foto: Unsplash

Či už nás niečo bolí alebo sa chceme len preventívne chrániť, stačí odskočiť do lekárne.

Ideálne je, ak vám lieky predpíše lekár, v súčasnosti však existuje veľké množstvo voľne dostupných liekov. Tie pomôžu pri bolestiach hlavy, na zníženie horúčky či pri iných ťažkostiach. Vieme, že si chceme kúpiť Panadol či sirup proti kašľu. Viete však, na čo slúžia napríklad antitusiká či neuroleptiká?

Ak sa vám kvíz páčil, vyskúšajte si aj ďalšie v sekcii testov.

Na čo slúžia anestetiká?

Foto: unsplash

Anestetikum je látka, ktorá slúži na čiastočné alebo celkové znecitlivenie organizmu. Celkové anestetikum spôsobuje dočasnú stratu vedomia, lokálne zas dočasné znecitlivenie niektorej časti tela.

Na čo slúžia imunosupresíva?

Foto: unsplash

Pojmom imunosupresíva označujeme skupinu liečiv, ktoré potláčajú funkciu imunitného systému. Podávajú sa napríklad pacientom pred transplantáciou, aby telo prijalo transplantovaný orgán.

Aký účinok majú antipyretiká?

Foto: unsplash

Antipyretiká sú lieky, ktoré slúžia na znižovanie telesnej teploty a horúčky. Najbežnejšie používaným antipyretikom je paracetamol.

Na čo slúžia laxatíva?

Foto: unsplash

Pojmom laxatíva označujeme lieky, ktoré pomáhajú vyprázdniť črevo pri zápche.

Na čo sa užívajú antitusiká?

Foto: unsplash

Antitusiká sú lieky, ktoré sa užívajú vo forme tabliek, kvapiek či sirupov. Ich úlohou je zmierniť dráždivý alebo suchý kašeľ.

Na čo slúžia antacidá?

Foto: unsplash

Antacidá sú lieky, ktoré sa užívajú pri ťažkostiach s trávením. Ich úlohou je neutralizovať kyselinu v žalúdku a ochrániť tak sliznicu žalúdka, pažeráka a dvanástnika.

Čo sú to cytostatiká?

Foto: unsplash

Pojmom cytostatiká označujeme skupinu liečiv, ktorých úlohou je zastaviť rast nádorových buniek v organizme. Využívajú sa pri liečbe, ktorú poznáte ako chemoterapia.

Na čo slúžia emolienciá?

Foto: unsplash

Emolienciá sú dostupné vo forme krémov či mastí a ich úlohou je obnoviť ochranný film pokožky. Majú za úlohu zabezpečiť, aby pokožka svoju funkciu vykonávala maximálne efektívne.

Na čo slúžia neuroleptiká?

Foto: unsplash

Neuroleptiká sú liečivá, ktoré sa užívajú pri liečbe psychotických porúch. Tie sa prejavujú najmä bludmi a halucináciami.

Na čo slúžia sedatíva?

Foto: unsplash

Tento pojem je iste známy mnohým z vás. Sedatíva sú lieky, ktoré sa podávajú za účelom utlmenia centrálneho nervového systému. Ich cieľom je človeka upokojiť, resp. uspať.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )