eur) na každom predanom balení iPhone 12, informuje portál Gizchina. To síce nie je veľká suma, ale keďže iba minulý rok bolo predaných 63 miliónov kusov iPhone 12, znamená to, že Apple ušetrilo viac ako 215 miliónov eur.

Ilustračná foto: Unsplash.com

Niekde ušetril, inde minul

Na druhej strane je potrebné poznamenať, že náklady na zhotovenie iPhone 12 boli o 21 % väčšie ako v prípade predchádzajúceho modelu a v konečnom dôsledku utratil Apple na výrobu nového smartfónu o približne 16 eur viac, uvádza Counterpoint Research.

Taktika odstránenia príslušenstva sa spoločnosti Apple jednoznačne vyplatila a azda ani ten najväčší optimista nepredpokladá, že by sa v budúcom modeli iPhone 13 objavili. Pre Apple je to veľmi výhodná situácia aj preto, lebo ten, kto si chce kúpiť originálne príslušenstvo Apple zaň rozhodne zaplatí niekoľkonásobne viac, ako je spomínaných necelých 3,5 eura.

0
Uložiť článok
Komentovať