Foto: Miramax

Len málo ľudí pozná tajomstvá, ktoré sa spájajú s nakrúcaním filmov. Mnohokrát musia režiséri robiť rôzne triky pomocou počítačovej grafiky, vďaka ktorým môžeme neskôr vidieť perfektný výsledok v kinách a na obrazovkách.

Na to, aby film vyzeral v kinách a v televízií čo najlepšie, je mnohokrát potrebné využiť počítačovú techniku a rôzne filmové triky, ktoré nás doslova nadchnú. Film je vďaka ním omnoho lepší, divák sa vie vžiť do celého deja a všetko vyzerá ako skutočnosť. Akonáhle spoznáte tieto filmové triky, ktoré používajú skoro všetci režiséri, na mnohé scény sa ale budete pozerať úplne inak.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia v pozadí


https://www.instagram.com/p/BXY5V_oBpZO/?tagged=backgroundactors
V mnohých filmoch sa nakrúcajú scény napríklad na ulici, v kaviarni alebo v nákupnom centre. Tu môžete vidieť neznámych ľudí, ako prechádzajú okolo, rozprávajú sa a chovajú sa úplne normálne. Títo ľudia však väčšinou len otvárajú ústa, ale nič nehovoria. Je to najmä kvôli tomu, že pri natáčaní filmu je zachytený každý jeden zvuk profesionálnymi mikrofónmi. Ostatné zvuky by narušovali dôležité dialógy medzi hlavnými postavami.

Zvuky tvorené pomocou zeleniny a iných vecí

Keď je potrebné vytvoriť nejaký zvuk, je vhodné úplne všetko. Pri nakrúcaní a tvorení hororových filmov sú najčastejšie používané zvuky ako napríklad škriabanie mrkvy alebo hádzanie melónov o zem. Režiséri jednoducho milujú zvuky, ktoré vydáva zelenina a ovocie, pretože sa skvelo hodia do jednotlivých scén.

Nie všetko sa dostane na plátna

Hneď ako sa film nakrúti, musí sa zostrihať. Mnohokrát sa však stáva, že niektoré scény musia byť jednoducho vymazané, pretože by bol film príliš dlhý. Režisér Pána prsteňov sa priznal, že film bol na začiatku o tri hodiny dlhší, ako je v súčasnosti. Rovnako bol na tom aj film Titanic. Jeho rozšírená verzia mala takmer 5 hodín. Niektoré vymazané scény však môžete nájsť aj na internete a pozrieť si ich.

Zelené pozadie


https://www.instagram.com/p/BX684fLgeiM/?tagged=chromakey
Mnohí poznajú filmový trik so zelenou stenou. Nazýva sa aj „chroma kľúč“. Kúzlo zeleného pozadia je vytvorené v počítači. Herca jednoducho oddelia a pridajú mu akékoľvek pozadie. „Chroma kľúč“ však môže byť akejkoľvek farby, no najčastejšie sa používa zelená a modrá, pretože tieto farby skvelo kontrastujú s pokožkou človeka.

Deti v horore

Zložitá otázka sa vynára najmä pri hororových filmoch a deťoch. Ako nájsť to najlepšie dieťa, ktoré skvelo zahrá strašidelnú úlohu? Všetko, čo sa deje na scéne je dieťaťu prezentované ako hra. Niekedy sú požiadané, aby utekali za bábikou, inokedy zas aby len rozliali nejakú tekutinu. Vo väčšine prípadov deti nevedia, že hrajú v horore, pretože strašidelné zvuky sa pridávajú až neskôr, počas postprodukcie.

Obrovské budovy


https://www.instagram.com/p/BYEswONBC1q/?tagged=hogwartsschool
Veľké budovy, hrady a zámky, ktoré ste nikde na svete nemohli vidieť, no herci sa po nich úplne normálne pohybujú, nie sú vždy len výtvorom počítačov. Mnohokrát sú vytvorené zmenšené modely, ktoré sú neskôr v počítači už len zväčšené. Známym príkladom bola napríklad škola vo filmoch Harry Potter.

Intímne scény

Intímne scény patria medzi tie, ktoré sa natáčajú asi najhoršie a to nielen pre režisérov, ale najmä pre samotných hercov. Filmový štáb ich väčšinou necháva úplne na koniec, aby sa herci aspoň trochu spoznali.

Scény so zrkadlom

Medzi ťažké scény na natočenie patria aj tie, kde sa herec pozerá do zrkadla. Kamera musí byť v správnom uhle, aby ju nebolo vidno. Aby však bolo vidno dobre na herca, ktorý sa pozerá sám na seba v zrkadle, James Cameron vymyslel skvelý nápad vo filme Terminátor. V scéne, kde Schwarzenegger sedí pred zrkadlom spolu s Lindou Hamilton, sa nenachádza skutočné zrkadlo. Vo vytvorenom „odraze“ je dvojča Lindy Hamilton a náhradník Schwarzeneggera.

Jedenie vo filme


https://www.instagram.com/p/BPfAUDDgKDD/?tagged=elfmovie
Postavy vo filme síce jedia, no herci nie. Je to najmä z jednoduchého dôvodu. Niektoré scény sa natáčajú niekoľkokrát a herci by boli veľmi plní najmä vtedy, keď jedia niekoľko chodovú večeru.

Vak so zvratkami

Možno to znie nechutne, no zvracanie nie je práve činnosť, ktorú by ste chceli robiť, keď natáčate film. Ak má postava zvracať, herec jednoducho stlačí vak, ktorý má pripevnený na hrdle. Väčšinou sa v tomto vaku nachádza nejaká kaša, ktorá má veľmi podobný vzhľad ako zvratky.

Kostýmy vo viacerých filmoch

wikimedia.org

Ak sa vám zdá, že vo viacerých filmoch ste videli rovnaké kostýmy, nie je to nič nezvyčajné. Mnohé kolujú z jedného filmu do druhého. Dizajnéri, ktorí majú na starosti kostýmy sú najkreatívnejší ľudia z celého filmového štábu. Hlavná návrhárka kostýmov pre Game Of Thrones sa priznala, že na výrobu používala koberce z obchodu IKEA. Ak by ste si chceli takýto kostým vyrobiť, kliknite sem.

Fajčenie

 

Herci v skutočnosti na scéne nefajčia. Nie je to len kvôli tomu, že niektorí sú nefajčiari, ale najmä z dôvodu, že cigarety nevydržia tak dlho zapálené, ako je potrebné. Niektoré scény sa totižto natáčajú aj niekoľko hodín. Mnohokrát sa používajú rôzne bylinné náhrady, ktoré horia dlhšie. Príkladom, kedy sa fajčenie vymklo spod kontroly bol film The Evil Dead, kde herci fajčili marihuanu a natáčanie muselo byť pozastavené.

Vlhká cesta


https://www.instagram.com/p/BYD8n3MhGbt/?tagged=wetroads
 

Ak pozeráte film a herci sú vonku počas noci, určite sledujte cestu. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou mokrá alebo aspoň vlhká. Tento trik dotvára celý kontrast filmu a odráža viac svetla.

Oblaky a čudné veci na oblohe


https://www.instagram.com/p/BVv8-u9nWKS/?tagged=cloudtank
Veľké ťažké mraky, ktoré sa nachádzajú na oblohe sú vytvorené pomocou prístroja s názvom „Cloud Tank“. Tento prístroj vstrekne do vody mlieko, vďaka čomu sa vytvorí oblak, ktorý je neskôr prenesený na oblohu. Čudné lietadlo alebo dokonca UFO na oblohe je mnohokrát len tanier.

Veľké vlny

imgur.com

Dramatické scény, kde sa nachádzajú veľké vlny, sú často nakrútené len v malom bazéne. Príkladom je aj film Titanic.

Náhrady


https://www.instagram.com/p/BCLVxplmhMq/?taken-by=snowbusinessinternational
Veľa vecí, o ktorých by ste ani len netušili, je v skutočnosti nahradených. Kokaín je väčšinou práškový cukor alebo práškové mlieko, krv je kukuričný sirup s potravinovým farbivom, sklo sa vytvára pomocou cukru alebo tenkého plastu, pivo býva jablkový džús, silný alkohol je ocot, ľad v pohári je väčšinou vytvorený pomocou želatíny, aby sa rýchlo neroztopil a pot je vytvorený pomocou ružovej vody alebo glycerínu. Rovnako ani sneh nebýva skutočný. Spoločnosť Snow Business sa postarala už o mnohé filmy. Dokáže vytvoriť úžasné snehové a zimné efekty, vďaka ktorým závidíme ľuďom vo filme biele Vianoce.

Dôležité pri nakrúcaní filmov a ich konečnej úprave je najmä to, aby divák nevidel skryté triky, ktoré dodávajú celému filmu ten správny efekt. Z tohto dôvodu sú zakázané pri nakrúcaní mobily alebo iné prístroje, prostredníctvom ktorých by sa mohlo niečo dostať von.

Pozri aj: Ping-pong vo Forrestovi Gumpovi, či svaly v Kapitánovi Amerika. 10+ skvelých filmových efektov, ktoré ste si doteraz nevšimli

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články