Foto: facebook.com (Duroc Cambodia)

Istá prasacia farma v Kambodži si nedávno vyslúžila na internete poriadku dávku pozornosti a kritiky.

Na svoju facebookovú stránku pridáva farma fotografie svojich zvierat a jeden z ich postov si z očividných dôvodov získal mimoriadnu pozornosť. Ak ste už niekedy jedli bravčové mäso, chystáte sa ho jesť v blízkej budúcnosti, alebo máte strach, že jedného dňa sa prasatá vzbúria a zaútočia na ľudskú rasu, možno by ste si radšej mali otvoriť ďalší článok. Nasledujúce zábery totiž vôbec nie sú pekné.

Ľudia z prístupu tejto farmy nie sú príliš nadšení, najmä po tom, čo sa na internete objavilo video, kde vidno, že zmutované zvieratá sa len s ťažkosťami dokážu pohybovať. PETA sa vyjadrila, že prasatá vznikli genetickou mutáciou: „Zmutované prasatá, ktoré slúžia len na to, aby boli zabité a zjedené? Zdá sa, že na kambodžskej farme sa odohráva skutočný horor. Zvieratá menia na vzdúvajúcu sa masu svalov.“

Prečo sú prasatá natoľko svalnaté? Dopyt po bravčovom mäse v posledných rokoch rapídne stúpol a svalová hmota navyše znamená vyšší profit pri vážení a predaji. Či v tomto prípade pôjde skutočne o genetickú mutáciu, nie je celkom jasné. Jednoznačne je však možné za pomoci génovej manipulácie vytvoriť prasatá s vyšším percentom svalovej hmoty.

Posted by កសិករខេត្តបន្ទាយមានជ័យ on Montag, 11. September 2017

V roku 2015 vedci vytvorili prasa s dvojnásobným množstvom svalovej hmoty, a to zmenou na jedinom géne, ktorý je zodpovedný za svalovú produkciu. Tím vedcov dúfal, že ich výtvor bude schválený na konzumáciu, keďže ich zásah do genetickej výbavy zvieraťa je menej zásadný, než iné génové manipulácie, ktoré vyžadujú transplantáciu génov z jedného zvieraťa do druhého.

Jin- Soo Kim, ktorý výskumný tím viedol sa bráni, že mutácia mohla byť vykonaná aj iným spôsobom: „Efekt sme mohli dosiahnuť aj prostredníctvom kríženia plemien, to by však trvalo celé desaťročia.“ Ich metóda však schválená nebola a mäso z takýchto zvierat nie je určené na konzumáciu. Na účely konzumácie doteraz nebolo schválené mäso zo žiadneho geneticky upraveného zvieraťa.

Posted by កសិករខេត្តបន្ទាយមានជ័យ on Samstag, 2. September 2017

Niektoré zdroje tvrdia, že zvieratá boli vyšľachtené a nie geneticky upravené, keďže nie všetky prasatá na fotografiách sú rovnako svalnaté. Ľudia farmárov obviňujú z používania steroidov, rastových hormónov či génového inžinierstva, ktoré malo spôsobiť nevábny vzhľad zvierat. Ani ľudia, ktorí si myslia, že ide o výsledok selektívneho chovu, nie sú príliš nadšení.

Istý užívateľ Facebooku sa vyjadril, že pohľad na úbohé zvieratá je groteskný a pýta sa, či nejestvuje zákon, ktorý by toto zastavil. Aký je váš názor? Považujete toto za správne?

Pozri aj: Sú násilne prekrmované a nesmú sa hýbať. Polárne líšky držia kvôli kožušine v takýchto krutých a neľudských podmienkach

iflscience
Príbehy
0
Komentovať (0)