Foto: facebook.com(Dr. Sergio Canavero Discussions)/youtube.com

Transplantácia hlavy človeka môže síce znieť ako scéna vystrihnutá z hororu, tím čínskych vedcov však ukázal, že aj takáto komplikovaná vec sa dá zrealizovať. Človek tak opäť posunul svoje hranice.

Bizarná operácia trvala 18-hodín a bola vykonaná na mŕtvom tele. Vedcom sa však podarilo kompletne transplantovať najkomplikovanejšiu časť ľudského tela. Pri transplantácii použili metódu biomedicínskeho  inžinierstva, ktoré dokáže ľudstvu otvoriť ďalšie nepoznané dvere. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Úspešne transplantovať hlavu s celou sieťou nervových a cievnych prepojení je naozaj komplikované. Doposiaľ sa všetky experimenty robili len na zvieratách. Vedci najprv začali sériu pokusov na myšiach a potkanoch, minulý rok sa čínskemu chirurgovi Xiaopingovi Renovi podarilo transplantovať opičiu hlavu. Teraz sa jeho tím posunul o obrovský krok vpred. Tým, že sa im úspešne podarilo transplantovať hlavu na telo mŕtveho človeka, pričom správne zapojili nervové prepojenia, cievy i chrbticu, ukázali, že nič nie je nemožné. Od transplantácie hlavy na telo živého človeka je už len naozaj malý krok.


Nie všetko, čo vieme aj smieme

Včera sa vo Viedni konala konferencia, na ktorej taliansky profesor Canavero predniesol odvážne slová, ktoré cituje DailyMail: „Až príliš dlho nám príroda diktovala svoje pravidlá. Rodíme sa, rastieme, starneme a umierame. Ľudia sa vyvíjali milióny rokov, počas čoho ich umrelo 100 miliárd. To je genocída v masovom meradle. Teraz sme prišli do doby, kedy vezmeme svoj osud do vlastných rúk. Odteraz bude všetko inak. Všetko sa posunie na inú úroveň.“ 

Správa o transplantácii ľudskej hlavy však vyvolala obrovskú vlnu kritiky. Naozaj je nutné hrať sa na boha? Kde končia hranice? Aký osud čaká človeka, ktorý bude mať cudziu hlavu? Nevymkne sa to z rúk? Aj toto je ukážka z množstva otázok, ktoré vyvolal nezvyčajný experiment chirurgov. Aj Frankenstein tvoril s dobrým úmyslom, a všetci vieme, ako to dopadlo.Každopádne prvá transplantácia hlavy na živom tele by sa mala uskutočniť už onedlho, i keď termín ešte doposiaľ nie je známy. Dokonca už tím vedcov našiel dobrovoľníka. Bude ním ruský vedec Valery Spridonov, ktorý do transplantácie vkladá všetky svoje nádeje. Pacientovi pred samotnou operáciou zmrazia hlavu, aby tak nedochádzalo k odumieraniu živých buniek. Počas operácie sa rozreže miecha, ktorá sa spojí pomocou magnetickej či elektrickej stimulácie. I keď sa táto kontroverzná metóda ukázala úspešná na potkanoch aj opiciach, stále ostáva otázna životnosť pacientov po takejto náročnej operácii. Potkany žili v priemere 36 hodín. Ktovie, ako dlho bude žiť Spridonov s transplantovanou hlavou.

dailymail.co.uk, unilad.co.uk

Najnovšie články