Pixabay (ilustračné)

Matej Mensatoris / / News
Vedci našli dôkazy o existencii malého kontinentu nachádzajúceho sa v Indickom oceáne na území medzi dnešnou Afrikou a Indiou.

Naša Zem je neustále v pohybe. Aj keď si to neuvedomujeme, kontinenty sa ročne posunú aj o niekoľko centimetrov. To sa síce nezdá veľa, no v priebehu miliónov rokov tieto posuny pretvárali podobu našej planéty. Pred 200 miliónmi rokov sa začal veľký superkontinent Gondwana rozdeľovať a z neho vznikli dnešné južné kontinenty – Afrika, Južná Amerika, Austrália  a Antarktída. No existoval aj iný kontinent, ktorý vedci a geológovia pokladali za „stratený“. Teraz ale nové dôkazy ukazujú, že tento kontinent bol konečne nájdený. 

Objavený kontinent, nazvaný Maurítia môžeme pokojne označiť za mikrokontinent. Pred 84 miliónmi rokov bol tento mikrokontinent „uviaznutý“ medzi Indiou a Madagaskarom. Kvôli pôsobeniu geologických procesov sa začali tieto dve pevniny od seba oddeľovať a kontinent Maurítia bol zaliaty Indickým oceánom.

Pixabay

Nájsť dôkazy o existencii takéhoto kontinentu nebolo vôbec ľahké. Podarilo sa to vďaka zirkónu. Ten našli v sopečných vyvreninách na ostrove Maurícius. Ostrov Maurícius je považovaný za pomerne mladý, vznikol iba deviatimi miliónmi rokov. Avšak nájdené zirkóny majú vek až 3 miliardy rokov, čo vedcom poskytuje dostatočný dôkaz o existencii mikrokontinentu Maurítia.

Možno si viacerí poviete, že dôkazy o existencii tohto kontinentu, by vedci mohli získať analýzou dna oceánu. To je však problém kvôli novým vrstvám sedimentov, ktoré sa tam v priebehu miliónov rokov usadili. Preto sa vedci zamerali na stuhnutú lávu, ktorá im poskytla potrebné odpovede. Tá v sebe dokázala uchovať zirkóny dostatočne veľkých rozmerov, ktoré mohli vzniknúť iba pri „trhaní“ sa kontinentov.

Pixabay

Zirkóny boli na Mauríciu nájdené aj v minulosti, no ich rozmer bol malý, čo mohlo znamenať, že sa tam mohli dostať napríklad pomocou morských prúdov. To ale nové nálezy vyvracajú.

Podobné nálezy starých minerálov ako na Mauríciu, geológovia začínajú nachádzať po celom svete, od Austrálie až po Island. Znamená to, že sa čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšie dôkazy o dávnovekom pretváraní našej planéty.

Pozri aj: Na Zemi vznikne úplne nový kontinent. Takto bude vyzerať

interez.sk (mmm), newscientist.comnature.com


Komentovať (0)