Flickr / Lee Davy

Existuje paralelný vesmír? Podľa najnovšieho objavu to môže byť skutočnosť.

Paralelný vesmír, multiverzum či jednoducho multivesmír je niečo, čo pokladáme za oblasť, ktorá je typická najmä pre sci-fi filmy a vedecko fantastické romány. Avšak najnovšie zistenia vedcov naznačujú, že niečo takéto by predsa mohlo byť možné a to nielen v rovine teoretickej, ale aj praktickej. Astronómovia totiž objavili záhadné studené miesto vo vesmíre, ktoré by mohlo byť dôkazom, že náš vesmír je len jedným z nekonečnej série realít.

Studené miesto je oblasť vesmíru, ktorá vznikla 13 milárd rokov dozadu a je vzdialené až 1,8 miliardy svetelných rokov. Toto miesto je presne o 0,00015 stupňov Celzia chladnejšie, ako jeho okolie. Aj takýto ťažko merateľný rozdiel je ale v tejto oblasti veľmi významný a môže byť považovaný za prvý dôkaz existencie multiverza.

University of Durham

Astronómovia si totiž nevedia vysvetliť príčinu tohto rozdielu a nová štúdia z univerzity v Durhame v Spojenom Kráľovstve uvádza, že podľa nich by niečo takéto nemalo vôbec existovať.

Spoluautor štúdie profesor Tom Shanks povedal: „Škvrna, ktorú sme objavili má inú teplotu ako jej okolie. To sa nedá vysvetliť pomocou štandardného modelu fyziky. Ak ale nedokážeme nájsť odpoveď v štandardnom modeli, potom sa nám núkajú exotickejšie vysvetlenia tohto nezvyčajného javu. Azda najzaujímavejšie vysvetlenie je také, že studené miesto bolo spôsobené kolíziou medzi našim vesmírom a ďalším vesmírom. Na to ale bude potrebná podrobnejšia analýza. Toto studené miesto by ale mohlo byť považované za prvý dôkaz multiverza. 

V štúdií ale vedci priznávajú, že existuje aj možnosť, že toto studené miesto sa vytvorilo náhodne, aj keď pravdepodobnosť v tomto prípade stanovili iba na 2%.

University of Durham

Ak by ale bolo tvrdenie profesora Shanksa pravdivé, tak náš vesmír obsahuje nekonečné množstvo paralelných vesmírov, ktoré zase obsahujú nekonečné množstvo realít. Či je to ale skutočne tak, to bude musieť potvrdiť ďalšie podrobné bádanie a skúmanie tejto nezvyčajnej oblasti vo vesmíre.

Pozri aj: 25 fotografií, ktoré vám ukážu, že Zem je úžasnou, no iba malou bodkou, v nekonečnom vesmíre

interez.sk (mmm), unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy